čt 20.12.2018 | Lenka Jonešová, Jan Vavřina

Junioři vyzráli na souseda z tabulky. Hanáky porazili 4:1

Střet tabulkových sousedů, kteří byli před čtvrtečním duelem na pátém, respektive šestém místě, vyzněl lépe pro hradecké juniory. Ti šli za ziskem tří bodů hned od úvodního buly, což potvrdili v 6. minutě prvním přesným zásahem. Hradečtí si vypracovali náskok 3:1, ve 43. minutě ale Olomouc snížila na rozdíl dvou branek. Domácí si však vedení vzali posléze zpět, když na 4:1 uzavřel gólový účet Kašpar. Lvi se ale radovali i v prodloužení, kdy po pouhých třiceti sekundách vystřelil bod navíc Tadeáš Pinkas.

V olomouckých přesilovkách byl nebezpečnější Hradec

K prvním šancím v úvodní třetině se propracovali Olomoučtí, jenže nedokonalým zakončením docílili jen toho, že postupně rozchytali Denise Vacka. Ten se zahřál pár zákroky a v čase 5:08 mohl přihlížet, jak Samuel Hrabčák otevírá skóre zápasu perfektní ranou do pravého vinglu. Krátce na to sehráli dobře útočný výpad Síla s Poppelem, ke druhému gólu v olomoucké síty scházely milimetry.

I když se také Hanáci dostali do pár dobrých příležitostí, první třetinu zvládal o něco lépe Mountfield. Ten byl hodně aktivní, dobře bruslil, scházel mu ale klid na hokejkách, který by vedl k lepším kombinacím. Mora si navíc zahrála dvě přesilové hry, jenže v nich byl nebezpečnější domácí celek. Ten měl několik možností k navýšení skóre, ale v úvodním dějství se toho nedočkal.

Premiérový gól Marhy, druhá trefa Hrabčáka

Ze druhé třetiny však uběhly jen tři a půl minuty a stav utkání se měnil. Šimon Marha potvrdil střeleckou pohodu a k 22 letošním gólům v dorostu přidal první juniorský. A to ve svém debutu mezi staršími spoluhráči! Vedl k tomu důraz a tlak do brány. První přesilová hra čekala také na Lvy, jenže ani oni nedokázali překombinovat dobře bránící čtveřici soupeře.

Po poněkud klidnější pasáži přišly další hradecké šance. Nejprve Petra Poppela, poté také Samuela Hrabčáka. První jmenovaný ve dvou případech neuspěl, druhý ano. Očividně se mu zalíbila pravá šibenice, a tak když dostal přihrávku do levého kruhu, zamířil do stejného místa jako v první třetině a zvýšil na 3:0. Hosté mohli korigovat v závěru, puk už byl za Vackem, došoural se i za brankovou čáru. Avšak pár decimetrů mimo bránu.

Hanáci se z gólu příliš dlouho neradovali

Kohouti šli do třetí třetiny s cílem co nejdříve překonat Denise Vacka a dostat se zpátky do zápasu. To se po hradecké nepříliš aktivní hře povedlo vcelku rychle. V čase 42:23 vstřelil první olomoucký gól Josef Podlaha. Místo toho, aby to jeho tým nabudilo, přišel nedůraz u brankoviště a rychlá odpověď Jaroslava Kašpara, který po necelé minutě upravil skóre na 4:1.

V ten moment přenechal Marek Hasala své místo Vojtěchu Mokrému, jenž se uvedl několika dobrými zákroky. Jeho spoluhráči ale nebyli schopni na dobře bruslící Lvy najít recept, a tak kotouč drželi často na holích právě domácí. To jim při tříbrankovém náskoku bohatě stačilo. Jiskřičku naděje mohli Moravané vykřesat v 54. minutě, jenže samostatný únik ve vlastním oslabení ani nezakončili. Pro tři body si tak došla východočeská metropole.

Prodloužení ukončil po 30 vteřinách Pinkas

Důležité první buly v nadstavbě vyhrála Olomouc, jenže se nedokázala dostat ani do útočné třetiny. Mountfield ji o puk obral a dostal ho do brány. Konkrétně se o to postaral Tadeáš Pinkas, který v čase 60:30 ukončil nadstavbu a rozhodl o tom, že byl jeho tým v tomto duelu stoprocentní.