Rozhovory
st 29.1.2014 | Ondřej Novotný

Tomáš Mertl: Uklidňující gól měl přijít dřív, šancí jsme měli dost

Už je zase druhý! Mountfield po minulém nepovedeném zápase proti Karlovým Varům tentokrát nezaváhal a Slavii porazil 3:1. Nejvíce branek padlo sice ve třetí třetině, nemuselo tomu ale tak být. Hradec měl totiž v první třetině kromě vstřelené branky v oslabení několik dalších příležitostí, u kterých byl velmi často Tomáš Mertl. Branku sice nakonec nedal, ale přesto byl jedním z hlavních strůjců vítězství.

Je tomu měsíc a půl, kdy Hradec Králové schytal od Slavie na domácím stadionu debakl 1:6. V dalším domácí utkání Hradce proti Pražanům tak čekal hráče Mountfieldu těžký oříšek, a to vrátit předchozí nezdar. K této odplatě nastoupili Královéhradečtí více než skvěle. Paradoxně zahrál lépe úvodní oslabení, v šesté minutě udeřil Rastislav Dej, a otevřel tak skóre utkání. „Byl to rychlý gól a především přišel na začátku utkání, což týmu vždycky pomůže,“ uznal pro utkání Tomáš Mertl.

Ten začal řádit až potom. Byl to právě on, který byl v první formaci v úvodní periodě nejvýraznější. Když už poněkolikáté na hostujícího gólmana nevyzrál, připravil perfektní střelecké pozice pro své spoluhráče. Ani ti ale dobře chytajícího Furcha nedokázali překonat. „Hráli jsme doma, takže jsme chtěli nacpat naši hru Slavii, což se projevilo a my jsme měli šance hned od začátku,“ říkal sedmadvacetiletý útočník a následně navázal: „Bohužel jsme další šance v první třetině nevyužili, chtělo tam přidat ten druhý uklidňující gól dříve.“

A právě Tomáš Mertl věděl, o čem mluví. Byl to totiž on, který byl i nadále aktivní a druhou branku měl několikrát na hokejce. „Může za to moje nešikovnost, měl jsem dost šancí na skórování,“ přiznal s úsměvem důvod, proč neskóroval. Jeho slova ale jasně dementovala i jeho další práce v utkání. Po druhé důležité brance, která přišla z hole Jaroslava Kudrny, asistoval u třetí branky, kterou dával kapitán Hradce Jiří Šimánek. „Trenér nám před třetí třetinou říkal, že máme hrát pořád svoji hru a abychom byli trpěliví, že to z nějaké veliké šance určitě proměníme,“ prozradil nejlepší hráč utkání na straně Hradce.

Tak se také stalo, Hradec nakonec jasně ovládl i třetí třetinu. Jenomže minutu a půl před koncem využil nevyhozeného puku hostující Jakub Langhammer. Právě tento hráč prostředí v Hradci zná velice dobře, protože do Slavie odešel na hostování jen před pár zápasy. Do utkání proti „svému“ klubu ale nastoupil a jako jediný se dokázal prosadit. „Potkali jsme se na rozcvičce, ale nic zvláštního nebylo. Každý se připravoval na zápas a já mu přeji, ať se mu tam daří,“ vzkazoval svému bývalému spoluhráči Tomáš Mertl.

Hradec se tak výhrou 3:1 nad Slavií vzhledem k prohře Plzně v Třinci vrátil na skvělou druhou pozici, kterou bude obhajovat v pátek proti Kladnu, a to znovu doma. Právě toto utkání bude pro hráče již čtvrtým během osmi dnů. „Až bude pauza, tak budou samé tréninky, proto je pro každého hokejistu lepší zápas. A i když je to nyní hodně nahusto, tak je to lepší než trénování,“ uzavřel Mertl, který letos nasázel za Hradec už dvanáct branek.