út 27.1.2015 | Jan Vavřina

Forma v nejlepší možný okamžik! Proti Liberci čtvrtá výhra v řadě

Všechny letošní vzájemné souboje Hradce a Liberce ovládly, co se bodového zisku týče, stoprocentně domácí týmy. A ve 42. kole se tato bilance jen potvrdila. Bílí Tygři nejsou v dobrém střeleckém rozpoložení a také pod Bílou věží se prosadili jen jednou. To však na body stačí málokdy, o to více venku. Hradec zase najel v posledních zápasech na vítěznou vlnu, připsal si počtvrté za sebou tři body. Teď to chce tuto šňůru natáhnout co nejvíce...

Před zápasem s Libercem se do sestavy vrátili Dietz, Pilař a Beránek, mimo tentokrát zůstal zraněný Mikuš a dvojice forvardů ze třetí a čtvrté formace – Vantuch se Skokanem.

Předání dresu Mertlovi jedinou slavnostní událostí

Předzápasový program, stejně jako celá první část, byla obdobou posledního domácího utkání s Vítkovicemi. Ještě před úvodním buly dostal Tomáš Mertl dres s číslem 500, značící jeho počet startů v tuzemské nejvyšší soutěži.

Liberec na začátku zápasu postavil na modrou čáru obranný val a z poctivé defenzivy neustoupil ani na minutku. Největší šance prvních deseti minut pak dokonce nebyla střelou na bránu. Kudrna hledal od pravé tyče naslepo Mertla, ten prudký pas nedokázal trefit.

Ani při největší šanci hostů nemusel muž v masce zasahovat. Vitásek přenechal šikovně puk Filippimu, ten však prostor mezi třemi tyčemi minul. Vítek Vaněček, který nastoupil k prvnímu zápasu v české nejvyšší soutěži, ani nadále příliš práce neměl. Za prvních dvacet minut si připsal čtyři zákroky, Ondřej Kacetl v hradecké brance přesně dvojnásobek.

Hned dvojice trestných střílení nevyužita

Začátek druhého dějství toho přinesl, oproti prvnímu, o poznání více. Po necelých dvou minutách byl v úniku faulován Rudolf Červený, s nařízeným trestným střílením si ale neporadil podle představ. Na konci pětadvacáté minuty mohl vstřelit druhý gól ve dvou zápasech René Vydarený, ale trefil po pasu Šimánka jen boční síť.

Hradec měl i nadále o trochu více ze hry, Michal Tvrdík našel z rohu volného Lukáše Nedvídka, jenž byl při kličce do prázdné brány faulován. Přesilovku Hradec v čase 29:11 využil. Domácí kapitán našel na levém kruhu Tomáše Knotka, který střelou nad levé Vaněčkovo rameno poslal Mountfield do vedení – 1:0.

Po více než třech minutách ale Tygři srovnali a nepotřebovali k tomu žádnou parádní kombinaci. Petr Gřegořek nahodil puk na bránu, šikovně ho tečoval Lukáš Krenželok do levého horního rohu, a bylo to 1:1. Do vedení mohl Lvy poslat jejich kapitán, jenže si při dalším trestném střílení vedl podobně nedobře, jako jeho parťák na začátku třetiny.

Rozhodl muž nejpovolanější – Tomáš Mertl

Domácí působili prvních čtyřicet minut poněkud unaveným dojmem a ve třetí třetině tomu nebylo jinak. Povzbudila je ale vedoucí branka ze 43. minuty. Elitní formace udělala kolem Vaněčka pořádný průvan, rozhozená liberecká obrana nedokázala zastavit přihrávku Kudrny na Tomáše Mertla, ani střelu druhého neproduktivnějšího muže extraligy do prázdné klece – 2:1.

Hosté se mohli radovat ze srovnání za necelé dvě minuty. Také oni si vyzkoušeli samostatný nájezd, ale pokus Tomáše Filippiho skončil nejhůře ze všech tří – liberecký forvard netrefil bránu. Jak se Severočeši snažili o vyrovnání, tak nechávali otevřená zadní vrátka.

Toho mohl využít hned dvakrát střelec první branky, Tomáš Knotek, ale jeho pokusy ani zdaleka tak povedené nebyly. V závěru odvolal tým Rostislava Čady gólmana, ale power-play mu značně zkomplikovalo vyloučení, díky kterému se žádný významný tlak před Kacetlem nekonal. Mountfield tak uhájil těsné vítězství i páté místo v tabulce.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Dneska asi nikdo nevysvětlí, jak jsme mohli tenhle zápas vyhrát. Vypadali jsme velmi unaveně. Mozek mrtvý, nohy mrtvé, měli jsme tam hrozné nesmysly. Ale vyhráli jsme, bylo to vyloženě vydřené a uplácané. Ty body jsou snad nejcennější za celou sezonu, bereme je do tabulky a zapomeneme, jak jsme vyhráli.