čt 17.8.2023 | Redakce

Mountfield si poradil i s rakouskou Vídní. Klíčem byla druhá třetina

Vítězný druhý týden zápasové přípravy za sebou mají hokejisté Hradce Králové. V poměrně emotivním duelu zdolali i rakouskou Vídeň, a to především zásluhou tří branek v prostřední části. Znovu dominantním Lvům chyběla větší efektivita, opřít se však mohli o dobrá oslabení, góly obránců a také kvalitní výkon mladého brankáře Tomáše Sajdla. Ten ve svém prvním kompletním utkání za A-tým Mountfieldu oslavil výhru 4:1.

Do třetího přípravného utkání proti již tradičnímu letnímu soupeři vstoupili hokejisté Mountfieldu HK v zádech s gólmanem Tomášem Sajdlem. První start v hradeckém dresu během letošní přípravy si zapsali obránce René Piegl a také útočník Kryštof Lang, tedy členové širšího kádru A-týmu, kteří budou rovněž nastupovat i v prvoligovém Kolíně.

První třetina? Nadvláda gólmanů

V úvodní dvacetiminutovce byli zpočátku aktivnější Lvi, kteří se tlačili dopředu a brankář Stefan Stéen se musel v bráně hodně ohánět. Třeba proti teči Alexe Tamášiho po střele Filipa Pavlíka od hostující střídačky musel brankář rakouského celku vytahovat velmi kvalitní zákrok. Postupně ale začali vystrkovat růžky také hosté z Vídně. A také Tomáš Sajdl v brance Východočechů se musel předvést.

První vynikající zákrok předvedl proti Nikolausi Hartlovi, když hosté v brejku dobře sehráli situaci a rakouský útočník na pravém kruhu hledal mezírku ve výstroji mladičkého hradeckého brankáře. Nenašel, Tomáš Sajdl jej výborně vybruslil. O pár minut později zahrozili hosté v oslabení a opět u toho byl Hartl, jenž ujel úplně všem a v úniku zkoušel zakončení do protipohybu gólmana. Hradecký odchovanec v brance ho však přečetl a vychytal.

Úvodní dvacetiminutovku již následně vzali pevně do svých rukou domácí, kteří se mocně tlačili před brankáře Stéena. Toho málem překonal Evan Jasper svou tečí, avšak kotouč poslal těsně vedle vídeňské branky a ochozy ČPP Arény jen zahučely. Brankář Capitals musel předvést své reflexy hlavně proti pokusu Olivera Okuliara, který změnil směr a mířil mezi tyče. Jenže Stéen rychle scvakl betony a tím zastavil hradeckou radost.

Tři gólové radosti Lvů

Druhá třetina naplno ukazovala, že se jedná o přípravné utkání. Na obou stranách bylo sice k vidění velké úsilí, ale mimo to také množství nepřesností. To ukázala třeba první obrovská šance. Při přechodu do útoku hosté ztratili puk, Christophe Lalancette jej poslal na Aleše Jergla, který mohl být sám osamocený před bránou. Jenže puk nezpracoval a z možnosti na otevření skóre sešlo. Ale moc dlouho to netrvalo a Hradec Králové šel do vedení.

To se totiž první útok ve složení Pavlík – Miškář – Eberle dostal přímo před brankáře, kde byly snad tři střely zblokovány vídeňskými beky, jenže pak se k puku dostal Radovan Pavlík a poslal jej nekompromisně do brány. Stefan Stéen bez šance – 1:0. V pohodě hrající Lvi následně získali herní sebevědomí, které naplno prokázala druhá branka. Tu obstarali beci. Tomáš Pavelka vyvezl puk po levém křídle a zpětnou přihrávkou našel ve druhé vlně Reného Piegla, který poslal puk k protější tyči – 2:0.

Hosté z Vídně se během druhé třetiny k pořádné šanci vlastně nedostali. Menší možnosti měli v přesilové hře v závěru prostředního dějství. Ale nic se v jejich podání neujalo. Naopak v samotném závěru přišel další trest. Jordann Perret si všiml Alexe Tamášiho, který ujel z trestné lavice a obránci na něj zapomněli. Slovenská posila zvolila v úniku úspěšný bekhendový blafák mezi nohy a skórovala podruhé v týdnu – 3:0. Do kabin tak šli Lvi s pohodovým náskokem.

Zmařená nula i Marcelova výhra v bitce

Víc než poctivou práci v oslabeních si hokejisté Mountfieldu mohli připočítat k dobru i na startu třetího dějství. Vždyť při hře ve čtyřech měli gólové šance rychlonožkové Pavlík i Zachar! Místo uklidňující trefy však přišlo rakouské snížení. Tomáš Sajdl nerozehrál optimálně a v protiakci dva na jednoho měl navíc pořádný pech Tomáš Pavelka. Od jeho brusle se totiž nedůrazné zakončení Christofa Kropmfa odrazilo za čáru – 3:1.

Poslední třetinu už rozkouskovaly tresty víc než dost, oba týmy pykaly ve třech. Hradečtí však museli přestát jen 21 sekund, zato hosté se takto měli bránit přes minutu a půl. Nakonec nebránili, protože po Okuliarově pasu napřáhl ke své obáváné bombě Filip Pavlík a exkluzivně vymetl druhý růžek – 4:1. V přípravě se tak stal už pátým hradeckým střelcem z řad obránců! O pár minut dřív přitom schytal ránu pukem do slabin; sluší se ale uvést, že hosté z Vídně postrádali skoro po celý zápas reprezentační oporu Heinricha.

Domácí trenéři se navzdory jasnému stavu rozhodli zkusit hru šesti proti čtyřem, kterou ale ukončila mela u vídeňské střídačky. Soupeře s v ní jal uklidňovat Patrik Marcel, a toto uklidnění nejvíc bolelo zadáka Hackla, jenž v pěstním souboji skončil na ledě. Velké emoce projevoval také Marc Habscheid, kouč Capitals s 357 odehranými zápasy v NHL. I když zmiňovaný seznam skórujících beků odmítl hned ve dvou šancích rozšířit Petr Kalina, hokejisté Mountfieldu si s fanoušky mohli užít děkovačku po poměrně bezpečném vítězství nad tradičním soupeřem.