čt 11.3.2021 | Klára Petrásková

I druhý bod zůstal doma! Lvi znovu vyhráli dvougólovým rozdílem

Číslice dva měla pro Hradecké vítězný charakter. Ve druhém zápase totiž podruhé vyhráli o dva góly, a to s brankářem s dvojkou na zádech! Právě Marek Mazanec znovu předvedl spolehlivý výkon, i přes jedno inkasování týmu výrazně pomohl. A jemu zase vepředu pomohli gólově kolegové v poli. Pohledné akce první třetiny přinesly ještě vyrovnaný stav, ve druhé části ale Východočeši odskočili na 3:1 a náskok udrželi až do konce. Do Litvínova tak pojedou s vedením v sérii 2:0 a k postupu jim stačí jediná výhra!

Po úvodní předkolové výhře neměli hradečtí trenéři důvod cokoliv měnit. V brankovišti se znovu představil Marek Mazanec, také útočné lajny a obranné dvojice zůstaly nedotčeny.

Luxusními góly se prezentovali oba soupeři

Východočeši chtěli načít druhé předkolo jako to úvodní, i proto byla první lajna hned při prvním střídání velmi aktivní a Kelly Klíma otevřel mač ranou z pravého kruhu. Brzy se ovšem domácí tým nechal vyloučit, a tak se útočná aktivita přesunula na druhou stranu. Nejblíže brance byl v tu chvíli Přemysl Svoboda – rovnou dvakrát totiž v jednom střídání nastřelil tyč! Nejprve tu vzdálenější boční, na konci přesilovky ještě horní.

Hra se poté zklidnila a začaly se v ní objevovat nepřesnosti; na ledě bylo po deseti minutách hry z obou stran k vidění dost možná více icingů než střel na bránu. Nepříliš nebezpečnou pasáž ovšem v 15. minutě utnula akce Radima Šaldy; jak vystřihnutá z nominace do Zlaté helmy. Hradecký bek nabral rychlost, ve středním pásmu nabral i puk, cestou před soupeřovo brankoviště za sebou nechal čtyři Severočechy a zakončil přesně do pravého horního rohu – 1:0.

Jenže místo aby Východočeši dál hráli s chladnou hlavou, obdrželi po sobě dva dvouminutové tresty. Ten druhý pak Litvínov 14 vteřin před sirénou neméně pohlednou akcí využil. Tomáš Pospíšil si přiťukl s Přemyslem Svobodou, jenž mu vrátil kotouč od brankové lajny na pravý kruh a Pospíšil ukončil ranou do horní části klece téměř 80 minut trvající předkolový gólový půst – 1:1.

Rychlá hra vyústila ve dvě hradecké trefy

Jestliže první část byla i kvůli častým zakázaným uvolněním dost rozkouskovaná, ta druhá odstartovala pravým opakem. Čtyři minuty uplynuly téměř bez přerušení a hra se přelévala z jedné strany na druhou, gólmani však nadstandardní zákroky vytahovat nemuseli. Až přišla početní výhoda Mountfieldu, která dění okořenila.

Litvínov se příliš dral dopředu a nechal v obraně okno, které v přečíslení křižnou střelou na lapačku využil Jakub Orsava – 2:1. Hosté se po inkasování zdravě naštvali, obsadili útočné pásmo a Marek Mazanec se v bráně musel otáčet. Velkou šanci měl také v útoku dvou na jednoho Lukáš Žejdl, kotouč mu však v zakončení přeskočil hůl. Z nátlaku se Lvi oklepali a ve 33. minutě naopak oni tlačili, také Denis Godla ostřelování odolal.

Oba brankáři předvedli svůj um rovněž ve hře čtyři na čtyři a zkrácených oslabeních, necelé dvě minuty před koncem prostřední dvacetiminutovky však ten litvínovský kapituloval v duelu potřetí. Richard Nedomlel vystřelil od modré a puk v úrovni mezikruží ze vzduchu elegantně tečoval do sítě Petr Koukal – 3:1.

Litvínov se snažil, Východočechy ale neudolal

Po příchodu z kabin bylo patrné, jaké role na sebe každé z mužstev vezme. Zatímco Verva naskočila na led s cílem dorovnat soupeřův náskok, na projevu domácích bylo znát, že se budou soustředit hlavně na dobrou obranu středního pásma. Aby také ne, když jim vynesla vítězství v předchozím měření sil.

I tak museli být v pozoru oba gólmani. Z pravého kruhu nepříjemně pálil Jan Ščotka, Mazanec však dokázal puk vyrazit nad sebe a lapačkou odpálit pryč. Na druhé straně zase uháněl dopředu Kevin Klíma, byl však zezadu zahákován, místo střely tak vybojoval alespoň přesilovku. V té měl paradoxně největší šanci hostující Pawel Zygmunt, zblízka však prostor mezi betony nenašel.

Jak se čas krátil, Severočeši se dostávali do nebezpečných situacích čím dál víc a útok vygradoval v závěrečné dvouminutovce. To přišla na řadu litvínovská power-play, ve které Aaron Irving nastřeloval zajímavý pas, Lukáš Žejdl pálil přes clonu od modré nebo Tomáš Pospíšil střílel a dorážel z ostrého úhlu. Jenže Marek Mazanec se svými kolegy situace zvládl a po výhře 3:1 slavil Mountfield druhý triumf v sérii!