st 3.1.2007 | Daniel Višňák

Hradec vybojoval v Olomouci veledůležité tři body

Moravané vstoupili do zápasu tím nejlepším způsobem, hned z první střely šli do vedení. Hradec následně ustál nápor olomouckých, kteří se ve středu mohli odpoutat od posledního místa v tabulce a poté udeřil, na 1:1 vyrovnal Starý. V polovině zápasu přečkali Energetici dvojnásobné oslabené a ve čtyřech udeřili podruhé. Žigardyho překonal z dorážky velmi aktivní Jiří Cetkovský. Když hosté přidali Janem Starým třetí branku, vypadalo to na jasnou záležitost. Olomouc se ale nevzdala, ve třetí třetině dala do zvratu všechny síly a nakonec se ji málem podařilo i vyrovnat, ale naštěstí pro hosty, už na Ministrovo snížení z 53. minuty hráči Mory navázat nestihli.

Hned první střela zápasu znamenala změnu skóre. Od modré vystřelil Kříž a těsně před Hylákem změnil směr letícího puku Slaninák. Hosty rychlá branka očividně zaskočila a měli se co ohánět, aby neinkasovali další. Žigardy se prakticky poprvé seznámil s pukem až v 8. minutě po střele Vondráčka. S postupem času ale se Energetici dostávali do více příležitostí z nichž vytěžili i vyrovnání. Po vyhraném buly před olomouckou brankou se puku ujal Jan Starý a střelou švihem vyrovnal. Úvodní dějství přineslo ještě velikou šanci v jeho samém závěru, ale z veliké skrumáže před hradeckou brankou nakonec hráči Mory puk do Hylákovy klece nedotlačili.

Začátek prostředního dějství odstartovala Mockova tyč, tu hradecký obránce orazítkoval dělovkou v přesilové hře. Ve 27. minutě se museli Východočeši bránit více než minutu dlouhé dvojnásobné převaze Olomouce, ale zejména díky precizní obraně nápor Mory ustáli a hned po návratu vyloučeného Cetkovského ve čtyřech udeřili. Jiří Cetkovský se dlouze natáhl pro vyražený puk a dorazil ho do odkryté domácí klece – 1:2. Postupem času si Energetici tvořili čím dál více šancí, ale všechny likvidoval výborný Žigardy. Až 34. minuta přinesla další změnu skóre, hrubku Olomouce v rozehrávce vystihl hostující kapitán Roubík, posunul kotouč na Jana Starého a ten dělovkou z mezikruží zavěsil – 1:3. Asi nejblíže ke snížení měla Mora ve 38. minutě, ale puk poskakující po dalším velikém závaru po hradecké brankové čáre hostující beci odpálili do bezpečí. I v samém závěru třetiny musela Žigardyho zaskočit jeho tyč, tentokrát po sólovém úniku Haluzy. Do kabin se šlo tedy po 40 minutách za stavu 1:3 pro hosty.

Třetí třetina s sebou přinesla pořádný boj a obrovské drama až do samého konce. Po nepříliš výrazné pasáži dokázali domácí snížit na rozdíl jediné branky Ministrem v 53. minutě a rázem bylo na ledě plné hřiště olomouckých. Hosté se často bránili s vypětím všech sil, ale nakonec zápas dokázali dotáhnout do vítězného konce a vezou si tak z Moravy veledůležité tři body.

V příštím kole přivítají Energetici na svém ledě ve šlágru kola Ústí nad Labem, vstupenky na sobotní zápas jsou už od úterý v předprodeji ve Střída Sportu na ZS a také nové v restauraci Rychtářka na Pospíšilově tř. Nenechte si tento hokejový svátek ujít!

Kamil Přecechtěl (hlavní trenér Olomouce):
Bylo to velice kvalitní utkání, my jsme do toho šli s cílem nezopakovat výkon z Hradce, kde jsme prohráli 8:2. To se nám podařilo, ale nevyšla nám druhá třetina. Vlastními hrubými chybami jsme se dostali do dvoubrankové ztráty. Takové chyby si nesmíme proti soupeři, jakým je Hradec, dovolit. Jsou zkušení, herně na výši a my jsme již přes svou obrovskou bojovnost a dobrý výkon neměli na to, abychom utkání otočili. S výkonem jsem spokojen, chtělo bych, aby tato tendence pokračovala a my jsme ji dokázali i bodově potvrdit.

Vladimír Jeřábek (hlavní trenér Hradce Králové):
Podle posledních výsledků Olomouce jsme věděli, že šli Hanáci herně nahoru, navíc my jsme poslední tři utkání prohráli, takže jsme jeli do Olomouce s obavami, ale cílem konečně bodovat. Zápas byl určitě pohledný pro diváky, pro nás bylo důležité, že jsme vyrovnali v první třetině jednobrankové manko. V té druhé jsme přidali góly, měli jsme však šancí na víc branek, nedali jsme je. Poté jsme se vlastní vinou dostali pod tlak, vyloženě jsme domácím darovali branku na 3:2 a zápas se zbytečně zdramatizoval. Nakonec jsme rádi za vítězství, Olomouc měla na vyrovnání.