pá 16.8.2019 | Adam Kodet

Hradec zakončil Memoriál výhrou, se Znojmem si poradil 5:3

Hradečtí do závěrečného duelu Memoriálu Zbyňka Kusého vstoupili s vervou a v polovině utkání vedli pohodlně 3:0. Jenže Orli dvěma rychlými kontry ve třetí periodě utkání zdramatizovali. V poslední části padlo nakonec pět branek a i když ji hosté ze Znojma opanovali, ztrátu už umazat nedokázali. Na turnaji tedy končí poslední, o příčku lépe dopadli hradečtí hokejisté.

Do posledního zápasu Memoriálu dali trenéři důvěru v brankovišti opět Marku Mazancovi, v poli se po pauze představili například Rudolf Červený, Radek Smoleňák nebo Petr Zámorský. Naopak absentoval Daniel Rákos nebo Filip Pavlík.

Úvod zápasu vyšel lépe Lvům, ti se ujali dvoubrankového vedení

Tempo na startu zápasu přibrzdilo několik vyloučení, i proto se Hradečtí nedostali ke svému tradičnímu úvodnímu náporu. K vidění byly spíše nepřesné přihrávky a technické přestupky. Až v sedmé minutě byli diváci v ČPP Aréně svědky první větší šance, se kterou si Rudolf Červený poradil mazácky. Dlouhý pas od Smoleňáka přebral ve středním pásmu, přebruslil bránícího hráče a nekompromisním blafákem překonal Lassilu.

Znojemští hokejisté nebyli schopni si vytvořit brankovou příležitost, musela jim k tomu pomoci hradecká obrana. Matuš ale ukázkový námaz od soupeře zpoza branky zblízka nezužitkoval. Následně po chybě Orlů ujížděli do přečíslení Smoleňák s Paulovičem, první jmenovaný ale svému parťákovi adresoval pas na paty a ten tak nezakončil. Více štěstí měl chvílí poté Michal Dragoun, který perfektní přiklepnutí Cingela poslal přímo pod víko.

Orli dokázali zahrozit pouze v početní výhodě, to když Bowles oklamal obránce a natlačil se až před Mazance, ten si ale svou bližší tyč pohlídal. Jinak to ale byli Lvi, kteří zápas ovládali. Demonstrovala to rychlá souhra Dragouna s Bičevskisem, kteří si několikrát vyměnili puk a střela z hole zkušenějšího z nich prosvištěla jen kolem tyče znojemské branky. Zbytek třetiny výraznější ohrožení ani jedné z klecí nepřinesl a do kabiny tak celky odcházely za stavu 2:0 pro domácí.

Druhá perioda nadále v režii Hradce, který navýšil vedení

Na začátku druhé části měl Mountfield možnost přesilové hry, ve které ukázal své přednosti Smoleňák. Postavil se na své obvyklé stanoviště na hraně brankoviště a div neusměrnil svou tečí Vopelkovu nabídku do sítě. Mrzet ho to ale nemuselo, protože zanedlouho namířil svou ránu od modré přímo nad beton Lassily Mislav Rosandič a poslal Lvy do třígólového trháku.

Aktivitou nadále hýřili spíše domácí hráči, Znojmo se před Mazance s pukem na holi dostávalo spíše sporadicky. To Lassila na druhé straně musel zakročit hokejkou proti úniku Vopelky. Dále se utkání neslo spíše v bojovnějším duchu, což vyústilo až v pěstní výměnu názorů mezi Janem Bergerem a Philipem McRaeem. A jelikož oba agresoři v souboji shodili rukavice, mohli si dopřát sprchu ještě před všemi svými spoluhráči.

Pět minut před koncem třetiny se útočnou akcí dvakrát vyznamenala druhá formace Mountfieldu. Hlavním aktérem byl Cingel, který nejprve uvolnil křižným pasem Chalupu, jenž před odkrytou klecí pouze promáchl. Slovenský forvard po chvíli nabil sjíždějícímu Gasparovi, jehož dělovka však skončila jen na betonu pozorného Lassily. Hosté působili bezzubě a Mazanec se musel udržovat v kondici namísto zákroků spíše rozehrávkou vlastní holí.

Bláznivá třetí část přinesla pět branek, Lvi výhru uhájili

Třetí třetina začala tak, jak skončila ta druhá, tedy nadvládou Východočechů. Lassila se musel v brance obracet, aby polapil všechny pokusy, které na něj létaly spíše ze střední vzdálenosti. Znojemští ale domácího strážce svatyně ve 45. minutě přece jen překonali, i když s notnou dávkou štěstí. Po skrumáži totiž jeden z hradeckých hráčů srazil puk za bezmocného Mazance. Gól byl připsán Michalu Gagovi.

A jen co v ČPP Aréně dozněla siréna, mohli se hosté radovat znovu. To když si exhradecký Petr Beránek sjel na pravé křídlo a švihem zamířil naprosto přesně nad lapačku Mazance. Korigovat mohl vzápětí Pilař, z dobré pozice ale nastřelil pouze spojnici branky. Utkání rázem dostalo nový náboj a Orli zničeho nic ucítili kořist v podobě bodů a hodlali ji ulovit. V přesilovce k tomu měli blízko, ovšem hned po jejím vypršení jim vítr z plachet vzal Mislav Rosandič. Ten se dostal do přečíslení dva na jednoho, vše vzal na sebe a střelou po zemi na vzdálenější tyč překvapil Lassilu.

Lvi se však ze zvýšeného náskoku moc dlouho neradovali, na druhé straně totiž v nepřehledné situaci překonal Mazance Vladimír Oščádal. Jen co se ale Znojmo dotáhlo, Lassila po přesné střele zápěstím z hole Adama Kubíka lovil puk ze své klece popáté. V divoké třetí třetině se i přes závěrečný nápor Znojma nic neudálo a Hradec si připsal cenný triumf v poměru 5:3.