Preview k zápasu
so 16.11.2013 | Martin Voltr

Další šlágr kola: Mountfield chce potvrdit parádní venkovní bilanci na Kometě

Jedeme dál! Výhra v derby byla sice sladká, ale extraligové tabulce je jedno, proti komu sbíráte body. V tomto ohledu teď přichází na řadu ještě důležitější zápas – druhý Hradec se v neděli představí na horkém ledě třetí brněnské Komety! Jihomoravané vyhráli doma posledních pět utkání, Východočeši venku dokonce posledních šest. Která šňůra se přetrhne?

HC Kometa Brno – Mountfield HK, neděle od 17:00: ON-LINE, VIDEO

Hradečtí se musí soustředit v první řadě na svůj výkon. Ten nebyl od druhé třetiny zápasu s Pardubicemi rozhodně ideální. „Na naší straně bylo štěstí, výborná obrana a hlavně skvelý Pavel Kantor. Měli jsme malý pohyb a zbytečně jsme couvali, Pardubice se strašně lehce dostávaly do pásma,“ uvědomuje si hradecký asistent trenéra Jiří Kučera.

„To už je ale za námi. Řekli jsme si něco po zápase, něco na tréninku a teď nás čeká další utkání,“ dodává kouč, jehož tým čeká v Brně nesmírně těžká práce. „Hodně důležitý bude začátek. Musíme se snažit udržet nulu co nejdéle a pokusit se z brejků udeřit,“ hledá Kučera recept na další bodový zářez Mountfieldu. Kometa doma dostává góly velice nerada, v této statistice je z celé soutěže vůbec nejlepší.

A další primát ji patří v počtu vyprodaných duelů. 7200 diváků přihlíželo bitvě v KAJOT areně už šestkrát, domácí hokejisty požene dopředu tradičně skvělá kulisa. „To ale vždycky pomáhá oběma týmům. Ať už jste domácí, nebo host, vždycky se vám v tak parádním prostředí hraje lépe. Však i teď v pátek u nás bylo vyprodáno,“ připomíná Jiří Kučera derby, které mohlo jeho svěřence připravit na atmosféru šlágru nedělního 21. kola Tipsport extraligy.

Hradec bral v první bitvě dva body

Úvodní vzájemný duel sezóny byl pro Východočechy důležitý ve dvou ohledech. Jednak dokázali poprvé v sezóně po nerozhodných 60 minutách získat bonusový bod a od té doby se jim to daří v každém takovém případě. A také svým vítězstvím přerušili nejdelší sérii porážek. Byly dvě...

Triumf hradeckých barev se ale nerodil lehce. Domácí prohráli první třetinu vinou brzkého gólu Miroslava Holce ze třetí minuty. Kometa pak skvěle vlétla do druhé části, jenže další branku nepřidala, a to jí stálo celý zápas. Hradec totiž zásluhou Vladimíra Škody vyrovnal a jeho další příležitosti musel hasit Marek Čiliak, který však už v prodloužení nestačil na zakončení Tomáše Mertla. Vítezný úder musel ještě potvrdit videorozhodčí.

8. kolo: Mountfield HK – HC Kometa Brno 2:1 pp. (0:1, 1:0, 0:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 34. Škoda, 64. Mertl (Šimánek, Mikuš) – 3. Holec (Zohorna). Rozhodčí: Wagner, Lacina – Lučan, Bryška. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Střely na branku: 42:26. Průběh utkání: 0:1, 2:1p. Nejlepší hráči zápasu: Jiří Šimánek – Marek Čiliak. Diváci: 3594.

Plzeň – Kometa 4:1

Pod Špilberkem zatím mohou být s průběhem ročníku spokojeni. Se ziskem 36 bodů sídlí Kometa na třetí příčce, čtyři body za hradeckým Mountfieldem. Klíčem k jejímu úspěchu je hlavně poctivá hra z defenzívy, vždyť právě v zápasech Jihomoravanů padá nejméně branek v celé extralize. Zatím se jim ale nepodařilo stabilizovat výkony na kluzištích soupeřů. Naposledy v Plzni prohráli 1:4, když neudrželi vedení vinou skvělých přesilovek indiánů.

Na domácí půdě je to každopádně úplně jiná káva. Kometa doma prohrála jen dva z deseti zápasů, momentálně drží v KAJOT areně šňůru neporazitelnosti už pět utkání! V posledních třech přitom dovolila svým soupeřům vždy jen jeden vstřelený gól – a s takovým zápisem se těžko vítězí.

Znovu očekávejte souboj Čiliak versus Kantor

Kometa rozhodně není týmem individualit. Její nejproduktivnější hráč i nejlepší střelec Tomáš Svoboda, který doposud nasbíral 12 bodů (8+4), patří v kanadském bodování extraligy až do čtvrté desítky. Síla Jihomoravanů je rovnoměrně rozložena do všech formací, sluší se ale vypíchnout statistiky obránců. Z nich se zatím nejvíc prosazuje Petr Kuboš, jehož 11 bodů (4+7) je v nejvyšší soutěži mezi beky třetím nejlepším počinem.

Jednu osobnost, jejíž výkony drží Kometu nad vodou, byste ale v týmu určitě našli. Řeč je o Marku Čiliakovi, který loni ještě chytal proti Hradci v dresu prvoligové Třebíče. Právě v prvním letošním vzájemném souboji ale prožil svůj extraligový debut a od té doby je v kádru svěřenců Vladimíra Kýhose jedničkou. Co se průměru inkasovaných branek (1,67) týče, jde o vůbec nejlepšího gólmana soutěže, v případě úspěšnosti zásahů (93,48 %) je úspěšnější pouze liberecký Marcel Melicherčík.

Statistické okénko – Kometa...

• ...inkasovala v domácím prostředí vůbec nejméně branek – za 10 zápasů pouhých 15 gólů!
  • ...má před svými diváky výborné druhé třetiny, v nichž dala víc než polovinu gólů.
  • ...má vyrovnanou bilanci v prodloužení (1 výhra – 1 prohra) i nájezdech (1 – 1).
  • ...pouští na své brankáře společně s Hradcem průměrně nejméně střel – 25.
  • ...i přes relativně velký počet trestných minut zatím musela bránit nejmenší počet oslabení – 71.