ne 24.3.2013 | Martin Voltr

Junioři si komplikují baráž, doma nestačili na PZ Kladno

Plný bodový zisk ze zápasu s Ústím potřebovali junioři potvrdit proti kladenskému PZ, které také hostili na domácí půdě. Už první třetina však předurčila osud utkání, Hradečtí ji prohráli 0:2 a museli dotahovat. Od druhé části sice drželi územní i střeleckou převahu, ale na brankáře Jakuba Kameše hledali recept hodně ztěžka. Kladenské protiútoky byly navíc smrtící a Středočeši Hradec do kontaktu nepustili. Jejich vítězství 5:2 celou baráž o extraligu pořádně zdramatizovalo a stále může vyhrát kterýkoli z účastníků.

Kladno získalo náskok, který byl klíčový

Hradec chtěl napodobit rychlý gól z předchozího zápasu a v úvodu utkání měl převahu. Především Milan Valášek, nastupující kvůli zranění s ochranným košíkem, byl v útočném pásmu hodně vidět. Hned po minutě hry dokonce dostal puk do brány, ale stalo se tak fotbalovým způsobem a rozhodčímu nezbývalo než rozpažit. Hradecký útočník si mohl spravit chuť o pár chvil později, jenže v samostatném úniku ho vychytal brankář Jakub Kameš.

Kladno ale v polovině třetiny získalo kontrolu nad hrou a k tomu i početní výhodu. Ta byla v podání jeho elitní formace smrtící. Vojtěch Butor zpoza brány našel nepokrytého Jana Nováka, který z první otevřel skóre – 0:1.

Hradečtí do první sirény faulovali ještě čtyřikrát. Paradoxně ve vlastním oslabení mohli vyrovnat, znovu z hokejky Milana Valáška, ten ale i kvůli soupeřově sekání neuspěl. A tak ve hře čtyř proti čtyřem skóroval zase protivník. Norair Hovsepyan parádně sebral ze vzduchu Raclavského nabídku a v nájezdu se nemýlil – 0:2.

Tlak domácích vedl k jediné brance

Do druhé části si hosté přenesli minutu a půl dvojnásobné početní výhody, v níž mohli svůj náskok zvýšit. Michal Mahdal ale zastavil dorážku Větrovce a následně se přesunul proti Tlustému. Zanedlouho měl kratší přesilovku pět na tři i Hradec, ta ale k nebezpečné střele mezi tři tyče nevedla.

Naopak Středočeši byli nekompromisní. Jan Vodička zachytil nahození hradeckého beka, který se pak nestačil vrátit k rozjetému Vojtěchu Butorovi. Ten obdržel puk a své sólo zavěsil pod břevno Mahdalovy klece – 0:3.

To už byly role pro zbytek zápasu jasně dané. Hradec po většinu času tlačil, soupeř se spoléhal na protiútoky. Tentokrát to bylo Kladno, čí dvířka u trestné lavice se netrhla, a domácí to v čase 32:20 přece jen potrestali. Přesilovkovou ránu Zdeňka Čápa ztečoval jeden z hostů pod horní tyč a Hradec dýchal – 1:3.

Jenže když další početní výhodu neproměnil, inkasoval minutu a čtvrt před sirénou nepříjemný úder. Filip Kadlec na sebe navázal oba hradecké beky a připravil gólovou pozici pro Noraira Hovsepyana, jenž se mohl radovat podruhé v utkání – 1:4.

Hradec se snažil dál, jenže marně

Poslední dvacetiminutovku zahájily šance na obou stranách. Michal Brida netrefil skákající kotouč před odkrytou klecí, což chtěl potrestat z rychlého protiútoku Jan Vodička, ale Mahdalovo rameno bylo proti.

Na obrazu hry se prakticky nic neměnilo, Královští lvi často zůstávali usazeni poblíž Jakuba Kameše. Ten byl ale ústřední postavou kladenského celku. Proti Pravdovi mu sice pomohla tyčka, pak už ale musel sám vykopnout třeba nebezpečnou Valáškovu ránu.

Jak nedovolené zákroky v první části zápasu srážely domácí, tak se ve druhé polovině dělo na opačné straně. Když si hosté odpykávali už svůj dvanáctý trest, kapitulovali v oslabení podruhé. Ránu Marka Červeného sice Kameš vyrazil, ale pohotový Lukáš Nedvídek už měl před prázdnou svatyní snadnou práci. Lvi tak zase byli zpátky ve hře – 2:4.

Jenže hradecké naděje defakto ukončila 52. minuta, kdy do přečíslení ujeli Hovsepyan s Filipem Kadlecem a druhý jmenovaný upravil na 2:5. Zaplněná malá hala viděla už čtvrtý kladenský gól z rychlého úniku. Ten byl zároveň posledním v celém utkání, ani několik šancí v posledních minutách už stavem nepohlo.

PZ Kladno se tak vrátilo do hry o nejvyšší soutěž. Postup ale nemá ve vlastních rukou, stejně jako Ústí nad Labem, jež ve Vsetíně prohrálo 4:6. V čele tabulky figurují s osmi body Valaši, právě moravský celek přivítají hradečtí hokejisté v pátek a dva dny nato zamíří do Ústí. Pro Východočechy stále platí, že šest bodů ze zbývajících dvou zápasů by jim zajistilo extraligu.

Miloš Říha (Královští lvi Hradec Králové):
Začátek jsme měli ze všech zápasů nejlepší, ale bohužel jsme nevyužili dvě vyložené šance a soupeř dal naopak ze dvou střel dvě branky, což nás posadilo na zem. Pak byla až do konce zápasu celá řada situací, které mohly zápas úplně v klidu zvrátit. Bohužel jsme je ale vyhodnocovali tak špatně, že nás to stahovalo čím dál níž. Soupeř měl neuvěřitelnou efektivitu v zakončení, a to zápas rozhodlo. Tabulka je vyrovnaná kvůli naší střelecké neschopnosti, jednoznačně jsme měli vyhrát a mít devět bodů.

Ivo Kyndl (PZ Kladno):
Musím pochválit hlavně brankáře Kubu Kameše, který už na začátku vychytal samostatný nájezd, a potom jsme v přesilové hře díky chytrosti Vojty Butora vsítili branku. Nechci ale někoho vypichovat, protože poděkování patří všem hráčům. Měli jsme víc štěstí, proměnili jsme šance a Hradec ne. V prvních dvou zápasech byli kluci nervózní a svázaní, nepodávali výkony jako po celou sezónu. Ostatní mužstva to pak mohlo trochu uspokojit a mohla na to doplatit. Pravda je ale taková, že od třetího utkání začali útočníci bránit, což předtím nedělali. Doufejme, že to tak půjde dál. Baráž se zamíchala a šanci má každé mužstvo.