ne 9.10.2022 | Eva Šafranková | Foto: Marek Švamberg / HC Škoda Plzeň

Lvi navázali na výkon z Ligy mistrů a zvítězili v Plzni 5:2

I přes početnou marodku dokázal Hradec přenést výkon z Ligy mistrů také na extraligový led, což potvrdil v Plzni. Domácí se sice ujali vedení, jenže ve druhé třetině Oliver Okulair vyrovnal a Lukáš Pajer svým prvním extraligovým gólem poslal Lvy do vedení. To navíc na začátku třetího dějství navýšili Christophe Lalancette a Radovan Pavlík. Škodovka dokázala ještě snížit, ale Jakub Lev zpečetil výhru 5:2 střelou do prázdné brány.

Do utkání s Plzní do brány naskočil opět Jan Růžička stejně jako v Berlíně. Všechny útočné formace zůstaly beze změny, ale obrana se musela obejít bez Jérémieho Blaina, jenž přibyl na seznam marodů. Místo něj tak dostal šanci River Rymsha.

V první třetině byl aktivnější Hradec, ale do vedení šla Plzeň

Mountfield měl k dispozici přesilovou hru hned zkraje utkání. Kevin Klíma obdržel přihrávku zpoza brány a zkusil to z levého kruhu, ale jeho střelu Miroslav Svoboda bez problémů vyrazil. Početní výhodu Hradečtí nevyužili, ale byli aktivnější, neustále pobývali v útočném pásmu a Plzeň k ničemu nepouštěli. Zdeněk Čáp nahodil kotouč od modré čáry, Radek Smoleňák se ho pokusil tečovat, avšak mezi tři tyče ho neusměrnil.

K první výrazné šanci se domácí dostali až v 6. minutě. Nejprve to zkoušel Petr Kodýtek, jehož střelu vyrazil betonem Jan Růžička přímo na levý kruh, kde stál Jan Schleiss, ale puk šel mimo branku. Tato příležitost indiány nakopla a dostávali se i více do útoku. Na druhé straně to zkoušel také Jan Veselý, avšak trefil jen lapačku Svobody.

Ačkoliv měli hosté střeleckou převahu, o první gól zápasu se postaral v 11. minutě plzeňský celek. Aleksi Rekonen vystřelil od modré, Růžička vyrazil puk jen před sebe, kde se nejrychleji zorientoval Petr Kodýtek a dorazil puk za záda brankáře. Poté byly k vidění šance na obou stranách. Východočechům ovšem chyběl důraz před brankou, a tak se šlo do kabin lépe Plzni za stavu 1:0.

Obrat Mountfieldu ve druhé třetině

Ihned v úvodu prostřední dvacetiminutovky to zkusil Petr Zámorský střelou do Růžičkovy lapačky. To byla jedna z mála výrazných akcí domácích, protože poté si otěže převzal Hradec, který pokračoval svou aktivní hrou a vytvořil si tlak. Oliver Okuliar forhendovou kličkou puk za brankovou čáru nedostal, ale napodruhé se už prosadit dokázal. Ve 25. minutě Kevin Klíma poslal kotouč zpoza branky na již zmíněného Olivera Okuliara a ten ho ránou z první poslal za bezmocného Svobodu – 1:1.

Po vyrovnávacím gólu hokejistů zpod Bílé věže se hrál bojovný hokej. Oba týmy se snažily útočit, ale ani jeden z brankářů neměl moc práce, protože nebezpečných střeleckých pokusů nebylo tolik k vidění. Kodýtkova rána mířila vysoko nad a naopak Klímova střela vypadla Svobodovi z lapačky.

Přesně v polovině zápasu odskočili Východočeši do jednobrankového vedení zásluhou Lukáše Pajera, jenž obdržel přihrávku zpoza branky od Martina Štohanzla a pohotově vystřelil k pravé tyči – 1:2. Pro hradeckého mladíka se jednalo o první extraligový gól. Při signalizovaném vyloučení hostů mohl vyrovnat Václav Adamec, ale netrefil prázdnou klec. Klíčovým momentem utkání bylo dobře ubráněné oslabení Lvů 3 na 5, které trvalo 67 vteřin a Škodovka pálila jednu střelu za druhou.

Dva góly během dvou minut a Hradečtí si došli za vítězstvím

Lepší vstup do závěrečné periody si Mountfield nemohl ani přát. Ve 41. minutě předvedl Christophe Lalancette krásnou individuální akci, když objel bránu a zasunul puk k pravé tyči – 1:3. O minutu později se svěřenci Tomáše Martince radovali znovu. Graeme McCormack našel na modré čáře Radovana Pavlíka a ten díky svým rychlým nohám ujel domácímu obránci a zasunul puk mezi gólmanovy betony – 1:4.

Lvy čtvrtý gól nakopl, protože pokračovali ve své aktivní hře, nepolevovali a stále se hnali dopředu. Kevin Klíma se z ničeho nic objevil sám před Svobodou, ale tváří v tvář ho nepřekonal. Plzeň byla trochu opařená. Snažila se o snížení, ale nedařilo se jí to. Hosté odváděli dobrou defenzivní práci a k ničemu indiány nepouštěli. Malát si sice sjel před Růžičku, ale brankovou konstrukci minul.

Do šance se také dostal hradecký obránce Bohumil Jank, který střílel z vrcholku levého kruhu, Svoboda však zasáhl ramenem. Domácím se podařilo šest minut před koncem třetí třetiny snížit. Ludwig Blomstrand poslal křižnou přihrávku na pravý kruh, kde stál Sebastián Malát a ten nekompromisně zavěsil – 2:4. Tato branka Škodovku nakopla a tlačila svého soupeře. Zkoušela to i se šesti muži v poli, ale Jakub Lev trefil prázdnou bránu a zpečetil vítězství Východočechů – 5:2.