Ohlasy k zápasu
čt 6.8.2009 | Michal Luňák

Jaroslav Jágr: ,,Dnešní utkání jsem chtěl strašně moc vyhrát”

Ve vydařené domácí premiéře týmu HC VCES se odehrála i jedna povedená premiéra jednotlivce. V hradeckém brankovišti se výborným výkonem prezentoval Jaroslav Jágr. Ten v utkání předvedl 51 úspěšných zákroků a několikrát donutil diváky k hlasitému skandování svého jména. Jeho premiéra byla o to pikantnější, že nastoupil proti svému mateřskému celku a ještě týmu, kde sportovního manažera dělá jeho otec, kdysi vynikající brankář. ,,Na začátek v hradeckém dresu toho bylo docela dost. Mám však z utkání dobrý pocit, odehráli jsem proti kvalitnímu soupeři vyrovnané utkání,“ nechal se po utkání slyšet hradecký brankář.

Premiéru má za sebou posila do brankoviště Jaroslav Jágr. Jaká byla z jeho pohledu? ,,Pro mě to bylo navíc specifické v tom, že jsme hráli proti Budějovicím, kde jsem vyrůstal a jsem stále jejich hráč. Navíc tam sportovního manažera dělá můj otec, takže toho na začátek v hradeckém dresu bylo docela dost. Já to dnešní utkání chtěl strašně vyhrát, ale Budějovice ukázaly, jak moc kvalitním týmem jsou. Na druhou stranu my můžeme mít dobrý pocit z toho, jak dobře jsme ten zápas odehráli. Takže z toho mám celkově dobrý pocit,“ vyprávěl očividně spokojený a v dobře naladěný Jaroslav Jágr.

Ten si v utkání připsal 51 zákroků a několikrát roztleskal zaplněnou malou halu ČEZ Stadionu. Dvě ze tří branek navíc dostal po tečích z bezprostřední blízkosti. ,,Když já to takhle neberu. Hlavní pro mě je to, že mám dobrý pocit z výkonu celého týmu. Že jsem měl 51 je zákroku mi není k ničemu, když jsem dostal tři branky. To je pak jedno, že tam člověk třeba tři chytí. Já se ve své kariéře nedívám na čísla, vždy a všude jsem byl spíše kolektivní hráč a jde mi o tým,“ takto skromně komentoval Jaroslav svůj vynikající výkon.

Pro Hradec to byla druhá konfrontace s extraligou a opět dopadla herně dobře. Jaký byl pohledem brankáře rozdíl mezi zápasy? ,,Já bych mezi tím zase nedělal nějaký rozdíl. Pravda je ta, že sestava Budějovic bylo oproti té plzeňské silnější a asi na nich taky byl vidět fakt, že jsou na ledě déle než Plzeň i my. Navíc kádr Jihočechů je již skoro tři roky pohromadě a hráči o sobě na ledě dokonale ví. Jejich rychlé kombinace nám dělali potíže. V té kombinaci bych asi viděl největší rozdíl, proti zápasu v Plzni. Takže budu opakovat to, že je pro nás skvělé, že jsme se s takovou kvalitou vyrovnali a i dle reakcí publika se náš výkon zamlouval“

Z reakcí publika bylo hlavně znatelné, že se mu zamlouval výkon Jaroslava Jágra. Jeho jméno znělo halou několikrát a patřičně hlasitě. ,,Nechci říkat, že jsem se prvního utkání doma bál, ale měl jsem z toho velký respekt. Nechtěl jsem si hned v prvním zápase udělat nějakou ostudu (směje se). Byl jsem na zápas hodně nehecovaný a chtěl jsem zapomenout na ten smolný začátek sezóny. V Plzni jsem totiž šel do branky na ty penalty a žádnou jsem nechytl. Snažil jsem se tedy lidem ukázat, že chytat umím. Já jsem sem rozhodně nepřišel jako nějaká velká posila, ale chci tady s Filipem Luňákem vytvořit vyrovnanou dvojici a pak už je na trenérovi kdo bude chytat. Hlavně jde o to, aby se dařilo týmu. Dnes tomu tak bylo a ještě bych chtěl poděkovat divákům za tu atmosféru.“

Jak již Jaroslav prozradil v úvodu, sportovním manažerem Budějovic je jeho otec. Ten byl utkání přítomen a po utkání byl k vidění rozhovor otce se synem. Jakému hodnocení se hradeckému brankáři dostalo? ,,Můj otec vždycky říkal, až tě začnu chválit, znamená to, že se o tebe nezajímám. Takže podobně to vypadlo i dneska. Hned mi vyčetl druhou branku, ale i nějaká ta pochvala tam byla. Pak mi připomněl, že zajíci se počítají až po honu a bylo to,“ s úsměvem na tváři popisoval hradecký strážce svatyně.

Jaké to vůbec je, chytat se jménem slavného otce, který byl vynikajícím brankářem. ,,No teď mi je pětadvacet let a už se na to dívám jinak. Dříve když jsem procházel mládežnickou reprezentací, tak jsem pořád slyšel Spoustu názorů spojených se slovem protekce. Já už se s tím ale naučil žít a teď mě jen mrzí to, že nechytám na takové úrovni jako kdysi můj otec. Ještě si však říkám, že brankáři zrají kolem třiceti a tak mu třeba ještě někdy ukážu, že na tu extraligu mám,“ přeje si Jaroslav Jágr.

Během utkání bylo na ledě několikrát k vidění veselé rozprávění mezi hradeckým brankářem a hráči Budějovic. ,,Je to tak, občas se něco na ledě prohodilo. S Petrem Sailerem a Jirkou Šimánkem jsme dobří kamarádi. Chodíme spolu na golf a jsme v častém kontaktu, takže to bylo i veselé ke konci, kdy jsme se tam trochu kočkovali. Pro mě bylo v utkání zpestřením i to, že na druhé straně byl v brance Roman Turek, který je mým vzorem. Zase na druhou jsem z Budějovic pryč osm let. Jistě peprnější by byl souboj, kdyby přijela Mladá Boleslav. Tam znám prakticky všechny kluky a to by bylo něco,“ zasnil se s úsměvem hradecký brankář.

Ten je v Hradci prakticky nováčkem a tak je na místě otázka na to, co říká novému prostředí. ,,Jsem se vším maximálně spokojen. V kabině jsem našel vynikající partu a již v těch zápasech je vidět, že jsme navíc kvalitním týmem. A to ještě nehrajeme v tom nejsilnějším složení. Takže zatím se vším maximální spokojenost a doufám, že nám vše bude klapat celou sezónu a budeme všichni spokojení i na jejím konci,“ přála si závěrem hradecká posila do brankoviště.