st 19.9.2012 | Milan Píša, Martin Voltr

Lídr z Třebíče uhájil svůj led, Hradečtí zapnuli pozdě

Také ve třetím kole zamířil prvoligový tým hradeckých hokejistů jižním směrem na Vysočinu. Jeho hostitelem byl relativně oblíbený soupeř z Třebíče, který však v nové sezóně válí. A jeho série pokračuje dál. Východočechy od úspěchu odstřihlo množství faulů a také Rostislav Marosz, který ještě loni nastupoval v jejich dresu, ale tentokrát jim zasadil dva gólové údery. Po dvou třetinách vedla Třebíč už 3:0 a hradecký comeback ve třetí části k bodům nestačil. Na branky Zdeňka Kubici a Michala Mikesky nikdo další nenavázal, Horácká Slavia se tak radovala z těsné výhry v poměru 3:2.

Přesilovka poslala Třebíč do vedení

Po úvodním seznamování a vyloučení na obou stranách zahrozili jako první domácí, když po průniku Ostřížka a jeho tvrdé ráně zaduněla výstroj Jakuba Čecha v brance Lvů. Horáci však měli možnost dohrát zkrácenou přesilovou hru a dokonale toho v polovině sedmé minuty využili. Malena přihrál do rohu Dolníčkovi, který mezi kruhy našel zcela volného Jakuba Čuříka, pro kterého nebyl problém skórovat – 1:0.

Další šance přinesla druhá výhoda hráče v poli. Střela Dietze skončila na hrudi Čecha a Rangl ve slibné pozici minul všechny tři tyče. Hradečtí se do poloviny prvního dějství moc v útočném pásmu neohřáli. Za zmínku stojí střelecký pokus Budínského ze začátku poslední pětiminutovky, na pozorného Čiliaka nevyzrál ani svými dvěma pokusy během jedné minuty aktivně hrající Jan Berger.

Dvě minuty před úvodní sirénou mohl skóre navýšit Rangl, ovšem po krásné kombinaci všech domácích hráčů na ledě zazvonila pouze tyč Čechovy branky. Rangl poté svůj temperament neudržel na uzdě a za úder do oblasti hlavy a krku pro něj utkání skončilo. Branky se však ještě diváci dočkali, kdy Dolníčkem započaté dílo dokonal Rostislav Marosz, který obkroužil brankoviště a Čecha překonal podruhé – 2:0.

Hradec se stále nemohl prosadit

Hradečtí měli v úvodu druhé třetiny minutovou přesilovou hru 5 proti 3, nevyužili poté ani výhodu jednoho bruslaře navíc. Jejich zvýšenou aktivitu otupilo až dvojnásobné oslabení z 26. minuty, kterou Horáci rovněž nevyužili, dále se však hnali dopředu. V polovině zápasu to bylo již o tři branky. Sláma vyslal na zteč Rostislava Marosze, který ukázkovým blafákem pod padajícím Čechem vsítil svůj druhý gól utkání na 3:0.

Královští lvi byli nadále pod tlakem a jen dobrý zákrok Čecha po teči Buriana zabránil dalšímu navršení skóre. Obraz hry se do druhé sirény nezměnil, na branku Čecha postupně dotírali v rozmezí 35. – 37. minuty Dolníček, Sláma či Malena. Východočechům ke kontaktní brance nepomohla ani přesilová hra v závěru druhé dvacetiminutovky, kdy vůbec nevystřelili na branku Čiliaka.

K remíze nakonec příliš nechybělo

Domácí jednička měla štěstí hned v úvodu třetí třetiny, kdy za jejími zády neskončila Dolníčkem tečovaná střela Bergera. Hradečtí se první brankové radosti dočkali až v čase 44:44. Zdeněk Kubica se ocitl za domácími obránci a podél vyrážečky Čiliaka snížil na 3:1.

Dvě třetiny čekali Lvi na branku a za dvě a půl minuty třetí třetiny skórovali hned dvakrát. Michal Mikeska vyšťoural kotouč, který zůstal na chvíli pod Čiliakovým betonem po zákroku proti Haluzovi, a upravil skóre už na rozdíl jediné branky – 3:2.

V padesáté minutě vytlačil Čiliak kotouč do rohu kluziště po akci povzbuzeného Mikesky. Na druhé straně neuspěl proti Čechovi individuální akcí Dolníček. Na konci 54. minuty mohlo být vyrovnáno, ovšem Čiliakův semafor zastavil střelecký pokus Kubici. Prakticky z protiútoku to zkusil přes obránce Burian, jeho střela minula jen těsně branku.

Na konci 56. minuty mohl jít sám na Čecha Čuřík, za cenu nedovoleného zákroku ho zastavil až Vágner. Následné oslabení Hradečtí přežili a v poslední čtvrtminutě ještě zkusili hru bez brankáře. Domácí však závěr třetí třetiny i zápasu zvládli a připsali si třetí vítězství v sezóně.

Kamil Pokorný (SK Horácká Slavia Třebíč):
První třetina byla z naší strany výborná. Všechno se odvíjelo od toho, že jsme vyhrávali osobní souboje, okamžitě jsme dávali puky do hry. Ve druhé třetině jsme ustáli klíčový moment – dlouhé oslabení, které jsme sehráli parádně. Do třicáté třetí minuty jsme hráli dobře. Soupeř poté začal nastřelovat kotouče, zápas se začal otáčet na jeho stranu. O přestávce jsme to hráčům říkali, ale máme mladé mužstvo, trochu jsme se dostali pod tlak a měli jsme strach o výsledek. Paradoxně jsme nedostali gól z tlaku, ale když jsme si nechali hráče odjet. Závěr jsme však zvládli. S výkonem jsem spokojený, protože Hradec bude v této soutěži určitě kvalitním mužstvem.

Martin Hosták (Královští lvi Hradec Králové):
Zápas rozhodla první třetina, kde soupeř začal důrazněji. My pořád máme problém rozlišit, kdy napadat, kdy hrát aktivně, kdy se stáhnout a bránit střední pásmo. V první části se nám to několikrát nepovedlo, soupeř hrál důrazně a dokázal tu třetinu vyhrát. Tam si myslím, že se zápas rozhodl. Druhá třetina byla taková zvláštní, pořád jsme se nemohli dostat do hry. Teprve ve třetí třetině se nám podařilo vyhrávat osobní souboje a trošku přitlačit soupeře, ale na víc než snížení to nestačilo.