st 28.9.2016 | Tomáš Lysý, Martin Voltr

Mladší dorostenci venku poprvé zaváhali, s Duklou padli v prodloužení

Nesmírně vyrovnaný souboj sehráli v sedmém kole mladší dorostenci. Sváteční středa je poslala do Jihlavy a celých 44 minut se čekalo, kdo prolomí bezbrankový stav. To se povedlo Dukle, nicméně za Hradec poslal zápas do prodloužení Martin Janda. Výhra však připadla domácím, v čase 61:17 o ní rozhodl svou druhou trefou Vítězslav Brož. Mladíci Mountfieldu tak venku poprvé v sezoně padli, ale stále platí, že v každém utkání extraligy dokázali bodovat.

Hradec ubránil oslabení tři na pět

Již ve třetí minutě zápasu měl slibnou pozici ke skórování domácí Juda, který si počkal před brankou Vacka na přihrávku zpoza hradecké klece, jenže z předbrankového prostoru netrefil puk ideálně. Oba týmy se snažily soupeře přelstít bojovností, proto vážnější šance nepřicházely. To se změnilo zhruba v polovině první třetiny. Nedomlel z mezikruží bekhendem o kousek minul levou tyčku domácí branky, na druhé straně střílel Najman ze stejného prostoru. Vackovi ztížil úlohu clonící Vítězslav Brož, puk šel ale také vedle.

Mountfield pak přestál 69 vteřin dlouhou jihlavskou přesilovku pět na tři, Dukla se k zakončení příliš nedostala. Další příležitosti přišly až v závěru třetiny. Chlubna při kombinaci Jihlavy dva na jednoho dal puk na Najmana, jenž sice Vacka vylákal z branky, ovšem nestihl již zakončit k jeho pravé tyči. Na druhé straně střílel nebezpečně z levého kruhu Vojtěch Síla mezi Chaloupkovy betony. Ještě větší šanci měl 49 vteřin před odchodem do kabin Petr Poppel, jenž z mezikruží trefil horní tyčku.

Na gól se marně čekalo i ve druhé části

Druhou třetinu nejprve začala menším náporem Jihlava, poté se téměř minutu hrálo před domácí klecí. Jen co se Dukla osvobodila ze spárů hradeckého tlaku, zaútočila. Chlubna při dorážce u levé tyče netrefil skákavý puk. Krátce nato si Vítězslav Brož vyjel mezi kruhy, odkud pohotově vypálil a donutil Vacka k reflexívnímu zákroku lapačkou. Dvě minuty po polovině utkání si to středem útočného pásma namířila až k brance Dýcková, jenže minula a k usměrnění puku do branky se těsně nedostal Pigl.

Také Lvi zahrozili. Poppelovo nečekané nahození z nulového úhlu i Morongova dorážka řádně zaměstnaly Chaloupka. Mountfield si čtyři a půl minuty před koncem druhé části zahrál první přesilovku, ale nebezpečný byl takřka až při návratu vyloučeného Judy na led. Morong promáchl před brankou naprázdno po Poppelově dobrém pasu zpoza klece. Petr Poppel to pak zkusil dvakrát sám, s jeho střeleckým pokusem z levého kruhu i ze středu pásma si věděl rady jihlavský strážce svatyně. I proto se na branku čekalo marně také po čtyřiceti minutách hry.

Lví parta našla odpověď na trefu domácích

Osmdesát vteřin po začátku třetího dějství si to přímo k Chaloupkovi namířil Nedomlel, jenže jej zblízka nepřekonal a k dorážce měl přes obránce Dukly o něco dále Soukup. Do vedení se Mountfield nedostal ani v další obří šanci. Morong po vyhraném buly pálil zblízka do horní tyčky. Odtud se puk odrazil zpět před brankovou čáru a Chaloupek vleže i s pomocí spoluhráčů svojí klec uchránil.

Také Vacek měl práci. Střelu Sapíka od modré totiž tečoval před brankou Krajíček a stejný hráč následně předložil puk před branku na Dýckovou, která se také neradovala. Poté to již domácím vyšlo. Najman našel před brankou volného Vítězslava Brože, který zblízka vymazal bezgólový stav – 1:0.

Ve 49. minutě dostala Dukla výhodu čtyřminutové přesilovky pět na čtyři, leč nevyužila jí a po minutě hře v plném počtu se Mountfield radoval. Jušta za brankou získal puk, poslal jej k pravé tyči Chaloupka, kde ho Martin Janda doklepl do sítě – 1:1. Hosté se od vyrovnání tlačili za třemi body, leč naráželi na pozorného Chaloupka nebo přestřelili branku, třeba jako Morong tváří v tvář gólmanovi dokonce při vlastním oslabení.

Nastavení dlouho netrvalo

Zápas tak šel do prodloužení, ze kterého uběhlo jen 77 vteřin a bylo rozhodnuto. Utkání rozhodl svým druhým gólem Vítězslav Brož. Přejel modrou, vystřelil a puk se zastavil až v síti – 2:1 po prodloužení.

Petr Svoboda (HC Dukla Jihlava):
Zápas byl oboustranně parádní, sešly se dva silné týmy. Utkání bylo hodně o bruslení, šance byly na obou dvou stranách. Kvalita soupeře dnes byla určitě dobrá. Chvilku tlačili oni, chvilku my. Ke konci měl Hradec více šancí a my jsme je přestáli díky výbornému výkonu gólmana. V prodloužení jsme už byli šťastnější.

Petr Luštinec (Mountfield HK):
Na soutěž extraligy mladšího dorostu bylo utkání určitě kvalitní. Každý zápas chceme začít aktivně, bohužel nás přibrzdila vyloučení, kterými se Jihlava trošku do tempa a ovládla zbytek třetiny. Ve druhém dějství se hrál hokej nahoru dolů, kdy se oba týmy nemohly prosadit a dobře chytali oba gólmani. My i Jihlava jsme hráli dobře do obrany. První dvě třetiny jsme postrádali první pětku, od které očekáváme více. V poslední části neplatilo, že kdo dá gól, vyhraje. Vstřelila ho Jihlava. Možná, kdybychom ho dali mi, tak by zápas vypadal jinak. Povedlo se nám vyrovnat, ale v prodloužení jsme dostali špatný gól. Vezeme domů bod a budeme bojovat dál, musíme se připravit v neděli na Žďár.