so 26.1.2013 | Alexandr Stys, Martin Voltr

Konečně výhra! Lvi otočili duel v Litoměřicích a dotáhli osmé Benátky

Po pěti prohraných zápasech zajížděli hradečtí hokejisté do Litoměřic, které se na ně mohly dotáhnout na rozdíl pěti bodů. Po prvních osmi minutách to vypadalo pro domácí výrazně lépe, vedli už 2:0, Královští lvi ale ještě před sirénou snížili. Rozhodující fáze zápasu přišla ve druhé části. Díky přesilovkám se Hradec dostal do tempa, srovnal, a následně šel gólem debutanta Tomáše Půlpána do vedení. Pojistka z hole Davida Švagrovského zajistila svěřencům Jiřího Kučery vytoužené vítězství 4:2, díky němuž srovnali krok s osmými Benátkami.

Oba týmy se musely v zápase obejít bez několika hráčů, kapitánské „céčko“ v hradeckém kádru převzal od zraněného Michala Mikesky Michal Tvrdík. V první obraně vypomohl Východočechům Marek Drtina z Pardubic.

Úvod zápasu se Hradci hrubě nevyvedl

Zápas dvou sousedních týmů tabulky začaly aktivněji Litoměřice a Filip Luňák měl od úvodních minut práci. Hned v první šanci se Tvrzník obtočil s kotoučem kolem hostující branky a snažil se zasunout puk k pravé tyči, narazil ale na beton hradeckého brankáře.

Agresivita v útočném pásmu soupeře se domácím vyplatila a v 5. minutě šli do vedení. Gerhát posunul puk na Simona, ten nahrál přes hradeckého obránce před brankoviště Pavlu Mrňovi, který z bezprostřední blízkosti umístil kotouč do horního růžku – 1:0. Východočeši mohli ihned odpovědět, Brož nahrál z pravého kruhu na Říhu, který si zpracoval kotouč a ihned jej poslal na branku. Mířil však přesně do jejího středu a náruče brankáře Kociána.

Druhý zásah Litoměřice přidaly o tři minuty později. Filip Luňák neudržel střelu Husáka z levé strany, kotouč mu propadl do brankoviště a do odkryté sítě jej pohotově dorazil Dominik Simon – 2:0.

I přes dvougólové vedení domácí v útoku nepolevili a neustále zásobovali Luňáka prací. Antončík se v jedné z šancí dostal ke střele, ale hradecký brankář dokázal jeho střelu zlikvidovat vyrážečkou. Na druhé straně Drtina zkusil štěstí střelou ihned po překonání útočné modré, ale nepřekvapil Kociána. Ten svou holí vyrazil kotouč na zadní mantinel.

V 16. minutě se ale Hradeckým už podařilo snížit. Vladimír Říha projel po levém křídle až k domácí brance a střelou pod horní tyč snížil náskok Litoměřických – 2:1.

Obrat Východočechů byl na světě

No a ihned po přestávce Královští lvi vyrovnali! Rána Davida Roupce od modré čáry zapadla po teči Haška přesně do levého horního růžku domácího branky – 2:2. Macháň pak mohl poslat svůj tým do vedení, ihned po buly se dostal ke střele, ale ta našla pouze pravý beton brankáře Kociána.

S vyrovnaným stavem se Hradečtí rozhodně nespokojili, svůj zlepšený výkon potvrdili vedoucí brankou! Nahození Milana Valáška z levé strany tečoval před brankou mimo dosah brankáře Kociána Tomáš Půlpán, který poprvé v kariéře nastoupil za seniorský výběr a hned skóroval – 2:3!

Východočeši se radovali z branky ještě jednou, tentokrát však rozhodčí gól neuznal kvůli předchozímu signalizovanému trestu pro hradeckého hráče.

Další obrat se naštěstí nekonal

O vyrovnání se pokoušeli Litoměřičtí marně, ani jeden z jejich pokusů neskončil za Luňákem. Mezi nejaktivnější hráče Litoměřic patřil Mrňa, který zkoušel střelu přes obránce. Ta mu sice prošla, ale hradecký brankář byl na svém místě připraven zasáhnout.

V další početní výhodě Královští lvi přidali čtvrtou branku. David Švagrovský prokázal po Tvrdíkově střele důraz v brankovišti a dotlačil puk do sítě – 2:4. Přes veškerou snahu litoměřických hráčů už další branka nepřišla a hradečtí hokejisté si z Litoměřic odvezli důležité tři body.

Milan Vrzal (HC Stadion Litoměřice):
Začali jsme dobře, ale po individuální chybě jsme dostali branku na 2:1. Přestávku jsme asi nepotřebovali, protože do druhé třetiny nastoupil úplně jiný tým. To mě strašně mrzí. Začali jsme se bát o výsledek a takhle to dopadlo, brzké vedení nám asi uškodilo. Nedáváme moc branek, takže za ty dvě jsme byli rádi, ale pak už se zdálo, že každý chce konec zápasu. Ten ale trvá šedesát minut a my jsme byli od druhé třetiny výrazně horší. Hradec prohrával a zkusil hrát něco jiného, takže se zvedl, my jsme mu to ale naším ustrašeným výkonem usnadnili.

Miloš Říha (Královští lvi Hradec Králové):
Od začátku jsme vůbec nebruslili a nechtěli hrát. Byli jsme pod stálým tlakem soupeře, který se zaslouženě dostal do vedení 2:0. Naštěstí jsme víckrát neinkasovali a naopak snížili, o přestávce jsme si to dost důrazně vyříkali a od druhé třetiny byli lepším týmem. Po zásluze jsme zápas otočili a to jsme ještě za stavu 3:2 nevyužili několik šancí, gólů jsme mohli jsme dát víc. V závěru nás pod tlakem podržel Filip Luňák. Nebylo to jednoduché, protože jsme dohrávali na čtyři obránce.