po 27.12.2010 | Lenka Jonešová, Martin Voltr

Hradec otočil utkání s Olomoucí a bere dva body

Souboj čtvrtého s pátým týmem prvoligové tabulky byl na programu pondělního večera na ČEZ Stadionu. Domácí tvrz přijela dobývat Olomouc. Jako první šli do vedení domácí v desáté minutě, od té doby se jim ale příliš nedařilo a hosté utkání dokonce otočili na 3:1 ze svého pohledu. Nepříznivý stav ale dokázali hokejisté Hradce dotáhnout na vyrovnané skóre 3:3. Za tohoto stavu se šlo do prodloužení. V něm slavil úspěch ozkoušený fígl domácí lavičky a Vít Budínský ze samostatného nájezdu rozhodnul o tom, že dva body zůstanou na východě Čech. Hradečtí tak čtvrté místo udrželi.

Nerozhodná první třetina

Hned na začátku utkání jeli v přečíslení dva na jednoho exhradečtí hráči Haluza s Dominem, ale Haluza naštěstí pro domácí trefil pouze tyč Luňákovy branky. Na druhé straně střílel na hostujícího gólmana Kadlec, ale nedokázal zasunout puk do prázdné branky. V šesté minutě zápasu se poprvé vylučovalo, domácí hráli dvě minuty v početní výhodě, ale Olomoučtí úspěšně bránili a nedovolili hradeckým hráčům ohrozit Žigárdyho. O čtyři minuty později se znovu vylučovalo a znovu na straně Olomouckých, když si šel za podražení odpočinout Brančík. Tentokrát se již skóre měnilo. Lukáš Chmelíř napřáhl od modré čáry, Žigárdy jeho střelu vyrazil před sebe a Jan Hruška dorazil puk do hostující svatyně. Vzápětí mohl další branku přidat Volráb, který byl v dobré šanci, ale mířil vedle.

Na hradeckou branku vyslal dělovku z mezikruží Haluza a poté střílel Kucharczyk, minul Luňákovu klec, znovu se dostal k puku, nahrál na Petra Domina a ten neměl problém dopravit kotouč za záda domácího brankáře. Těsně před první sirénou se dostali Olomoučtí do přečíslení a v situaci dva na jednoho uháněli na Luňáka, ten ale puk vyrazil mimo a první třetina skončila nerozhodně 1:1.

Hosté šli díky gólu ve druhé třetině do vedení

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji hosté a Daniel Volráb si pomohl jen za cenu faulu a nabídnul tak dvouminutovou přesilovku hostujícímu týmu. Olomoučtí neotáleli a Petr Polodna prostřelil shluk těl před nic nevidícím Luňákem a strhnul skóre na stranu hostů. Domácím se nedařilo usadit v útočném pásmu a tak se do šance dostali opět hosté. Vyrůbalík nahrával Řípovi, ten ale nemířil přesně. Poté hostující útočník orazítkoval břevno Luňákovy branky. Ke konci třetiny ještě Haluza zblízka prověřil Luňáka a jen o pár centimetrů přestřelil domácí branku. Druhá třetina skončila díky brance Polodny 1:2.

Třetí třetina plná šancí a vyrovnání domácího týmu

Hned na počátku třetí části Haluza střílel na Luňáka, jeho střelu ještě stihl tečovat Radim Kucharczyk a poslal hosty do vedení o dvě branky. Uběhly tři minuty a ze zlepšení hry těžili domácí. Jaroslav Roubík tečoval střelu Křetínského mezi Žigárdyho betony a puk se doklouzal až do Žigárdyho branky. Domácí se zvedli a jejich tlak se stále zvyšoval. Zapomněli ale na obranu a hostující hráč už uháněl na Luňáka, když ho výborným obranným zákrokem zastavil Vágner.

V nepřehledné situaci před hostující svatyní se nejlépe zorientoval Kadlec, ale na poslední chvíli ho odstavil Janáček. V přesilovce si Daniel Volráb vybruslil před hostujícího gólmana a srovnal stav utkání na 3:3. Do konce třetiny už ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu a zápas tak došel až do prodloužení.

V prodloužení rozhodli domácí

Tentokrát byli aktivnější domácí, na Žigárdyho střílel Čáp a Roubík, ani jedna střela se však neujala. Dvě minuty před koncem prodloužení dostal desetiminutový osobní trest Jiří Kadlec. To však Hradecké nijak nesrazilo, Vít Budínský dostal přesný pas za olomouckou obranu a střelou mezi betony vystřelil vítězství za dva body pro svůj tým. Utkání tak skončilo výsledkem 4:3.

Jiří Mička (HC VCES Hradec Králové):
Olomouc se předvedla ve výborném světle. Její hráči hodně bruslili a pro nás to bylo fyzicky náročné. V průběhu zápasu nám utekli na 3:1, ale my jsme enormní silou vyrovnali. V posledních minutách jsme ustáli i drtivý tlak Olomouce. Do prodloužení jsme šli s tím, že chceme rozhodnout, na nájezdy jsme si nevěřili. Měli jsme tam nějaké šance a pak jsme zkusili náš oblíbený signál. Ten nám stoprocentně vyšel a Víťa Budínský rozhodnul. Dnes se hrálo o šest bodů. Potřebovali jsme nechat Olomouc pod sebou a to se nám nakonec podařilo. Jsem rád, že jsme zápas zvládli.

Jan Tomajko (HC Olomouc):
První třetina z naší strany nebyla dobrá. Ve druhé jsme ale získali vedení a s hrou jsme byli docela spokojeni. Nicméně ve třetí třetině jsme přestali úplně hrát a začali opět až za stavu 3:3, takže z naší strany to bylo hodně nevyrovnané utkání. Poslední gól jsme dostali ze signálu po vhazování, ale to je na rozhodčích. Je škoda, že jsme si neodvezli více než jeden bod, ale nedá se nic dělat, ještě nás čeká třináct zápasů.