pá 11.9.2015 | Lukáš Štěrovský

Hradec dvakrát dohnal ztrátu, nakonec podlehl Vítkovicím na nájezdy

Skoro půl roku museli diváci čekat, než se ve FORTUNA aréně znovu rozhoří boje o extraligové body. Nakonec se ale dočkali, a že to stálo za to – pod Bílou věž totiž zavítaly Vítkovice i s Pavlem Kantorem v brance! Královéhradeckým se dvakrát podařilo nepříznivé skóre dotáhnout a zápas dovést až do samostatných nájezdů. V nich došlo na očekávaný souboj brankářů. Jako úspěšnější se ukázal Pavel Kantor. Vítkovický gólman na rozdíl od Ondřeje Kacetla neinkasoval a mohl se i s ostatními členy ostravského celku radovat z výhry 4:3.

Zranění do utkání nepustilo Rudolfa Červeného, za domácí naopak nastoupili ještě loni hráči staršího dorostu, odchovanci Radovan Pavlík a Filip Hronek. Do branky se postavil Ondřej Kacetl.

Hradec nevyužil tlak, sám naopak inkasoval

Úvodní minuty nového extraligového ročníku nabídly převahu domácích hokejistů, ke které jim dopomohly i dvě přesilové hry. V té první měl největší příležitost Tomáš Knotek, jenž mířil nad tři tyče. Ve druhé početní výhodě Mountfieldu se mohl prosadit od modré Michal Tvrdík, Pavel Kantor ale puk vykopl. Neefektivitu domácích v koncovce potrestal v podstatě z první šance hostů Michael Vandas, který si sjel od mantinelu až před Kacetla, jehož překonal střelou pod břevno.

Hradec se hnal za vyrovnáním, ve velké šanci vychytal Kantor střelu Knotka z levého kruhu, na druhé straně Michael Vandas v první přesilové hře Vítkovic orazítkoval domácí tyčku. Hradec i nadále vyvíjel tlak na branku Pavla Kantora, který udržel koncentraci i při střele Dietze. O dorážku se pokoušel Ihnačák, ale vítkovický gólman puk rychle skryl. Chvíli před koncem periody se do šance prosadil domácí Kudrna obtočením kolem tyčky, ale k zakončení se nedostal.

Mountfield vymazal dvoubrankové vedení hostů

I do druhé třetiny vstoupil domácí celek aktivněji než soupeř, než si ale stačil vypracovat pořádnou šanci, musel se bránit přesilové hře Vítkovic. Tu sice anuloval faul Stanislava Balána, jenže Vítkovice i tak protlačily další puk za záda Kacetla. Rostislav Olesz zakončoval rychlou rozehrávku hostů, puk se na poprvé odrazil od obránce zpět na hůl vítkovického hráče, který druhou šancí nepohrdl a propálil domácího gólmana střelou mezi nohy – 0:2. Zlom první desetiminutovky moc akce nenabídl.

Domácím však tento fakt bohatě vykompenzoval ve 33. minutě prvním extraligovým gólem Brian Ihnačák, když z pravého kruhu vymetl pavučiny v růžku Kantorovy brány. O čtyři minuty později Bedřich Köhler namísto dorážky do odkryté klece jenom trefil beton již ležícího Pavla Kantora. Domácí fanoušci si ale nemuseli zoufat, z následující akce se podařilo vyrovnat Jaroslavu Kudrnovi, který hledal volného Knotka v brankovišti, ale jeho pas si srazil vítkovický Kudělka do vlastní sítě. Hradec tak tři minuty před pauzou srovnal skóre.

Hradec znovu anuloval náskok Vítkovic

Oproti dvěma předchozím periodám se domácím vstup do té poslední vůbec nepovedl. Nejdříve ve velké šanci Balán ze samostatného úniku trefil Kacetlovu hůl, o chvíli později bylo pro domácí ještě hůře. Právě Stanislav Balán se dokonce v oslabení dostal do samostatného úniku, který zakončil kličkou do forhendu. Hosté se ale z vedení neradovali dlouho. O šedesát šest vteřin později totiž Bednář poslal pas napříč pásmem na Martina Pláňka, který se střelou švihem trefil přesně k druhé tyči – 3:3!

Hned poté mohl domácím zajistit vedení René Vydarený, puk vyslaný z jeho hole ale jenom orazítkoval mantinel za brankou hostů. Nabídnutá přesilovka byla vodou na mlýn domácích, jenže Courchaine i Knotek trefili jen bránící hráče soupeře, Kudrnovi po přihrávce od Ihnačáka zase puk přeskočil hůl. Následovala méně pohledná pasáž, kterou ukončil Michal Vandas, jenž Vítkovicím mohl zařídit druhý gól v oslabení, jeho úniku ale chyběla přesnější koncovka.

Prodloužení nerozhodlo, souboj gólmanů vyhrál Kantor

V nadstavbě ke klasickým šedesáti minutám měl první větší šanci Jaroslav Bednář, který ale narazil na Kantorovu připravenou lapačku. Po chybě v domácí obraně mohl rozhodnout Szturc, jenže jeho střela zamířila vedle tyče. V prodloužení oběma celkům chyběla větší kreativita při vytváření šancí, zápas dospěl až do samostatných nájezdů.

V nich se jako první na Kantora rozjel Bedřich Köhler, brankář však na jeho blafák vyzrál. A jelikož Rostislav Olesz zakončil přesně pod břevno a Jaroslav Bednář trefil jen tyč, mohl Lukáš Kucsera rozhodnout, což mu také podařilo. Jeho úspěšná bekhendová klička znamenala, že extra bod si v prvním kole z FORTUNA arény odvezly Vítkovice.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Vzhledem k tomu, jak se zápas vyvíjel a že jsme se byli schopni se do něj dvakrát vrátit, vidím bod jako vzácný a zlatý. Beru ho s velkou pokorou. Měli jsme ve hře taky strašné nesmysly, odevzdali jsme spoustu puků, ze kterých Vítkovice daly góly a měly i několik nájezdů. Jsem si vědom, že naše hra má ještě dostatečný prostor na zlepšení ve všech činnostech. Ať už je to hra pět na pět nebo přesilovky. Čeká nás ještě hodně práce.

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel):
Myslím, že na úvod sezony to bylo vynikající utkání. Domácí nás víceméně po celý čas tlačili, což pramenilo i z toho, že měli hodně přesilových her. Třikrát jsme nahráli soupeři na gól, ale měli jsme také štěstí, které k hokeji patří. Na jednu stranu nás může mrzet, že jsme z několika samostatných nájezdů proměnili jenom jeden, na druhou stranu s tak silným soupeřem jako Hradec nás dva body hrozně těší. Hráčům jsme poděkovali. Měli jsme v zápase fáze, kdy hra nevypadala podle našich představ, ale určitě jsme spokojeni.