út 28.1.2014 | Martin Voltr

Hradec se pomstil Slavii a má zpátky druhé místo

Hokejisté Mountfieldu se po dvou porážkách dokázali zase oklepat a Slavii se na domácím ledě dokonale pomstili za předchozí debakl. Hodně jim pomohl brzký gól Rastislava Deje ve vlastním oslabení, soupeři se ale odpoutali až ve třetí třetině. Snížení hostů dvě minuty před koncem už pouze upravilo výsledek do konečné podoby 3:1 a díky zaváhání Plzně se Východočeši vrátili zpátky na „svou“ druhou příčku Tipsport extraligy!

Hradecká marodka se před druhým ze série tří domácích zápasů zase o jedno jméno ztenčila, na centr třetího útoku už se zařadil Michal Tvrdík. Pro koho však bylo utkání speciální, to byl Jakub Laghammer. Útočník Mountfieldu, který je do konce sezóny na hostování právě ve Slavii, nastoupil poprvé proti svému zaměstnavateli.

Velká aktivita domácích vedla k jediné brance

Ale byli to domácí, kdo od samotného začátku tvrdil muziku. První nebezpečnou ránu vyslal Michal Švihálek, tu ještě brankář Furch zastavil. Slávisté pak zahrávali početní výhodu, která ale dopadla úplně opačně, než si představovali! Rastislav Dej obral váhávého soupeře na červené čáře o puk a v sólu krásně zamířil do druhého růžku branky – 1:0!

Hradec svého soupeře nepouštěl do žádných šancí, vepředu byl naopak stále nebezpečný. Tradičně velký kolotoč spouštěla první útočná formace, jejíž povedenou pasáž zakončila šance Tomáše Mertla zastavená Furchem.

V dalším střídání elitní pětky Mertl tentokrát přenechal puk za sebe na obránce Tomáše Haranta, i proti němu ale gólman Pražanů zasáhl bezchybně. Východočeši předváděli v pásmu spoustu sebevědomých kombinací a i když postupně jejich příležitostí ubylo, stav 1:0 po první části byl ještě pro hosty celkem milosrdný.

Slavia se oklepala a začala hrozit

Po přestávce se ale hosté zvedli, jejich pohyb najednou přidělával Mountfieldu velké problémy. Třeba Lukáš Krenželok dvakrát ohrozil hradeckou svatyni, v obou případech ji ale kotouč z jeho hokejky minul. Domácí se do tempa vrátili díky přesilovce, to ale jen na chvilku.

Slavia se snažila střílet z každé pozice, jenže vyhlášená hradecká obrana spoustu střel zblokovala a Pavla Kantora ohrožovaly jen puky, které na něj létaly od modré skrz spoustu těl. Ve 34. minutě si rozhodčí na domácí straně vymysleli hru v šesti a hosté mohli svou chuť zúročit v přesilovce. Rána Juraje Valacha ale byla až moc přesná a „jen“ zazvonila na břevno hradecké branky.

Zadní řady se ale rozestupovaly také na druhé straně. V dalším oslabení se Hradečtí nečekaně vydali dopředu ve třech a dorážce Tomáše Mertla scházelo jen málo, domácí číslo 86 mělo další šanci i v posledních vteřinách druhé třetiny, jenže na nejtěsnějším vedení se nic nezměnilo. Zápas byl pořád na střelecké pokusy nesmírně skromný.

Elitní útok řádil, Langhammer snižoval pozdě

Na startu poslední dvacetiminutovky bylo znát, že se Hradec chce vrátit k tomu, co ho zdobilo v první třetině. Sebevědomí v útočném pásmu vlili krev do žil i fanouškům, kteří se zasloužené radosti dočkali ve 46. minutě. Situace to byla v podstatě stejná jako při prvním gólu, jen slovenského štírka nahradil Jaroslav Kudrna, který ze stejného místa rovněž vymetl pavouky nad Furchovou vyrážečkou – 2:0.

Slávisté však zbraně nesložili a Pavel Kantor musel předvést pár důležitých zákroků, které jeho spoluhráče zase nakoply k útočné aktivitě. Na ledě byla znovu první formace, když Mertl vybojoval puk pro kapitána Jiřího Šimánka, jenž potřetí trefil stejný růžek a hradeckým stadionem zavládla euforie – 3:0.

Mountfield byl v obrovském laufu, zdálo se být rozhodnuto. Jenže Pražané si přece jen za svou hru alespoň jeden gól zasloužili a výtečně chytajícímu Kantorovi minutu a půl před koncem čisté konto překazili. Byl to zrovna Jakub Langhammer, kdo se neomylně trefil do jeho protipohybu a svému bývalému týmu připravil jedinou nepříjemnou chvilku úterního večera. Na výhře domácích se ale už nic změnit nemohlo – 3:1.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Proti Slavii jsme hráli kompaktní hokej. V první třetině jsme měli šance odskočit ještě víc, ale to se nepovedlo. Ve druhé jsme pak předvedli několik chyb, tam se se zápasem mohlo něco stát. Ale ve třetí třetině jsme se zase vrátili k naší hře ze začátku zápasu. Na naší straně tam ještě nějaké šance byly a moc jsme toho Slavii nedovolili. Ještě nedávno jsme měli období, kdy to úplně nebylo ono, ale v tomto zápase jsme zase udělali krok dopředu.

Ondřej Weissmann (HC Slavia Praha):
Gratuluji domácím, vyhráli zaslouženě, byli lepší a celkově hráli bojovněji. Kromě toho jsme v zápase udělali neskutečně mnoho hrubých chyb, pro mě osobně až nepochopitelných, a proto domácí vyhráli. Nezbývá mi nic jiného než ještě jednou Hradci pogratulovat k vítězství.