st 17.10.2018 | Lukáš Foff

Loučení se vztyčenou hlavou. Hradec podlehl Kärpätu až na nájezdy

Prakticky už nebylo o co hrát. Šance na postup ze skupiny nebyla a Kärpät měl pro změnu jistotu prvního místa. Ani jedno mužstvo ale nehodlalo nechat tomu druhému něco zadarmo. I když za domácí nastoupila sestava plná mladíků, finské mistry pořádně provětrala. V utkání téměř pořád vedla, ale nakonec došlo až na samostatné nájezdy, ve kterých Hradec popravil Radek Koblížek.

Hradečtí trenéři poslali do posledního zápasu Ligy mistrů hodně kombinovanou sestavu. Svojí premiéru si odbyl šestnáctiletý Vojtěch Síla, který nastoupil po boku Patrika Mašína a Filipa Jiráska ve čtvrté formaci.

Pomalejší tempo třetiny vyvážily tři góly

Nástup do utkání, ve kterém už prakticky o nic nešlo, měl lepší Kärpät. Hned ve druhé minutě totiž po Pichého chybě v rozehrávce zůstal sám před bránou Metsävainio, jehož ale vychytal Pavelka. Následnou dorážku navíc zastavila horní tyč. Promíchaná hradecká sestava si na sebe zvykala o něco pomaleji, ale postupně vyrovnala tempo.

V čase 7:43 se navíc dostal Mountfield HK do vedení. Piché se skvělým manévrem zbavil dvou hráčů a předal puk Matěji Chalupovi, který jej z otočky poslal o tyčku do sítě – 1:0. V desáté minutě navíc bylo v ČPP Aréně ještě veseleji. V přesilové hře totiž pěknou kombinaci zakončil gólovou ranou Michal Dragoun.

Oulu se ale vzchopilo a ukázalo, že nechce nechat mladíky vyhrát zadarmo. Proti střele Pyöräläho vytáhl ale senzační zákrok lapačkou Jaroslav Pavelka. V 18. minutě ale i on kapituloval. V přesilovce jej totiž extrémně prudkou ranou od modré čáry propálil Jani Hakanpää. Zbytek první dvacetiminutovky se už dohrál v poklidu, takže Hradec překvapivě vedl nad favoritem z Finska 2:1.

Kärpät srovnal skóre po nádherné akci

Krátce po startu druhé třetiny dostal Hradec výhodu přesilové hry. Tou však pohrdl a nevytvořil si v ní ani žádné střelecké příležitosti. Stále se hrálo poměrně důrazně, což nepříjemně pocítil také debutant Vojtěch Síla. Ze souboje se však oklepal a pokračoval dál. Domácí se snažili trápit Rynnäse v bráně finského týmu, ale střely Jiráska ani Havránka nebyly úspěšné.

Naopak se zapotil také Jaroslav Pavelka, který předvedl ve 30. minutě výtečný rychlý přesun a zlikvidoval přečíslení Karpatu. Kapituloval však podruhé v čase 32:16. Lobovanou přihrávku dostal do jízdy Julius Hermonen a bekhendem přišpendlil kotouč přímo do bližšího horního růžku – 2:2.

Hosté byli aktivnějším týmem a poprvé se mohli dostat do vedení v přesilovce. Tu však nesehráli úplně ideálně a největší šance tak přišla těsně po ní. Efektní zakončení mezi nohama však Pavelka udržel ve výstroji. Stejně dopadla i šance v poslední minutě, kterou měl Aleksi Mäkelä. Stav po 40 minutách tak byl 2:2.

Hradec mířil za výhrou, ale nedotáhl to

Třetí periodu načal Matěj Chalupa povedenou akcí, ale zakončení pod horní tyčku brankář Rynnäs vytáhl vyrážečkou. Ve 45. minutě přišla nešťastná chvíle pro Štěpána Havránka. Ten byl naremplován na mantinel Janim Hakanpääm a zamířil bohužel rovnou do nemocnice.

V 52. minutě bylo o poznání veseleji, protože Radovan Pavlík si převzal puk a potvrdil skvělou formu střelou mezi betony finského brankáře – 3:2. O chvíli později navíc mohl přidat pojistku v brejku dvou proti jednomu Lukáš Vopelka, ale úspěšný tentokrát nebyl, a tak přišel zákonitě trest na druhé straně.

V čase 55:56 totiž přišlo nenápadné nahození od mantinelu, které velice umně ztečoval Otto Karvinen za záda bezmocného Pavelky a srovnal tak na 3:3. Prodloužení málem odmítli dva mladíci v hradecké sestavě. Vůbec nejmladší Vojtěch Síla se perfektně dostal do úniku a poslal střílený pas před bránu na hůl Patrika Mašína, jenže ten byl tísněn a kotouč zamířil o kousek vedle.

Lvi neproměnili přesilovku a v nájezdech padli

Prodloužení se pro domácí borce odvíjelo parádně. Oulu si totiž nepohlídalo nové pravidlo o střídání do zvýhodněné situace a Hradec dostal možnost přesilové hry. V té měl největší šanci Radovan Pavlík, ale finský bek mu stihl do rány skočit. Došlo tak na samostatné nájezdy, ve kterých se trefili dva střelci na české straně. Dva se trefili také za Kärpät, ale Radek Koblížek to zvládl hned dvakrát, takže přisoudil bonusový bod již jasnému vítězi skupiny F.