čt 6.8.2009 | Lukáš Souček, Michal Luňák

Hradec držel s Budějovicemi krok do poloviny zápasu

Ve čtvrtek večer měli hradečtí hokejisté na programu druhé kolo Tipsport Cupu, ve kterém svedli tuhý boj s extraligovým celkem Českých Budějovic. Začátek zápasu ovládli podle očekávání hosté, ale Hradec překvapivě srovnal krok a v jednu chvíli dokonce svého soupeře přehrával. Překvapení se však nakonec nekonalo. České Budějovice od poloviny utkání začaly tvrdit muziku a do druhé přestávky šly už s dvoubrankovým náskokem. Ve třetí třetině inkasovali Hradečtí ještě jednou a po sympatickém výkonu tak podlehli Jihočechům v poměru 0:3.

Vstup do utkání dopadl dle očekávání. Českobudějovičtí vlétli na led s velkou chutí a od prvních minut diktovali tempo hry. Pak ovšem v šesté minutě faul přišel faul Petra Gřegořka, který Jihočechy zabrzdil v podstatě až do konce první třetiny. Hradečtí totiž dokázali srovnat s extraligovým soupeřem krok a místy dokonce jihočeský celek přehrávali. Dělo se tak zejména v přesilových hrách, které Hradečtí měli v průběhu prvního dějství ještě dvě. Roman Turek v hostující kleci však za svá záda nepustil jediný touš. V šestnácté minutě se České Budějovice dočkaly první početní výhody a hned po jejím uplynutí hráli další. Během té druhé si vytvořili zatím největší šanci zápasu, když střelu Humla mohl dorazit do odkryté klece Hudec, ale skákající kotouč netrefil. Ve vlastním oslabení pak mohl skórovat domácí kapitán Jaroslav Roubík, ale jeho nečekaná střela a pohotová dorážka gólem také neskončila. Po první třetině se tedy do šaten odcházelo bez branek.

Začátek druhého dějství ještě připomínal část první třetiny. Oba celky nasadily hned ze začátku hodně vysoké tempo a byly to právě České Budějovice, které ho dokázaly udržet. To bylo zřejmě rozhodujícím faktorem v dalším průběhu zápasu. Od 27. minuty začal domácí obraně zatápět zejména Tomáš Vak, který se během chvíle ocitl ve třech dobrých šancích. Prozatím mu je všechny zneškodnil Jaroslav Jágr svými zákroky, ale ve 33. minutě už na jeho teč v přesilové hře nestačil. Hostující útočník vložil hůl do střely Martina Havrana a hosté se mohli radovat z první branky zápasu. Ještě do přestávky se podařilo Jihočechům vstřelit druhou branku. Rudolf Červený volil zakončení bekhendovou střelou a přesnou trefou mezi betony brankáře Jágra zvýšil na 2:0. Následovalo vyloučení na hradecké straně a třetina se dohrávala za tlaku Českých Budějovic.

Hned v úvodu poslední třetiny bylo opět horko před bránou Jaroslava Jágra. Hlavní rozhodčí totiž poslal hradecký tým do třech a ve vzduchu visela třetí branka Jihočechů, která by zřejmě rozhodla o osudu celého utkání. To se ovšem nestalo, Hradec se dokázal ubránit, jenže tlak Budějovic pokračoval i nadále. Ve 45. minutě nastřelil Jiří Šimánek tyč. O dvě minuty později už ale štěstí při hradeckých hráčích nestálo. Tvrdou bombu Františka Ptáčka tečoval ještě ve vzduchu Štěpán Hřebejk a bylo rozhodnuto. Hradec prohrával o tři branky a na rozjeté Jihočechy stále nemohl najít recept. Posledních deset minut zápasu se už prakticky jen dohrávalo. I České Budějovice polevily v ofenzívě a hrály poctivě odzadu. Hradec se ještě pokoušel v závěru alespoň o čestný úspěch, ale nepomohla mu k tomu ani přesilová hra. Zajímavá podívaná na hradeckém zimním stadionu tak dopadla dle očekávání. České Budějovice si odvezly všechny body za výhru v základní hrací době a mohou se chlubit bilancí 120 minut bez obdržené branky.