so 7.9.2019 | Klára Petrásková

Lvi dotírali, Frölunda ale nepovolila. Hradec padl o jeden gól

Čtvrtý mač, druhá porážka. Hradec přivítal na svém ledě švédskou Frölundu, do utkání ale nevstoupil ideálně. Indiáni už v polovině první části vedli o dva góly, stejným rozdílem nakonec duel taky skončil. Východočeši se sice třikrát dostali kontaktní brankou na dostřel, srovnat ale nedokázali. Pod Bílou věží tak museli skousnout těsnou porážku.

Trenéři poslali do obrany novou hradeckou akvizici Tomáše Voráčka, mimo sestavu zůstal Michael Gaspar. Ve třetí útočné lajně se objevil Adam Kubík, do čtvrté zase naskočili Patrik Miškář s Radkem Pilařem. Role třináctého forvarda připadla na Jordanna Perreta, na soupisku se naopak nevešli Michal Dragoun a Maris Bičevskis.

Diváci se nenudili, na úvod padlo pět branek

Frölunda vlétla do utkání s cílem uzmout co nejdříve vedení, což se jí povedlo naplnit do puntíku. Joel Lundqvist sice ještě sám před Mazancem neuspěl, ve 4. minutě už se ale hosté radovali. Max Friberg číhal na nahrávku z úrovně brankové lajny, trefil kotouč z první a zamířil přesně k delší tyči. A ještě před půlkou třetiny to už bylo 2:0 pro Indiány. Nepokrytý Patrik Carlsson napálil puk do Mazancovy výstroje a zpoza brankové lajny dorazil do sítě kotouč Ryan Lasch.

Vysoké tempo se oběma táborům líbilo, a tak pokračovalo i v následujících minutách. Mountfield se otrkal ze dvou inkasování a také promluvil do vývoje zápasu – Matej Pulovič narýsoval nahrávku na modrou lajnu, odkud zamířil Mislav Rosandič pohlednou bombou přesně pod horní tyč. Jenže Frölunda se rovněž nenechala zahandbit a už po 37 vteřinách znovu odskočila. Julius Bergman se s ničím nepáral a poslal svou dělovku od modré do domácí sítě – 1:3.

Kdo si myslel, že čtyři góly v jedné dvacetiminutovce hráčům budou stačit, ten se pletl. Na další trefu měl slušně najelo Joel Lundqvist, jenže průnikovou nahrávku zpracoval lépe než on brankář Mazanec. A slovo si tak vzali zase Východočeši, konkrétně Radovan Pavlík. Ten vystřihl krásnou sólo akci, když ve středním pásmu nabral rychlost, prolétl kolem protihráčů a zasunul puk do protipohybu Mattssona – 2:3. Úsek před sirénou se nesl v duchu udílení trestů, neobvyklé počty hráčů na ledě už ale nechaly oba gólmany chladnými.

Série přesilovek góly nepřinesla, skóre se neměnilo

Východočeši nastoupili do prostřední části s cílem srovnat a hned zpočátku k tomu měli dvě dobré příležitosti. Nejprve ztroskotala na jediném bekovi v přečíslení nahrávka Radovana Pavlíka, chvíli nato měli hosté i trochu štěstí. Po rychlé hradecké akci se totiž kotouč odrazil mezi Mattssonovy betony a putoval pomalu k čáře, jenže na poslední chvíli zabránil gólu jeden z frölundských beků, jenž stihl holí kotouč odrazit.

Horké chvilky pak v oslabeních prožili rovněž Lvi. Rhett Rakhshani koukal po křižné nahrávce na poloodkrytou bránu, k jeho smůle do ní ale touš neumístil. Indiáni si na 88 vteřin vybojovali dokonce dvojnásobnou přesilovku, a i když Rudolfu Červenému se v ní povedlo z úniku zahrozit, většinu času létaly nahrávky hradeckých obranným pásmem a Marek Mazanec zapsal na konto několik důležitých zásahů.

Po polovině klání se situace ohledně trestů obrátila, ani z početní výhody se však Mountfieldu nepovedlo skórovat. Indiáni totiž dobře postavili svou obranu a nenechali Lvy předvést v útoku příliš nebezpečných kombinací. Naopak ještě před přestávkou se na druhé straně znovu zapotil Mazanec, při situaci dva na nikoho totiž musel proti švihovce Joela Mustonena vytáhnout pohotovou lapačku.

Východočeši bojovali až do konce, Indiáni si však tři body pohlídali

Tři minuty po startu posledního dějství se Lvům situace ohledně vyrovnání zase o něco zkomplikovala. Karl Stollery nahodil od modré čáry kotouč do brankoviště a v nastoleném zmatku se zorientoval Johan Sundström, který klepl do kotouče a hrací předmět se odrazil do brány – 2:4. Odpověď měl záhy na holi Tomáš Vincour, jenže v přečíslení napálil svou ránu jen do Johana Mattssona.

Hradečtí si byli vědomi skutečnosti, že čas třetí třetiny se pomalu krátí a soupeř stále vede o dvě branky, jenže Frölunda vedení pustit nechtěla. Dobře bránila střední pásmo a Hradci se nedařilo pronikat do toho útočného, navíc se musel mít na pozoru i v obraně. Nejvíce byl ve střehu Marek Mazanec, který nejprve švihem lapačkou zlikvidoval ránu Patrika Carlssona, na poslední chvíli pak v přesunu vytáhl také Hjalmarssonův příklep mezi tělo a tyč.

Švédská obrana ale v posledních minutách přeci jen polevila a toho se Východočeši chopili. Matej Paulovič zakončoval protiútok třech proti jednomu, jenže hostující strážce svatyně se vyznamenal. Pak však Hradec získal přesilovou hru, kterou už ani Mattsson neubránil. Radek Smoleňák nenápadně vyjel od zadního mantinelu a do prázdné klece zametl nahrávku Rudolfa Červeného – 3:4. Lvi ještě v posledních minutách odvolali gólmana a zkoušeli hru v šesti, čas však hrál proti nim a Frölunda už těsný náskok uhlídala.

Oskars Cibulskis 0 0 0 -2 0