so 22.3.2014 | Martin Voltr

Konečně! Mladší dorostenci si skvělým výkonem vynutili čtvrtý zápas

Tenhle příběh ještě nekončí! Semifinálová série mladších dorostenců se v sobotu vrátila pod Bílou věž, kde Hradečtí předvedli v oslabené sestavě neskutečný výkon. Do jednoho bojovali na hranici svých možností a odměnou jim bylo zasloužené vítězství, které v páté minutě prodloužení vystřelil kapitán Radovan Pavlík! Královští lvi tak v sérii snížili na 1:2 a je jasné, že o postupujícím na finálový turnaj se rozhodne v neděli od 11:30 znovu na hradecké půdě.

Hradec se musel ve třetím zápase obejít bez dvou ze tří nejproduktivnějších hráčů. Kvůli větším trestům totiž do hry nemohli naskočit Štěpán Matějček a Martin Hejna.

První gól? Tradičně z hradeckých hokejek

Větší aktivitu prokazovali od začátku hosté, hradecké obraně se ale dobře dařilo jejich útoky odrážet. První početní výhoda směřovala v šesté minutě na stranu Královských lvů. Největší nebezpeční v ní přišlo z hokejky neústupného Patrika Hidveghyho, kterému se ale na několik pokusů nepodařilo dostrkat puk skrz Dostálovu výstroj.

Lvi pár minut nato také přestáli své oslabení a v defenzivně laděné partii drželi se soupeřem krok. To nejdůležitější z první třetiny přišlo pět minut před jejím koncem. Jakub Muška nejprve v brněnském přečíslení nádherným skluzem zabránil přihrávce, aby o pár chvil později na druhé straně přesně ke vzdálenější tyčce vypálil Kryštof Hroudný a rozradostnil hradeckou střídačku – 1:0!

Pak bylo i na brankáři Tomáši Vomáčkovi, aby svému týmu udržel vedení. Příležitosti Škvrněho a Klence možná nebyly stoprocentní, ale po vyrovnání rozhodně volaly. Hradečtí každopádně podruhé v řadě vyhráli první část.

Štěstí se přiklonilo na stranu Komety

Před startem té druhé se ovšem zdrželi v kabině a inkasovali menší trest. Defenzíva však převážně nedovolovala Kometě víc než střely z dálky, které s velkou jistotou Vomáčka likvidoval. Nepřišel si na něj ani Jan Hasoň, jemuž se podařilo prchnout po křídle a pak hledal mezírku mezi betony.

A Východočeši se postupem času vzepjali i v útočné fázi. Dvojici faulů soupeře sice ještě nechal sudí bez povšimnutí, ale pak už přece jen musel trestat a Hradečtí spustili velký tlak, který byl umocněn i krátkou přesilovkou pět na tři. Největší nebezpečí z jejich strany přicházela po prudkých nabídkách před bránu, kde hosté měli plné ruce práce třeba s Hidveghym, Dominikem Matoušem či Filipem Moníkem. Dostál odolával.

Hradec byl v tu chvíli jasně lepším týmem. Hokej ale není vždy spravedlivý, což přesně doložila situace ze 33. minuty. V ojedinělém útoku Brňanů se zpoza brány rychle obtočil Marek Škvrně a i když Vomáčka dělal všechno, co se dalo, nakonec si kotouč nešťastně srazil betonem za čáru. Královským lvům se náhle vedení rozplynulo, a bylo to pro ně hodně kruté – 1:1.

Nervózní vyčkávaná rozuzlení nenabídla

Od té doby se už převážně spíš vyčkávalo, kdo jako první udělá větší chybu. Udělala ji Kometa – dokonce ve své přesilovce pustila do brejku Radovana Pavlíka, jenže hradecký kapitán své zakončení otřel o břevno do ochranné sítě. Ještě stále v nevýhodném počtu hráčů měl dobrou střeleckou pozici i Radim Šalda.

Jihomoravané rozhodně nebyli ve své kůži a museli děkovat všem svatým, že gólem neskončily ani akce Moníka a Hidveghyho. Z nervózní partie ale vznikly také nebezpečné akce na druhé straně, třeba Adamu Gajarskému ve vyložené pozici sjel kotouč z hokejky. Napětí by se dalo krájet!

Bojovalo se o každý centimetr místa. Hradečtí za mohutné podpory svých fanoušků doslova žrali led a když se ubránili dalšímu oslabení, dostali dvě minuty před koncem sami výhodnou možnost v podobě početní výhody. Jenže velký nápor nedokázali přetavit v gólovou příležitost. Na světě tak bylo prodloužení.

Čas 64:45 – nakonec to vyšlo!

V nastaveném čase ještě zbylo Královským lvům z přesilovky 19 sekund, nicméně v pásmu se usadit nestačili. A tak přišla chvíle pro Kometu – Marek Škvrně předvedl parádní slalom přes celé kluziště, ale kotouč se po jeho bekhendu zastavil v brankovišti, odkud ho domácí beci odpálili v poslední chvíli.

Hradečtí pořád neúnavně dřeli, což se jim nakonec opravdu vyplatilo. Všechno vzal na sebe jako správný kapitán Radovan Pavlík, který si nejprve vynutil faul hostujícího Zábranského, a pak vteřinu po konci početní výhody rozhodl. Najel si do mezikruží a na jeho přesný věšák o tyčku nemohl Dostál zareagovat, což v malé hale hradeckého stadionu spustilo neskutečnou vlnu euforie – 2:1 po prodloužení!

Tomáš Martinec (Královští lvi Hradec Králové):
Sehráli jsme zatím asi nejlepší zápas v play-off. V neúplné sestavě se kluci semkli a týmovým výkonem dokázali Brno porazit, konečně se k nám přiklonilo i potřebné štěstíčko. Věřím, že nám fanoušci pomůžou i v neděli a celou sérii ještě zdramatizujeme.

Marek Moskal (HC Kometa Brno):
Z našeho pohledu to nebylo dobré utkání. Asi jsme si mysleli, že to půjde samo, a hodně výrazně jsme zaspali první třetinu. Pak se nám to v průběhu zápasu už nepodařilo nakopnout, i když jsme si šance vytvořili. Hradec si to vítězství o gól asi zasloužil. Uvidíme zítra, snad budeme hrát jako v prvních dvou zápasech.