st 11.2.2015 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina

Hradec poznal sílu Vervy na vlastním ledě. Po šesti zápasech prohrál

Šest vítězných zápasů za sebou doma versus šest výher v řadě celkem, s takovouto bilancí vstupovaly do zápasu 44. kola týmy Litvínova a Hradce Králové. Aktuálně druhý celek tabulky dobře začal a vedl 2:0. Mountfieldu se povedla 17. minuta, v níž během 21 vteřin srovnal, jenže po chvíli vedli zase domácí. Ti navíc ve třetí části přidali dvě pojistky a ukončili Východočechům sérii, která se zapíše do jejich historie – Hradec prohrál poprvé po šesti výhrách.

Premiérový zápas letošního kalendářního roku zaznamenal Collin Valcourt, jehož po dlouhou dobu sužovalo zranění. To stálo i za další zápasovou absencí Jaroslava Kudrny, kterého v první řadě nahradil Dávid Skokan.

Gólově nejbohatší třetina v zápasech Hradec a Litvínova

Zápas v Litvínově nabral rychlý spád. Domácí v úvodu hýřili aktivitou, a když už se Hradec dostal do útoku, bylo to pouze za cenu faulu. Z následné přesilové hry se již ve čtvrté minutě po dorážce trefil za záda bezmocného Kacetla Tomáš Pavelka – 1:0. Paradoxně až po inkasování Mountfield začal pořádně útočit, Plášilova přesilovková střela sice nadělala v brankovišti domácích zmatek, skóre ale nezměnila.

To se povedlo ve třinácté minutě na druhé straně Petru Štindlovi, který tak utnul poněkud méně záživnou pasáž hry, když se po nádherném pasu od Martina Ručinského prosadil dělovkou pod „víko“ – 2:0. Hradec ale dokázal snížit, posléze dokonce vyrovnat. V početní výhodě v 17. minutě, kdy kotouč putoval po trase Šimánek–Skokan–Francouz a Martin Pláněk, se mohl posledně jmenovaný radovat z gólového zásahu.

Za 21 vteřin už bylo srovnáno. Červený vybojoval puk za brankou hostí a poslal jej na hůl Romana Kukumberga, jenž číhal na kruhu po Francouzově levici a přízemní střelou mezi nohy litvínovského brankáře překonal – 2:2. Vyrovnaný stav ale nevydržel dlouho, v osmnácté minutě se po chybě hostující obrany z přečíslení dvou na jednoho bekhendem se štěstím prosadil Michal Trávníček – 3:2.

Litvínov odskočil o další gól

Kdokoliv, kdo ve druhé části očekával podobné gólové hody jako v první periodě, musel být notně zklamán. Hradec do třetiny vstoupil o něco lépe než do první dvacetiminutovky, Valcourt však svůj druhý historický zásah v české extralize (opět by to bylo proti Litvínovu) pokusem z mezikruží nenapsal.

Litvínov brzy srovnal tempo a netrvalo to dlouho, aby herní zlepšení potvrdil i dalším gólem. I druhou přesilovou hru domácí hráči proměnili, jediný gólový zápis ve druhé části si po nahození, které skryl před Kacetlem vlastní spoluhráč, připsal Jakub Petružálek – 4:2.

Hry v početní výhodě byly vůbec alfou a omegou zápasu, v další přesilovce pálil nebezpečně Dietz, ale Francouz pohotově zareagoval lapačkou. Skvělými reflexy se zaskvěl i Kacetl, když chytil tečovanou střelu Trávníčka, či při pokusu Gerháta, kterého v tváři v tvář dokázal tři minuty před koncem třetiny vychytat rychlým přesunem a dobrým pozičním postavením.

Hübl uzavřel skóre zápasu

Ani třetí perioda alespoň nenapodobila z gólového hlediska část úvodní. Zápas chvíli po jejím startu skončil pro Tomáše Pospíšila, který po souboji u mantinelu musel být za asistence lékaře odveden s krvavým zraněním do šatny.

K vidění byl vyrovnaný a bojový hokej, který moc šancí nepřinášel. Z letargie fanoušky vytrhli Trávníček a Petružálek, ale ani jeden z nich nedokázal skórovat, byť druhý zmiňovaný už Kacetla překonal, puku v cestě za čáru ale nechtěně zabránil v brankovišti ležící Ručinský.

Kacetl si poradil i se sólo únikem Jánského, proti brance Viktora Hübla, znamenající navýšení a uzavření skóre v jednom, však zasáhnout nemohl – Hradec v tu dobu totiž zkoušel ještě zdramatizovat stav utkání hrou v power-play. To se mu však nepodařilo a Východočeši po šesti výhrách v řadě zůstali bez bodu. I nadále si však drží s relativně slušným náskokem bezpečnou pozici v první šestce tabulky.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov):
Vedli jsme, pak náskok ztratili, ale Trávníčkovým gólem ještě do skončení první třetiny jsme získali vedení znovu, to bylo důležité. Už z loňské sezóny víme, jak kvalitní mužstvo Hradec má. O to jsme radši, že jsme dokázali získat tři body.