po 23.3.2015 | Jan Vavřina, Martin Voltr

Juniorka má druhý krok! Na ledě extraligové Jihlavy vyhrála 5:2

Výborně! Druhý zápas baráže, druhý sebejistý výkon hradeckých juniorů, a hlavně druhé vítězství. Mountfield se vydal na led Jihlavy, která odvrací sestup z extraligy, a od začátku šel za výhrou – postupně si vypracoval až pětibrankové vedení. To sice Dukla v závěru snížila, ale i triumf 5:2 zaručuje hradeckým bojovníkům do zbývajících dvou bitev prolínací soutěže vynikající pozici. Jen to nepodcenit a dotáhnout misi „extraliga“ do konce!

Většina střel končila na výstroji bránících hráčů...

Od začátku zápasu bylo znát, že Jihlava bude nejtěžším soupeřem Hradeckých v baráži. První vteřiny nastolily parádní tempo, které vydrželo nejen po celou první třetinu. I přesto zůstávali oba gólmani dlouho bez práce, Vacek se ve druhé minutě jen ohlédl za nahozením Plášila, které skončilo na vrchní síťce.

Vážnější okamžiky pro muže v maskách přišly až s polovinou první třetiny. Krátce po ní dostali hosté minutovou dvojnásobnou přesilovou hru, byla však bez gólovky. Nutno dodat, že Vacek ani nepotřeboval zasahovat, většinu kotoučů zastavili jeho parťáci v obraně.

V závěru periody si oba mančafty vyzkoušely přečíslení dva na jednoho, a jak se má taková situace zakončovat, ukázali Východočeši. Ondřej Kopta vystřelil, kotouč zůstal mezi nohami Vacka, a tak stačil dojíždějícímu Aleši Krátoškovi jen lehký důraz na doklepnutí puku za brankovou čáru – 0:1.

Třináct trestů, tři góly Hradce

Na kraji druhé periody přibrzdila jízdu Mountfieldu dvojice vyloučení, přečkal je ale celkem bez problému, naopak mohl sám udeřit – střelec první branky šikovně střílel, Vacek však jeho pokus zlikvidoval. Co dostalo Hradecké pořádně na koně, to byly zase fauly Dukly.

Ve 30. minutě využil jednu z početních výhod Ondřej Kopta důraznou dorážkou – 0:2. Tento moment jako by odstartoval pasáž plnou strkanic, a to především po přerušené hře. I díky tomu bylo ve druhé třetině rozdáno třináct menších trestů.

Východočechy to nerozhodilo, naopak nakoplo. Brankář Vacek ve druhé třetině pokryl spoustu střel, ale nepomáhali mu obránci. V čase 36:05 to bylo už 0:3, další přesná dorážka, tentokrát z hole Michala Procházky. Účet třetiny uzavřel Martin Matějček, který také na několikrát doklepl puk do brány – 0:4.

Poslední dvě slova měla Jihlava

Přestávka aktéry zápasu celkem zklidnila, už nebylo třeba vylučování po strkanicích. I tak si Hradec zahrál přesilovku a podruhé v zápase ji využil. Aleš Krátoška vypálil ve 45. minutě od modré, těsně před Vackem tečoval puk mimo jeho dosah Ondřej Kopta.

Gólu se dočkali i domácí, a to dvě minuty po hradecké trefě. Lukáš Anděl zůstal osamocen mezi kruhy, dostal tam puk a vymetl pravou šibenici – 1:5. Aby byl zápas zdramatizován, museli by se domácí herně zvednout, jenže to se jim dlouho přes kvalitní defenzivu Hradce nevedlo.

Ještě jedno snížení nakonec přišlo, ale to bylo ze strany Dukly vše. V 55. minutě se prosadili také domácí z přesilovky, a to z dvojnásobné. Na konci překrásné kombinace stál Lukáš Jícha, jenž neměl problém překonat Patrika Ašenbrennera – 2:5. Drama se však nekonalo, poslední minuty odehrál Mountfield, stejně jako víceméně celý zápas, s přehledem. V tabulce má tak další tři body, do vysněného cíle zbývají poslední dva kroky.

Patrik Augusta (HC Dukla Jihlava):
Dnes byl soupeř ve dvou třetinách rozhodně lepší. Hrál velice dobře a my jsme byli zakřiknutí. Začali jsme hrát až ve třetí třetině, kdy už bylo pozdě. Dnes jsme hráli špatně a musíme se připravit na středu.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Na extraligovou Jihlavu jsme se připravili, kluci byli opravdu nabuzení, šli do toho na 100 %. Na začátku jsme měli převahu, dali góly, bylo to 5:0. Škoda těch dvou branek, které jsme dostali ve třetí třetině, protože skóre ve vzájemném zápase může ve finále rozhodovat. Myslím, že jsme zápas celkově zvládli. Na konci druhé třetiny to bylo emotivní, kluci se nechávali vyprovokovat, tak jsme je museli o přestávce trochu uklidnit. Bylo to důležité utkání, tím to ale nekončí, máme před sebou ještě dva zápasy. Chtěl bych také za celý tým moc poděkovat fanouškům, kluci si to za výkon a padání do střel opravdu zasloužili. Budu se těšit na zápas v Litoměřicích a domácí s Jihlavou.