ne 2.3.2014 | Martin Voltr

Hradec potřetí nedovolil Pirátům gól a zahraje si čtvrtfinále play-off!

V pravý čas se hradeckým hokejistům podařilo zastavit nepříjemnou šňůru pěti porážek. Proti beznadějně poslednímu Chomutovu jim vítězství 2:0 zajistily dvě využité přesilovky z hokejek Tvrdíka se Šimánkem, Pavel Kantor vychytal s Piráty třetí čisté konto a celkově už své sedmé v sezóně. Díky souběžné porážce Vítkovic v Liberci se už v Hradci může slavit: Mountfield HK si ve své první sezóně pod Bílou věží zahraje čtvrtfinále play-off!

Hradečtí fanoušci se po necelých třech měsících konečně dočkali – do sestavy se totiž vrátil nejvyšší hráč sestavy, útočník Martin Podlešák, který ve třetí formaci nahradil Tomáše Knotka. Zraněný bek René Vydarený se naopak ještě do hry nezapojil.

Hradec přestál horké chvilky a ujal se vedení

V prvním vzájemném zápase na domácím ledě Hradec potřeboval na úvodní gól pouhých 36 sekund. I tentokrát začal aktivně, brankou to ale nezavánělo. Výjimkou byla snad akce Tomáše Pospíšila z páté minuty, hradecký útočník si najel mezi kruhy a pěknou střelou do protisměru donutil Růžičku zasáhnout vyrážečkou.

Jenže Piráti dokázali hru rychle vyrovnat, a nejen to. Chvílemi jich bylo plné hradecké pásmo! Pavla Kantora vystrašil Strakův bekhend, který těsně minul druhou tyčku, v oslabení ho pak prověřil Kanaďan Bomersback rychlým výjezdem zpoza brány. A ze strany hostů to ještě nebylo zdaleka všechno. Jasně největší možnost přišla po hradecké chybě na útočné modré čáře, kdy přečíslení dva na jednoho zakončoval blafákem Marek Račuk, jenže Kantor se parádně roztáhl na brankové čáře a Račukova klička byla navíc příliš dlouhá.

Vzápětí si svou první přesilovou hru zahráli Hradečtí a svého soupeře dokonale potrestali! Postarala se o to z největší části Pospíšilova drzost, východočeská jedenáctka na sebe vedle brankoviště natáhla protihráče a pak nabídla puk před prázdnou klec Michalu Tvrdíkovi, který skóroval ve druhém zápase v řadě – 1:0. Mountfield byl úvodní trefou povzbuzen, soupeře zaměstával až do konce první třetiny.

Znovu se zadařilo v pěti proti čtyřem

Po přestávce ale vlétli do hry s mnohem větší chutí hokejisté Chomutova, kteří už se připravují na baráž. Jenže žádná z jejich šancí po gólu nevolala, naopak na druhé straně zaujal parádní akcí Jaroslav Kudrna a o pár chvil později putovala na hradeckou stranu druhá přesilovka. Ta se rovněž dočkala využití! Osvědčenou kombinaci trojice Kudrna – Mertl – Jiří Šimánek zakončil kapitán neomylnou střelou mezi betony – 2:0.

Při dvoubrankovém vedení už se domácím hokejistům dýchalo o poznání lépe. Další radost mohl zařídit dorážející Peter Mikuš, jenže Růžičkovi puk zpod výstroje nevypadl. Hra sice byla vyrovnaná, ale Hradec dokázal svého soupeře tlačit o poznání nebezpečněji, což prezentovala třeba krásná Harantova přihrávka z otočky opět na hokejku Jiřího Šimánka.

A právě elitní útok klidně mohl využít i třetí početní výhodu, jenže Martin Růžička zákrokem proti Kudrnovi potvrdil, že se postupně rozchytává k výbornému výkonu. Pavel Kantor ale v žádném případě bez práce nebyl, dvě oslabení v závěru třetiny mu přidala také hodně práce. Špičkou betonu povedeně vykopl třeba ránu Pulpána hned po vyhraném buly.

Mountfield hrál v klidu, nula ale nebyla samozřejmostí

Piráti pod Bílou věží určitě nehráli jeden ze svých nejhorších zápasů sezóny. Nic ale nenasvědčovalo tomu, že by se měli dostat hradeckému týmu na dostřel či dokonce vyrovnat. Pět minut po startu třetí periody rozzářila led akce Tomáše Pospíšila, jemuž parádní slalom zastavil až Martin Růžička, v další šanci před odkrytou klecí sjel Pospíšilovi puk z hokejky.

Mountfield hrál naprosto v klidu, svého soupeře takřka nepouštěl do střeleckých pozic. Přesilovka deset minut před koncem základní hrací doby ještě mohla hosty nakopnout, ale nabídla jen únik Deje s Červeným a další pohotový zákrok Růžičky.

Pavel Kantor, který byl dlouhé minuty bez větší práce, si svou sedmou nulu ročníku ale musel ještě pořádně zasloužit. Otestoval ho třeba přes beka pálící Marek Račuk, nejaktivnější hokejista severočeského kádru. Minutu a 41 sekund ještě v další početní výhodě sáhli Piráti ke hře bez brankáře, ale když si po hradecké chybě na Kantorovi vylámal zuby i Vojtěch Kubinčák, bylo vše jasné.

Pro Chomutov to znamenalo už rekordní 23. porážku v řadě. Celý východočeský stadion se ale radoval z něčeho úplně jiného. Původně odepisovaný tým hradeckého Mountfieldu totiž svou cestu letošním ročníkem po náročném přesunu z Českých Budějovic dovede minimálně do čtvrtfinále vyřazovacích bojů, což znamená pro celký klub i jeho příznivce opravdu parádní úspěch!