so 25.11.2023 | Václav Plachta, Tomáš Prodělal

Junioři ještě v 56. minutě vedli, s Motorem ale padli v nájezdech

Svěřenci Martin Vágnera odjeli v sobotu k zápasu s Motorem, který na ně ztrácel dva body. Hradečtí se hned dvakrát dostali do vedení, když se trefili Michal Beneš a posléze také Adam Novotný, České Budějovice však dokázaly pokaždé srovnat krok a poslaly zápas do prodloužení. To vítěze neurčilo, a tak na řadu přišly nájezdy, ve kterých byli šťastnější domácí a zvítězili 3:2. Boj o postup bude tedy ještě pořádně dramatický.

Úvodní minuty utkání v Budvar aréně ozdobila domácí přesilová hra, kterou Jihočechům daroval svým faulem kapitán hostí Matašovský. Motor nabídnutou možnost ale nevyužil a jediné ohrožení v podání Remeše skončilo mimo vymezený prostor branky. To v 8. minutě už příležitost Adama Sochora snesla gólové parametry, jenže pokus českobudějovického útočníka v samostatném úniku zastavila tyč hradecké branky. Tu v sobotním utkání střežil Filip Tuček a brankář Mountfieldu čelil o dvě minuty později dalšímu úniku domácích. V tomto případě ale domácí Kříž dostal do klece místo kotouče své tělo.

Dvě velké nuly u vstřelených branek vydržely až do 17. minuty, ve které se prosadili hosté. Michal Beneš si vyměnil kotouč se svým bratrem Matějem a následně překonal brankáře Maříka ranou mezi betony – 0:1. Získané vedení mohl Mountfield do konce třetiny ještě navýšit, ale přečíslení dva na jednoho nepřineslo nakonec ani zakončení, které by ohrozilo branku Motoru.

Začátek prostřední dějství nabídl, stejně jako ten první, aktivní pasáž, které ale chybělo pořádné ohrožení maskovaných mužů v prostorech tří tyčí. Na velkou příležitost si tak diváci počkali až do 29. minuty. Filip Petrásek napřáhl na modré čáře ke střele a jeho projektil se zastavil až za zády brankáře Tučka – 1:1. Remízový stav následně dostal zatěžkávající zkoušku, ve které se začaly hromadit dvouminutové tresty, a to převážně na straně Jihočechů.

Mountfield sice nedokázal využit třicet vteřin dlouhou přesilovku pěti proti třem, jelikož Východočeši až příliš dlouho hledali ideální střeleckou pozici. Ve 39. minutě už ale vyloučení Kusaka hosté potrestali. Štěpán Černý zavezl kotouč do útočného pásma, přisunul Markovi Matašovskému, a ten našel zadovkou na ose osamoceného Adama Novotného, jemuž se rána sice nepovedla, ale puk nakonec proklouzal skrz otvor mezi betony Maříka až do sítě – 1:2.

Hradečtí tak ve třetí třetině bránili svůj jednobrankový náskok, neuchýlili se však k pouhopouhému vyčkávání na brejkové situace z pevné obrany. Naopak to právě byli hosté, kteří si i ve třetí třetině dokázali vytvořit více nebezpečných šancí. V jedné takové se objevil i obránce Pavelka, ale jeho pokus z ideální pozice poslal Mařík vyrážečkou mimo ohrožení.

Čas pomalu plynul a blížil se závěr utkání. V 56. minutě získali Jihočeši vhazování v útočném pásmu, po kterém hned vypálil Petrásek. Jeho pokus Tuček vyrazil pouze k Marcelu Křížovi a ten parádní přihrávkou naslepo opět našel Filipa Petráska, který napodruhé už hradeckého brankáře překonal a svojí druhou brankou v utkání poslal duel do prodloužení – 2:2.

V něm se jako první ujali puku hosté, ale Michal Beneš svůj výlet nedokázal zakončit podle představ, a tak následně přišla dlouhá pasáž Motoru, kterou přerušil až hvizd hlavního sudího. Ten poslal na trestnou lavici hostujícího Černého za faul vysokou holí a České Budějovice získaly do konce třetiny výhodu přesilové hry. Domácí se ale nedostali k pořádnému zakončení a o výsledku zápasu rozhodovaly až samostatné nájezdy.

V nich se jako první prosadil domácí David Putz, na jehož branku sice dokázal odpovědět Michal Beneš, ale definitivní razítko na vítězství Motoru dal v poslední sérii ranou na vyrážečku Adam Sochor. Mountfield ale bodoval ve čtvrtém utkání v řadě a v případě rovnosti s Jihočechy si zajistil lepší bilanci.

Bohužel statistiky nejsou k dispozici

Věděli jsme, že nás čeká velmi těžký soupeř, který v posledních dvou utkáních předvedl velmi dobrý výkon. Ale i když se zápas výsledkově nevyvíjel pro nás dobře, tak musím říct, že každý hráč pracoval pro tým, mužstvo mělo obrovskou touhu a odhodlání utkání překlopit na svou stranu, což se nám nakonec i povedlo v samostatných nájezdech. Je důležité, že kluci věřili naší hře po celých šedesát minut a díky trpělivosti a odhodlání jsme to nakonec zvládli. Nyní budeme mít den odpočinku a připravíme se na další těžké utkání, které nás čeká ve středu na Spartě. Půjde o další ostrý duel s naším přímým soupeřem v boji o čtyřku.