Rozhovory
st 3.1.2007 | Ondřej Kubát

Jiří Cetkovský poslal spoluhráče do tří, pak rozhodl

Hradečtí hokejisté jsou po nekompletním třiatřicátém kole znovu na čele prvoligové tabulky, v sobotu je čeká veliká bitva, na domácí půdě totiž přivítají Ústí nad Labem. Tento zápas je opravdovým šlágrem celého kola, před východočeskými tribunami se odehraje bitva prvního s druhým. Svěřenci kouče Jeřábka se po třech prohrách v řadě zvedli a v Olomouci dokázali naplno bodovat. Vítězství se ovšem nerodilo lehce. Východočeši inkasovali branku hned v první minutě, což na sebevědomí rozhodně nepřidalo gólmanu Hylákovi. „To je jasné, první střela v zápase je pro gólmana důležitá,“ řekl po zápase.

Strážce hradecké svatyně pokračoval hodnocením celého utkání: „Myslím si, že to jsou pro nás velmi důležité tři body, dnes jsme odehráli těžké utkání. Olomouc je sice čtrnáctá, ale v posledních zápasech dokazuje, že není špatným týmem. Třeba i Ústí tady ztratilo bod.“ První gól inkasoval Alexandr Hylák už po 24 vteřinách. „Olomouc to udělala nejlíp jak mohla. Bek nahodil puk na bránu a Josef Slaninák tečoval kotouč metr přede mnou na druhou stranu klece, a to se brankáři strašně těžko chytá. Nebylo zrovna příjemné tak brzy dostat gól, ale naštěstí jsem potom dokázal na branku zapomenout a celý tým začal hrát dobře.“ Kontaktní branku přidala Olomouc ve třetí třetině. Byla velmi podivná. Smejkalovi dvakrát za sebou nesedla rána na hokejku, přesto skončil puk za Hylákovými zády. „Smejkal to netrefil, kotouč se dostal našemu bekovi pod nohy, ten ho nemohl odpálit a bohužel další útočník u druhé tyčky nebyl pokrytý. Já jsem si musel hlídat první tyč, abych nedostal gól k ní. Nepokrytý spoluhráč toho využil, nahrál Ministrovi před prázdnou bránu, a ten už to měl jednoduché,“ popsal hradecký gólman branku na 2:3.

Hned dvakrát se do střelecké listiny hostů v Olomouci zapsal Jan Starý. Nejprve v první třetině vyrovnával na 1:1, ve druhém dějství potom vsítil vítěznou branku celého utkání. „Bylo to velice těžké, Olomouc hraje doma dobře a myslím, že po špatných výkonech se začala před Vánoci zvedat, takže utkání pro nás nebylo opravdu jednoduché.“ Vyrovnávací branku vstřelil Hradec Králové hned po vhozeném buly v útočném pásmu. „Já jsem čekal na Jardu Roubíka, co udělá po buly, jestli bude nahrávat dozadu. Nakonec puk podržel, nalákal na sebe i tři hráče, já jsem dostal přihrávku pod nohy a vystřelil jsem na bránu. Gólmanovi puk propadl pod vyrážečkou, takže to bylo super,“ dodal Starý.

Dvě utkání ve dvou dnech musel zvládnout urostlý útočník Jiří Cetkovský. Ještě v úterý hájil barvy extraligových Pardubic na ledě Sazka areny proti Slavii, o den později už válčil v Olomouci za hradecké Energetiky. Ve druhé třetině byl zřejmě u klíčového momentu celého utkání. Po důraznějším osobním souboji s gólmanem Žigárdym musel na trestnou lavici a Hradečtí hráli v oslabení tři proti pěti. Přesto neinkasovali. Na otázku, zda ubráněné dvojnásobné oslabení bylo opravdu klíčovým momentem zápasu, odpověděl: „Já si myslím že určitě. Týmu to vždy pomůže.“ A jak došlo k faulu po kterém šli hosté na více než minutu do tří? „Chtěl jsem, aby brankář podržel puk, bohužel se to nepodařilo. On se hnul a upadl, já jsem šel ven. Byla to ode mě školácká chyba,“ sypal si na hlavu popel Cetkovský. Jakmile však naskočil na led, radoval se z druhého gólu v olomoucké síti. „Pavel Suchý vystřelil na gólmana a já už jsem měl jednoduchou práci. Dorážel jsem do prázdné branky.“