ne 14.8.2022 | Lukáš Picek, Jan Vavřina | Foto: Red Bull Salzburg

Hradec ovládl Red Bulls Salute! Ve finále porazil Salcburk 2:0

Skvěle! Lvi ve finále turnaje v srdci Alp dokázali navázat na sobotní výhru a porazili Salcburk 2:0. Vítězství se přitom rodilo mnohem déle než proti Mnichovu. Po bezbrankové úvodní třetině poslal Lvy do vedení čtvrtým bodem na akci Nikita Ščerbak, pak Mountfield těsné vedení dlouho hájil. I když měl rakouský celek hromadu šancí, všechny dokázal i s pomocí tyček pochytat debutant Jan Růžička. 18 vteřin před koncem turnaje pojistil vítězství trefou do odkryté klece Jérémie Blain a na hradecké střídačce mohla propuknout radost.

Do zápasu vstoupil Mountfield s drobnými změnami v sestavě. Do prvního útoku se místo zraněného Aleše Jergla posunul Kelly Klíma, finálové utkání tak dvojčata odehrála společně s Jordannem Perretem. V brankovišti se představil poprvé Jan Růžička.

Bezbrankoý rozjezd

Už po minutě hry se Hradec dostal do zajímavé pozice. Okuliar nabral dostatečnou rychlost, předjel obránce, ale odražený puk neusměrnil mezi betony brankáře. O dvě minuty později došlo k drobné potyčce. Radovan Pavlík přidržel po srážce na zemi Harnische a rozhodčí jeho počínání ocenil dvěma minutami. Rakušané v přesilovce však ani nevystřelili.

První velká příležitost pro domácí kádr přišla v polovině první třetiny, kdy Schneider vybídl Raffla do samostatného úniku, se kterým si následně hravě poradil Růžička. Elitní útok Salcburku ještě na ledě zůstal, následná rána od modré skončila na betonu hradeckého gólmana. Druhé vyloučení přišlo opět na straně Hradce. Nissner v přesilovce střelou z pravého kruhu minul.

V závěru první třetiny se hra přehupovala ze strany na stranu. Paul a Mario Huberové předvedli krásnou kombinaci a po Růžičkově zásahu pohotově odklidil kotouč Kevin Klíma. Na opačné straně mohl využít přesilovku Filip Pavlík, ale bombu nejtvrdšího extraligového střelce obětavě zblokoval obránce. Minutu před koncem se ještě pokusil chybu v rozehrávce využít domácí kapitán Raffl, ale hradecký brankář vytěsnil půl na břevno.

Třetí gól a čtvrtý bod Nikity Ščerbaka na turnaji

Druhá třetina odstartovala v mnohem klidnějším duchu. Do první větší příležitosti se dostal až po osmi minutách Lev, když se protáhl mezi dvěma obránci a bekhendem prověřil brankáře. Sotva se na ledě obměnily síly, změnilo se i skóre. Lalancette vyslal po levém křídle Nikitu Ščerbaka, který našel skulinu ve výstroji povyjetého brankáře a trefil ji zcela přesně nad beton – 0:1.

Odpověď Salcburku mohla přijít o chvíli později. Loney vzal přečíslení dva na jednoho na sebe, ale pětadvacetiletý strážce hradecké branky si ho zkušeně vybruslil a nenechal ho vyrovnat. Hra najednou výrazně zrychlila. Ščerbakovi přistrčil puk do nadějné pozice Radovan Pavlík, ale šikovný střelec už byl příliš blízko brankáři, a proto nedokázal navýšit vedení.

Vzápětí se strhla šarvátka před brankou Red Bulls mezi Radovanem Pavlíkem a obráncem MacWilliamem. A právě kanadský zadák byl po chvíli i vyloučen. Triu salcburských se v oslabení podařilo ujet do přečíslení, ale ani tak nedokázali vyrovnat. Tři minuty před koncem se u střídačky hostů strhla hromadná bitka, po které šel Mountfield do oslabení. Přesilovkovou dělovku Schneidra vyrazil skvělým zákrokem Růžička.

Defenzíva v čele s Janem Růžičkou dotáhla tým k vítězství

Během prvních třech minut závěrečné části se hned dva hradečtí hráči ocitli sami před Kickertem. Ani Okuliar, ani Perret si na rakouského gólmana kličkou nepřišli. Po Loneyho faulu měl tým z královského města opět možnost navýšit vedení, po sérii nenápadných přihrávek mohl Okuliar do prázdné brány zasunout kotouč, ale musel se po něm hodně natahovat a odkrytou klec tedy minul.

Na druhé straně se z ničeho nic odrazil puk ke zcela volnému Robertsonovi, Růžička však opět vytáhl excelentní zákrok a díky dobré obranné práci McCormacka se ani z dorážky Salcburk neprosadil. Oba týmy se v koncovce hodně trápily celý zápas. Domácím napomohlo ani vyloučení Ščerbaka, ani následná šance Predana, jehož střelu loktem vyrazil hradecký brankář.

V poslední minutě se Red Bull odvážil ke hře bez brankáře, ale v početní výhodě se už do zakončení nepropracoval, naopak Ščerbak ze středního pásma trefil tyčku. Poslední útok Salcburku přerušil ofsajd a po vyhraném vhazování zpečetil gólem přes celé kluziště výhru Hradce Králové Jérémie Blain. Loni Tygři z Liberce, letos hradečtí Lvi – české týmy ovládly Red Bulls Salute dvakrát za sebou.