čt 19.8.2010 | Michal Slavík

Hradec nezachytil olomoucký nástup

Po dvou pohárových porážkách si Královehradečtí nespravili chuť ani v klasickém přátelském utkání. V Olomouci už od páté minuty prohrávali a domácí si náskok dokázali udržovat i navzdory třem hradeckým korekcím. Z útočníků hostů byl vidět především Vít Budínský, který první gól vsítil a u třetího asistoval. Zápasová příprava pokračuje v úterý, kdy v pohárovém utkání přivítáme extraligový Liberec.

Po vlažnějším úvodu se do první velké šance dostali domácí borci a hned z toho byl gól. Meidl se uvolnil po levém křídle a přesnou přihrávkou našel před bránou volného Matěje Pekra, který dorazil puk za bezmocného Blažíčka.

Mora byla po brance aktivnějším týmem, skóre však navýšila až na začátku druhého dějství. Smejkal zachytil puk za bránou, zpětnou přihrávkou našel Jiřího Řípu, jenž příklepem skóroval. V 28. minutě přišel kuriózní moment. Nahozený kotouč hostujícího obránce se od čárového sudího odrazil na bránu, překvapený Žigárdy mířící prvotním směrem puku klopýtl a touš doklouzal do prázdné brány. Po konzultaci s ostatními arbitry se však čárový své trefy zřekl a gól tak nebyl uznán.

Východočeši se ale přece jenom regulérní branky dočkali. Ve vlastním oslabení našel Pánek mezi kruhy Víta Budínského, který vymetl levou šibenici domácí svatyně a snížil tak na 1:2. Mora stihla kontrovat ještě do přestávky. Nejdříve nastřelený puk Janáčka vyrazil Blažíček jenom před sebe, kde stál osamocený Petr Domin, jenž bez problému skóroval. Ne dlouho poté se opakovala na vlas stejná gólová situace z první třetiny, když po přihrávce Meidla zametl puk do brány Matěj Pekr.

Hosté ale nesložili zbraně. Na začátku třetí části byl vyloučen Coufal za podražení a Východočeši toho ihned využili. Sojčík vyhrál vhazování pro Martina Klementa, ten nahodil puk na bránu, který zapadl za nic nevidícího Žigárdyho. Hradečtí cítili šanci k zdramatizování utkání. Ta přišla v 58. minutě. Po promrhané domácí přesilovce 5 na 3 neuhlídali Kohouti před bránou dobře postaveného Jiřího Hendricha, jenž po střele Moskala snížil na rozdíl jedné trefy.

I přes závěrečnou power-play zpestřenou o přesilovku nedokázal Hradec dotáhnout zápas do prodloužení. Utkání tak skončilo nejtěsnějším výsledkem.

Jan Tomajko (trenér HC Olomouc): Vyhráli jsme, takže s tím můžeme být spokojeni. Samozřejmě tam byly některé věci, které se nám také nelíbily, ale je třeba se na to dívat pozitivně. Udrželi jsme vedení i na konci zápasu, přestože jsme hráli v oslabení. S tím jsem spokojený. Máme určité výpadky, že chvilku hrajeme dobře a chvilku ne, nedržíme koncentraci celý zápas. Spokojeni můžeme být i s gólmany, zatím je to příprava, takže s nimi žádný problém nemáme.

Jiří Slabý (trenér HC VCES Hradec Králové): Začátek zápasu byl z naší strany trochu horší, i když do pár šancí jsme se dostali. Inkasovali jsme po hrubých individuálních chybách obránců, z čehož se nám blbě vstávalo. Na druhou stranu utkání splnilo účel. Mělo to slušnou úroveň na to, že je začátek sezóny. Vyzkoušeli jsme některé hráče, takže jsme spokojeni. S výsledkem samozřejmě spokojeni být nemůžeme, ale co jsme chtěli, to jsme viděli.