ne 17.11.2013 | Martin Voltr

Hradec poprvé v sezóně nedal gól, na Kometě prohrál 0:3

Přesně sedm týdnů trvalo soupeřům Mountfieldu HK, než na něj některý našel ve svém prostředí recept. Hradec Králové se o sváteční neděli představil na horkém ledě brněnské Komety, kde skoro dvě třetiny držel bezbrankový stav. Před druhou sirénou ale v oslabení inkasoval a ani ve zbytku utkání nenašel síly skórovat, na rozdíl od Komety, která po jistém výkonu zvítězila 3:0 a přerušila skvělou venkovní jízdu Východočechů.

Pozvolný rozjezd a první třetina bez gólů

Hradecký tým se musel na rozdíl od předchozího duelu obejít bez zraněných Lukáše Květoně a Jaroslava Kudrny. Na pravé křídlo elitní formace se tak posunul Rudolf Červený. Východočeši měli dobrá úvodní střídání a po ubráněním oslabení hráli s Kometou, která je na domácí půdě nesmírně silná, dobrou partii bez výraznějších šancí na obou stranách.

Druhá přesilovka Komety už byla o poznání lepší, slušnou šanci si vytvořil obránce Tomáš Žižka, který ale před odkrytou bránou puk netrefil. Největší hradeckou příležitost měli na svědomí Šimánek s dorážejícím Červeným, proti nim ale Čiliak udržel kotouč na brankové čáře. Vzápětí to vypadalo nebezpečně zase na druhé straně a kličkujícího Buriana musel až na poslední chvíli zastavit obětavý zákrok hradeckého obránce.

V posledních šesti minutách úvodního dějství si naopak hned dvojici početních výhod zahráli svěřenci trenérkého dua Draisaitl–Kučera. První se jim ovšem nevydařila vůbec, ve druhé pak domácího brankáře vylekala pouze tečovaná rána Tomáše Haranta. I tak ale byla úvodní část ze strany Mountfieldu dobrá a platilo po ní bezbrankové skóre.

Až těsně před druhou sirénou přišel první úder

Jestliže se prvních dvacet minut čekalo na vyložené šance, v úvodu druhé části se hra nadějně otevřela. Už exhradecký Jan Hruška mohl ujet do brejku, jenže puk nezpracoval. To se však už povedlo Rudolfu Červenému, který ale tváří v tvář Čiliakovi poslal puk vedle!

V dalších minutách Hradec svého soupeře přehrával, nedokázal z toho ale vytěžit dokonce ani žádný střelecký pokus. Zbytek třetiny patřil spíše Kometě, o což se ale postaraly pouze zbytečné fauly hradeckého týmu. Na obou stranách ale početní výhody zaplněnou KAJOT arenu rozhodně neoslňovaly.

Defenzivní partie nabídla další vzruch až v závěru druhé třetiny. Váhajícího matadora Ptáčka přebruslil Hynek Zohorna, který se dostal už příliš blízko Pavlu Kantorovi, jenž ucpal všechny mezírky. Když pak ale přišel prohřešek Tomáše Mertla, pohroma už byla na světě. V ponechané výhodě ještě Kantor neskutečným způsobem vychytal Buriana, jenže po přerušení už nestačil na Kubošovu střelu, kterou mimo jeho dosah tečoval Vojtěch Němec. Hradec přišel o remízový stav v čase 39:32 – 1:0.

Mírně aktivnější Hradec se k dramatizaci nedostal

A bohužel ani po přestávce to nevypadalo, že by se Hradeckým mělo podařit skórovat. Rozjetého Šimánka bez větších problémů zastavil Čiliak a další šance nepřicházely, naopak brzy byl na světě druhý gól domácích. Přes Františka Ptáčka se ke Svobodově křižné přihrávce dostal znovu Vojtěch Němec a Kantor se přesouval marně – 2:0.

Ještě mohlo být všechno jinak, kdyby vzápětí svou šanci využil Michal Švihálek, proti němuž ale skvěle zasáhla Čiliakova lapačka. Hradecká aktivita rozhodně nebyla špatná, navíc ji podpořily dva fauly Jihomoravanů, jenže ti v oslabeních stačili hradecké kombinace úspěšně odrážet.

Definitivní pojistka brněnského vítězství pak přišla v čase 55:34. Kometa se prezentovala podobně suverénním vpádem do pásma jako v předchozím případě a Čermák poslal puk na hokejku Hynka Zohorny, který opět nedal Pavlu Kantorovi šanci – 3:0. Hradec tak se svou tradičně dobrou defenzivní hrou tentokrát nestačil, naopak brněnští hokejisté si připsali šestou výhru v řadě před vlastními diváky. Ani stovka příznivců v dresech Mountfieldu se ale v zaplněné hale rozhodně neztratila.

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno):
Já bych se nebál říci, že zápas měl měřítko play-off. Soupeř plně ukázal, proč je v tabulce takto vysoko a neprohrává venku. Formace hrají výborně do obrany, Hradec nám při hře pět na pět moc nedovolil. Hosté byli hodně nebezpeční především z přečíslení, na což jsme se snažili připravit a myslím, že dobře. Rozhodující také bylo, že jsme dokázali ubránit oslabení. Už před zápasem jsme hráče upozorňovali, že nepadnou hezké góly. Klukům bych chtěl moc poděkovat, porazili jsme silného soupeře.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Myslím, že jsme hráli velmi dobře, a to i vzhledem k výsledku. Na konci druhé třetiny jsme ale udělali volovinu, ze které padl zřejmě rozhodující gól. Následně jsme měli další tři přesilovky, které dnes prostě nevypadaly dobře. V poslední části hry už nám chyběly zbraně otočit utkání, Kometa pak už hrála velmi zodpovědně.