ne 7.10.2018 | Adam Kodet, Jan Vavřina | Foto: HC Verva Litvínov

Konec skvělé série. Souboj o první příčku zvládla lépe Verva

Mountfield HK se na prvním místě extraligové tabulky udržel jediné kolo. Své skvělé výsledky chtěli Východočeši potvrdil na ledě druhého Litvínova a dlouho k tomu směřovali. Od 24. minuty vedli po gólu Lukáše Cingela 1:0, jenže Verva ohraničila druhou přestávku dvěma přesnými trefami a dokráčela si pro vítězství 2:1. Právě Cheza tak znovu střídá na prvním místě Hradec Králové, pro který navíc skončila perfektní série sedmi vítězných zápasů v řadě.

Po sedmé výhře v řadě neměli trenéři příliš důvodů ke změnám v sestavě. Útočné formace tak zůstaly nachlup stejné jako v utkání s Kometou, v obranných řadách si pozici prvního a sedmého beka vyměnili Tomáš Linhart a Richard Nedomlel. Hostující klec střežil tentokrát Brandon Maxwell

První třetina gól nepřinesla, nejblíže k němu měl Viktor Hübl

Hned v první minutě po chybě v rozehrávce netrefil prázdnou branku Petružálek, na druhé straně se puk dostal až k Cingelovi, který také otestoval Januse. Po svižném začátku se ještě ke střele a dorážce dostal Strejček, až poté se poprvé přerušovalo. Hradecká rozehrávka nebyla ideální a hosté často puky z obranné třetiny odevzdávali na domácí hokejky. Po rychlém protiútoku vpravo pak obelstil Rosandiče Hübl a svou tvrdou střelou orazítkoval tyč Maxwellovy branky.

Hra se začala postupně kouskovat a oba celky kupily chyby ve středním pásmu. Hradeckou rozehrávku vystihl Hübl, jenž přihrávkou vyzval Myšáka. Jeho střelu ale zblokovala obrana Mountfieldu. Na opačné polovině pak odražený puk pohotově napálil na Januse Vincour, překvapit ho však nedokázal. Při dvojnásobné přesilovce křižnou přihrávku Hübla nedokázal zužitkovat Petružálek, protože gymnastickým zákrokem gólu zabránil Maxwell.

Litvínovská obrana působila kompaktně, Vopelka ani Koukal v ojedinělém závaru před Janusovou brankou neuspěli. Radovan Pavlík se pak řítil vstříc domácí brance, místo puku ale do sítě dostal pouze slovenského gólmana. V následné přesilovce se kotouč odrazil k Hüblovi, ani on ale z mezikruží hradeckého gólmana neprostřelil. Početní výhody se ani jednomu celku příliš nedařily, i proto zůstával stav nerozhodný.

Hradec šel do vedení, Verva ale kontrovala

Druhou periodu začal Hradec aktivněji, Janusovu pozornost otestoval bekhendem Smoleňák. Hra se poté nesla v duchu technických přestupků, a pokud už přišly nějaké střely, daly se zařadit spíše do kategorie propagačních. Sérii nepřesností na obou stranách nakonec ukončil hradecký protiútok, ze kterého se přesnou střelou k tyči prosadil Lukáš Cingel a otevřel skóre – 1:0.

Hra nadále nepřinášela příliš hokejové krásy, oba týmy měly problémy s přechodem do útoku. Když už se jeden z celků udržel v útočném pásmu soupeře, ke kvalitnímu zakončení to nevedlo. Jako blesk z čistého nebe pak přišla šance Filipa Pavlíka, který se ocitl úplně sám před Janusem. Puk ale mezi jeho betony do branky neprocedil. Pak se obraz hry opět dostal do zajetých kolejí a ani jeden tým si nedokázal vytvořit výraznější převahu, ba ani šance.

Severočeská obrana se posléze zachovala trochu laxně a Vincour uvolnil v ideální pozici Cingela, který ale druhou branku nepřidal. Následně hradecká obrana po nevyužité přesilovce eliminovala několik slibných litvínovských nájezdů, střelu Černého zase polapil Maxwell. Nakonec se ale Vervě podařilo skóre vyrovnat. Myšák posunul puk doleva na Františka Lukeše, jenž střelou na vzdálenější tyč potvrdil pozici nejlepšího klubového střelce – 1:1.

Litvínov otočil výsledek a vrátil se znovu do čela

Začátek třetí třetiny přinesl druhou přesilovku Vervy 5 na 3, kterou sice Severočeši nevyužili, krátce po návratu prvního vyloučeného ale Viktor Hübl našel skulinku v Maxwellově postavení a poslal Litvínov do vedení - 2:1. Ve snaze vyrovnat se sám před Janusem objevil Koukal, prudký pas ale netrefil. Po pokusu Tůmy na druhé straně už se domácí fanoušci radovali, ten ovšem rozvlnil pouze boční síť hradecké branky.

Další průběh zápasu znovu nenabízel moc šancí, většina útočných snažení obou týmů končila mezi oběma modrými čarami. Tuto část utkání narušilo až rychlé objetí Janusovy branky a následné bekhendové zakončení v podání Vopelky. Litvínovská obrana si však počínala zodpovědně a nechtěla Hradeckým povolit vyrovnání. Do útoku se Severočeši na druhou stranu už nijak nehrnuli.

V závěru dostal Mountfield šanci na vyrovnání v přesilové hře, touto příležitostí však pohrdl a Januse téměř neohrozil. I když hosté nadále působili aktivněji, červenožlutí je do souvislejšího tlaku nehodlali pustit. Po Vopelkově teči byl sám před prázdnou klecí Bezúch, prudký kotouč ale netrefil. V závěrečné power-play už se Hradec do větší šance nedostal. I díky tomu udržel Litvínov vedení 2:1 a vzal si zpět průběžné první místo v extraligové tabulce.