st 20.12.2023 | Dominik Jarka

Lvům se návrat po pauze nevyvedl. S Bílými Tygry padli 2:5

Lvi nedokázali po reprezentační přestávce navázat na dobrou sérii výsledků a po pěti zápasech v řadě nebodovali. Bílí Tygři se v první třetině ujmuli dvoubrankového vedení, Hradečtí ale na začátku prostřední části snížili z hokejky Alexe Tamášiho. Severočeši se spoléhali na vynikající produktivitu a odskočili na 1:4, před druhou sirénou ještě přiblížil Hradec Aleš Jergl. Domácí v třetí třetině nevyzráli na dobře bránící Liberec a po odvolání gólmana inkasovali pátou branku. Šanci na nápravu budou mít Lvi již tento pátek proti Mladé Boleslavi.

Vůbec poprvé se v hradeckém brankovišti představila finská gólmanská posila, Eetu Laurikainen. Ten tak přerušil sérii sedmi po sobě jdoucích utkání s Janem Lukášem v hradecké brance. Na led se vrátil také Radovan Pavlík, jenž doplnil čtvrtou formaci Východočechů. Na hřišti naopak chyběl Bohumil Jank, který si odpykává pětizápasový disciplinární trest.

Bílí Tygři se do Lvů zakousli dvakrát

Hradečtí začali utkání aktivně a od prvních minut hrozili z četných útočných náletů, liberecký brankář ale skvělými zákroky betony udržel bezbrankový stav. Vůbec největší příležitost se nabídla třetí hradecké formaci, své přečíslení tří proti jedinému obránci ale nedokázala vykombinovat do finální střely. Do akce se tak postupně dostal i hradecký brankář, jenž například vychytal nebezpečné bekhendové zakončení ujíždějícího Faško-Rudáše.

V čase 05:51 už ale kousající Bílí Tygři finského gólmana překonali. Jakub Rychlovský na modré čáře vystihnul hradeckou rozehrávku, stáhnul si puk na pravý kruh a vypálil přízemní pokus, který si po nešťastné teči Martina Pláňka našel cestu mezi betony bezmocného brankáře – 0:1. Rozhodčí následně nasadil velmi přísný metr a během minuty a půl vyloučil hned pět různých hráčů, díky čemuž se Mountfieldu naskytla i krátká možnost zahrát si přesilovou hry pěti proti třem. Hradečtí ale z početní převahy větší šanci nevytěžili.

Další šanci přesilové hry dostali Lvi pět minut před první sirénou, když Oliver Okuliar parádní bekhendovou nahrávkou vybídnul ke skórování Alexe Tamášiho, ten byl ale při svém blafáku podražen gólmanem a po ztrátě stability netrefil odkrytou branku. Domácím se ale nedařilo a na přísný metr sudích doplatili i oni. Eetu Laurikainen nejprve dvěma geniálními zásahy v oslabení zastavil liberecké kanonýry, 41 sekund před koncem první třetiny už ale podruhé kapituloval. Skryté nahození T.J. Melancona sice hradecký brankář vyrazil do vzduchu, puk ale pomocí zpětné rotace zamířil obloukem do hradecké sítě – 0:2.

Obě strany po dvou trefách

Hradečtí se dokázali během první přestávky ideálně namotivovat a do prostřední části naskočili jako vyměnění. S přizvednutím Šťastného či bombou Kaliny si liberecký Lukáš Pařík ještě poradil, v čase 21:16 už ale Lvi své střelecké prokletí prolomili. Oliver Okuliar na mantinelu zvednul hlavu a chytře našel mezi kruhy Alexe Tamášiho, který se přesným projektilem nad lapačku nemýlil a snížil na 1:2. Na úspěšnou spolupráci hradecké duo hned po buly navázalo a Alex Tamáši se hnal do samostatného úniku, jeho bekhendový blafák ale liberecký brankář vystihl.

Domácí se hnali za vyrovnáním a v roli dvorního nahrávače se dvakrát ocitl David Šťastný. Ten nejdříve našel na brankovišti Radovana Pavlíka, ideální přihrávku doručil po dobré defenzivní práci také Giorgiovi Estephanovi. Ani v jednom případě ale nebyl zakončují hráč dostatečně přesný. Střeleckou iniciativu tak v zápase převzali Severočeši a v koncovce se jim dařilo o dost lépe. Oscar Flynn dostal v 28. minutě dostatek prostoru na vrcholu levého kruhu a milimetrově vypálil k pravé tyči – 1:3. Bílí Tygři pokračovali v aktivitě a po bleskovém protiútoku udeřili počtvrté. Oscar Flynn přehodil v přečíslení hokejku a Jayce Hawryluk zvednul puk do protipohybu hradeckého strážce branky.

Liberec mohl navíc v rychlém sledu přidat i pátou branku, ostrostřelci Filippimu ale před odkrytou sítí přeskočil puk přes hokejku. Nespokojení Východočeši se po výpadku dostali zpátky do tempa, kýžená trefa ale ne a ne přijít. Tamáši ani Pavelka z dobrých pozic na Lukáše Paříka nevyzráli, Jordann Perret zamířil z bezprostřední vzdálenosti nad horní tyč. Zvýšená aktivita ale přece jen přinesla své ovoce, když Alex Tamáši našel na středu Aleše Jergla, jenž gólem do šatny snížil stav zápasu na 2:4.

Hradec již na libereckou obranu nevyzrál

Třetí třetina nabídla od úvodních minut o něco fyzičtější hokej, při kterém ubylo šancí a nabylo osobních soubojů. Postupem času se ale hráči na obou stranách začali objevovat i ve střeleckých příležitostech a možnost zazářit dostali gólmani. Laurikainen nejprve před hradeckou svatyní skryl rychle padající pokus Melancona, Lukáš Pařík na druhé straně vyrážečkou vynuloval zblízka zakončujícího Estephana.

Hradečtí nebezpečně hrozili z protiútoků a Liberec se snažili co nejlépe ubránit své vedení. Při přečíslení tří proti dvěma ještě Bílí Tygři stihli na poslední chvíli zablokovat hokejku Blaina, při zakončení Girogia Estephana už se museli spoléhat na kouzla skvěle chytajícího Lukáš Paříka. Ten se rychle přesunul k pravé tyči a tváří v tvář kanadskému útočníkovi uspěl zákrokem lapačkou. Velkou šanci si vypracovali také Severočeši, prudké zakončení Jaroslava Vlacha ale vytěsnil hradecký brankář levým betonem.

Východočeši měli v posledních minutách velké trable s dobýváním hostující obrany, tři minuty před koncem si tak trenér Tomáš Martinec vzal oddechový čas. Hradečtí po něm nastoupili bez brankáře a na svůj risk vzápětí doplatili. Tomáš Filippi posunul puk na pravý mantinel na Ronalda Knota, jenž si troufl na střelu z větší vzdálenosti a perfektně trefil odkrytou hradeckou klec. Lvi už na pátou branku nezareagovali a s Libercem padli 2:5. Další šanci na zisk bodů budou mít již tento pátek od 18:00, když v rámci vánočního střetnutí vyzvou Mladou Boleslav.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0
Giorgio Estephan 0 0 0 -1 2