Zápasy
pá 4.10.2019 | Petr Šatalík

Mountfield dotahoval marně. Kometu přestřílel, přesto padl 2:3

Šlágrem 7. kola Tipsport extraligy by se dalo označit utkání mezi Hradcem a Brnem. Kometa se v prvním dějství ujala vedení, Východočeši v oslabení srovnali, jenže Moravané si ještě před sirénou vzali vedení zpět. Druhá část nabídla po jedné brance na každé straně, a tak rozhodovala až třetí dvacetiminutovka, v níž ale žádný zásah na jeden či druhý účet nepřibyl, a tak Lvi podlehli svému soupeři 2:3.

Trenéři východočeského celku se rozhodli udělat v sestavě oproti utkání s Třincem pár drobných úprav. Místo Štěpána Lukeše nastoupil v brance opět Marek Mazanec. Na soupisku se nevešli Patrik Miškář a Matej Paulovič, místo nich figurovali v zápise Aleš Jergl s Michalem Dragounem.

Moravané i přes menší počet střel vedli

Start duelu mezi Mountfieldem a Kometou příliš opatrnosti nepřinesl. Brňané se brzy dostali do situace dva na jednoho, ve které se Orsava rozhodl vzít odpovědnost na svá bedra, leč ranou z levého kruhu bližší tyč minul. Na druhé straně zajímavě nahodil z pravého mantinelu Jergl, vyražený puk se snažil rychle uklidit Chalupa, ale dobře vyjetého Vejmelku nepřekonal. V čase 3:32 už padl gól, střelu Muellera od modré vykopl Mazanec betonem jen k Martinu Zaťovičovi, jenž neměl potíž kotouč doklepnout do sítě.

Karneval velkých šancí pokračoval, Lvi se snažili rychle srovnat, Rosandič dostal z rohu kluziště nabito na modrou, tvrdě vystřelil, jenže Vejmelka i přes skvělou clonu Smoleňáka puk chytil do lapačky. Velkou příležitost si pak vypracovali Moravané, když Orsava přihrál z rohu kluziště před bránu, kde defenzíva Mountfieldu zapomněla na Hrušku, který z bezprostřední blízkosti Mazance nepokořil a Východočeši tak zůstali na dostřel.

Hradec následně překvapivě srovnal v oslabení. Jordann Perret pronikl po pravém křídle, situaci tři na jednoho vyřešil perfektní zpětnou přihrávkou a když jeho spoluhráči puk za Vejmelku nedostali, procedil jej do sítě sám – 1:1. Brňané ale rychle odpověděli, Lvi špatně založili útočnou akci, Peter Mueller se prohnal po levém mantinelu a ranou z kruhu trefil přesně bližší růžek. Skóre 2:1 pro Kometu platilo i po první siréně.

Rozdíl ve skóre se nezměnil, hra plná šancí pokračovala

Východočeši dohrávali na začátku druhého dějství přesilovku, v níž se do parádní pozice před Vejmelkou dostal Radovan Pavlík, z bezprostřední blízkosti však padajícího brankáře Komety přehodit nedokázal. Na druhé straně se o chvíli později dostal do podobné situace Orsava, ale i on pouze vyprášil beton Mazance. Pakliže první třetina nasadila styl hry nahoru dolů, druhá část na ni v tomto smyslu perfektně navázala.

Lvi se vrhli do útoku, jenže vyložené šance neproměňovali. Smoleňák trefil z mezikruží jen parádně vyjetého Vejmelku a Radovan Pavlík si o minutu později počínal v podobném prostoru naprosto stejně. A Kometa neproduktivního soupeře trestala. Jan Hruška obdržel přihrávku z levé strany mezi kruhy, kde nekompromisně napřáhl a trefil přesně k zadní tyči – 3:1 pro Brno. Při Moravanech pak stálo i štěstí, když si gólman hostí srazil Cingelovu střelu mezi betony, ale kotouč prošel těsně vedle pravé tyče.

Jenže Hradec cestou k přízni pokračoval dál, což se mu vyplatilo. Po střele od modré vznikl před Vejmelkou závar, v němž Koukal přišoupl kotouč na hůl Radka Smoleňáka, který posunul puk mezi betony brankáře Komety do sítě – 2:3. Mountfield zásah povzbudil do té míry, že jeho beci zapomněli na Holíka, který odstavil Koukala a sám se hnal na Mazance. Když ale jeho bekhendová klička skončila na tyči, vedlo Brno po čtyřiceti minutách stále o jeden gól.

Kometa udržela těsné vedení až do samotného závěru

Východočeši si byli na startu třetí třetiny své ztráty dobře vědomi a snažili se tlačit před Vejmelku, Jergl ho ale svým přízemním pokusem z pravé strany příliš neohrozil. Mountfield pak dostal další příležitost v podobě početní výhody, ale pokus Koukala z pravého kruhu byl zblokován a Cibulskisova rána od modré šla těsně nad břevno. Filip Pavlík s Mislavem Rosandičem to zkoušeli z větší vzdálenosti, ale brankář Moravanů svůj tým držel.

Kometa se s postupujícím časem začala stahovat ke svému brankáři a precizně bránila prostor ve vlastním obranném pásmu. A zaútočila, když měla příležitost, Holík svou ránu z pravého kruhu namířil do růžku k bližší tyči, jenže tam se objevila vyrážečka Mazance. Jergl to na opačném konci kluziště zkusil z ostrého úhlu, jenže gólmana Brňanů nepřekvapil.

V samotném závěru unikl obraně Lvů Zaťovič, jenž se hnal sám na Mazance, ale jeho pokus, kdy chtěl brankáři Hradce prostrčit kotouč mezi betony, úspěšný nebyl. O osudu utkání pak rozhodl faul Rákose na Plekance, který Východočechům neumožnil závěrečný nápor. Kometa tak svůj těsný náskok udržela až do konce.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Maris Bičevskis 0 0 0 -1 0
Oskars Cibulskis 0 1 1 1 2
Lukáš Cingel 0 0 0 0 0
Rudolf Červený 0 0 0 0 0
Michal Dragoun 0 0 0 -1 0
Michael Gaspar 0 0 0 -1 0
Matěj Chalupa 0 0 0 -1 0
Aleš Jergl 0 0 0 -1 0
Petr Koukal 0 1 1 1 0
Richard Nedomlel 0 0 0 -1 2
Filip Pavlík 0 0 0 0 0
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Jordann Perret 1 0 1 0 0
Daniel Rákos 0 0 0 -1 14
Mislav Rosandič 0 0 0 -1 0
Radek Smoleňák 1 0 1 0 0
Tomáš Vincour 0 0 0 0 0
Tomáš Voráček 0 0 0 1 0
Petr Zámorský 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Mazanec 60 0 3 15 83,33 0 0

Ohlasy k utkáníFotogalerie