Preview k zápasu
čt 10.9.2015 | Lukáš Štěrovský

Velkolepý start! Mountifeld začne poprvé sezónu doma – přijedou Vítkovice

Vůbec první zahájení sezóny na domácím hřišti během novodobého působení v nejvyšší soutěži se v pátek poštěstí Hradci Králové a jeho fanouškům. A aby tomuto již tak specifickému utkání byla dodána další porce prestiže, s Vítkovicemi do FORTUNA arény přicestuje i loňský gólman Východočechů Pavel Kantor! Zdali se ale nakonec skutečně do brankoviště proti svému bývalému celku postaví, zatím není jasné...

Mountfield HK – HC Vítkovice Steel, pátek od 18:00: ON-LINE

Za nasazení Pavla Kantora se ale přimlouvá Jiří Šimánek. „Myslím, že jestli ho nasadí, nebo nenasadí, je asi jedno. Ale doufám, že chytat bude, aspoň mu budu moct dát góla,“ přeje si v žertu zkušený útočník.

Ten již netrpělivě vyhlíží, stejně jako zbytek mužstva, start extraligy. Aby také ne, vždyť Hradečtí odstartovali suchou přípravu nejdříve ze všech. „Na první zápas se všichni těšíme moc, šest neděl přípravy je za námi a konečně se bude hrát o něco, takže se celý tým nemůže dočkat,“ tvrdí staronový kapitán.

Z této pozice mu přísluší i zhodnocení letní přípravy, v níž Hradec z osmi zápasů jen třikrát zvítězil. „Vyhrát se chce každý zápas, ale v přípravě jde o to, aby si všechno sedlo, hlavně když je změna v herním systému a tvoří se lajny. Aby už hra měla řád v době, kdy půjde o body. Zápasů jsme v přípravě měli tak akorát, v tomhle to bylo dobré. Výkony byly někde horší, jinde lepší, je třeba si z toho vzít to dobré,“ nabádá forvard první útočné řady.

Domnívá se, že tým si všechny změny, které si v přípravě vyzkoušel, už dostatečně osvojil? „Myslím si, že ano. Víme, co bychom měli hrát, jde o to, jestli se nám to podaří hrát celých šedesát minut, to se nám zatím moc nevedlo. Většinou jsme měli nějaké pasáže horší. Na tom musíme zapracovat,“ je si před pátečním duelem vědom Jiří Šimánek.

Dlouhodobá i loňská bilance hovoří ve prospěch Hradce

Ve vůbec prvním zápase sezóny 2015/16 narazí svěřenci trenéra Petera Draisaitla na tým Vítkovic, s nímž mají, co se týče novodobého hradeckého extraligového působení, pozitivní bilanci. Z osmi zápasů během dvou let totiž Hradečtí vyhráli více jak polovinu, a to pět. Zajímavostí je, že čtyři duely skončily rozdílem jedné branky (dvakrát rozhodlo prodloužení, jednou nájezdy), ve zbývajících bitvách dostálo skóre výraznějšího rozdílu.

Nejvyšší výhru mají na svědomí Vítkovičtí, když ještě v předminulé sezóně přehráli Mountfield 6:2. Pro Hradec ale mluví kladná bilance s ostravským celkem z ročníku minulého. To si připsal jedinou prohru a tři výhry – tu nejvyšší (5:3) hned z úvodního kola soutěže.

kolodatumdomácíhosté   
9. út 22.10.2013 Vítkovice Mountfield HK 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)  
22. út 19.11.2013 Mountfield HK Vítkovice 2:1p (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)  
35. pá 3.1.2014 Vítkovice Mountfield HK 6:2 (3:0, 2:2, 1:0)  
48. út 25.2.2014 Mountfield HK Vítkovice 2:3sn (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0)  
1. pá 12.9.2014 Vítkovice Mountfield HK 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)  
14. ne 19.10.2014 Mountfield HK Vítkovice 3:2sn (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)  
27. pá 5.12.2014 Vítkovice Mountfield HK 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)  
40. pá 23.1.2015 Mountfield HK Vítkovice 4:3 (0:0, 2:3, 2:0)

Příprava Vítkovic nese podobnost s tou Mountfieldu

Celek trenéra Svozila bude v letošním ročníku „obhajovat“ loňské osmé místo ze základní části, které mu přineslo předkolo play off a Pardubice, jež Ostravanům vystavily stopku a ukončily tak sezónu. Do té letošní půjde vítkovická Ocel, podobně jako Mountfield, s nepříznivými výsledky z přípravy.

Z celkem osmi zápasů totiž Vítkovice hned šestkrát prohrály, z toho dvakrát na samostatné nájezdy. O něco lepší bilanci mají v Hokejové lize mistrů, kde ze čtyř zápasů dvakrát vyhrály a dvakrát prohrály (jednou až na samostatné nájezdy), a postoupili tak do vyřazovací části, v níž se utkají s Tapparou Tampere.

Ostravský celek nastoupí v oslabené sestavě

Velkou ránu museli přes léto vstřebat vítkovičtí fanoušci. Ti už totiž nebudou nadále v dresu vídat trojici nejproduktivnějších hráčů z loňského ročníku. Tým opustil Ondřej Roman, Vladimír Svačina i Rudolf Huna, jenž dohromady loni „udělali“ 106 kanadských bodů. Na hostování do Českých Budějovic odešel i bek Lukáš Zíb.

Smlouva byla naopak prodloužena trenéru Ladislavu Svozilovi a šest míst po odchozích hráčích zaplnili čtyři příchozí hokejisté, mezi nimi i Pavel Kantor, ještě loni brankář Hradce Králové. Pokračovat v mužstvu bude Rostislav Olesz, jenž v sezóně 2014/15 nasbíral v dresu Vítkovic čtvrtý největší počet kanadských bodů. Obranu zase posílí David Štich a Karol Sloboda.

Vstupenky na utkání k dostání online i na pokladnách

Lístky na zápas lze nakoupit jednak na pokladnách FORTUNA arény, a to od 9 do 12 hodin, či od 13:00 do startu zápasu, jednak skrze on-line aplikaci na této adrese.

Sestavy z minulého utkání
Kacetl – Pláněk, Vydarený, K. Pilař, Jank, Frühauf, Dietz, Hronek – Kudrna, Knotek, Šimánek – Bednář, Ihnačák, Courchaine – R. Pilař, Čáp, Köhler – Troliga, Tvrdík, Pavlík. Trenér: Peter Draisaitl.
Dolejš – Kudělka, Štencel, Štich, Sloboda, Čerešňák, Pastor, L. Kovář – Szturc, Strapáč, Olesz – J. Káňa, Balán, Vandas – Kucsera, Burger, Zdráhal – Húževka, Kolouch, Hlinka – Tomi. Trenér: Ladislav Svozil.