pá 14.1.2022 | Lukáš Foff | Foto: Jan Beneš / HC Sparta Praha

Na Spartě to nevyšlo. Pražané zaslouženě vyhráli 4:1

Sparta dlouhodobě patří mezi ty nejméně oblíbené týmy hradeckého Mountfieldu a to se potvrdilo i tentokrát. Ačkoliv na lavičce domácích chyběli oba hlavní trenéři, na výkonu mužstva z hlavního města to nebylo znát. Ráz zápasu dala první hradecká přesilovka, paradoxně však nastartovala soupeře. Oleg Pogorišnyj v ní vstřelil svůj první gól v rudém dresu a Lvi ztrátu nedohnali, ba naopak ji Sparťané postupně navyšovali až na konečných 4:1.

Hradečtí trenéři měli o něco příjemnější starosti než v zápase proti Mladé Boleslavi, protože marodka se alespoň částečně vyprázdnila. Přesto bylo připraveno hned několik mladíků. Do své extraligové premiéry naskočil Matěj Pinkas, v útoku ve čtvrté lajně hrál Lukáš Pajer a záda Henrimu Kiviahovi kryl Tomáš Sajdl.

Hradec srazila hrubka při vlastní přesilovce

Utkání na ledě Pražanů se od samého začátku hrálo ve velkém tempu a příliš se nepřerušovalo. O něco aktivnějším dojmem působili Sparťané, ale nebýt pohotového Machovského, mohl se jako první radovat Mountfield. Kevin Klíma totiž dostával krásný pas skrz brankoviště přesně na hůl, jenomže domácí gólman hokejkou ztečoval puk mimo dosah hráče s číslem 34 na zádech.

V sedmé minutě se zapotil také Kiviaho, když se mu Řepíkova rána od zadního mantinelu vrátila do brankoviště, ale ke štěstí Hradeckých prošla mezi jeho nohama. V 10. minutě dostali Východočeši možnost přesilové hry, ale naložili s ní prachbídně. Vůbec se nemohli usadit v pásmu, a navíc si nepohlídali zadní vrátka, čehož šťastným gólem využil Oleg Pogorišnyj, který se prosadil za český tým vůbec poprvé.

Lvy tento moment hodně srazil a od té doby hráli prakticky jen domácí. Kiviaho postupně zlikvidoval střely Horákovi, Přibylovi i Řepíkovi, ale bylo evidentní, že Sparta směřuje za druhým gólem. Celek z hlavního města se nakonec dočkal v čase 19:03, kdy skvělý pas od Buchteleho uklidil do sítě Miroslav Forman a ukončil svůj osmnáctizápasový půst. Mountfield mohl být rád, že v úplném závěru první části nezvýšil na 3:0 ještě Prymula, ale i tak nedopadla první dvacetiminutovka pro Hradec vůbec dobře.

Až po třetím inkasovaném gólu Lvi začali hrát lépe

Do druhé periody opět vstoupili lépe Pražané, kterým dvoubodový gólový polštář evidentně pomohl v nabytí sebevědomí. Filip Chlapík ve středním pásmu nabral velkou rychlost a po pravé straně se prosmýkl kolem Smoleňáka, který ho zahákoval. Sparťanská přesilovka trvala 46 vteřin, když se v čase 24:18 sám faulovaný Filip Chlapík nadvakrát prosadil z předbrankového prostoru.

Následně se zbytečným faulem provinil David Kaše, jenomže hradecká přesilovka byla opět velmi špatná. Nechybělo mnoho a Sparťané by vstřelili druhý gól v oslabení, ale Dvořáček skákavý puk do branky neusměrnil. Pak už se na to zřejmě nemohl dívat Kevin Klíma a skvělým střídáním společně s Alešem Jerglem nastartovali Mountfield HK k lepšímu výkonu. Ten ve 31. minutě vyústil ve snížení na 1:3, o které se postaral Radek Pilař, jenž dorazil svoji vlastní sraženou střelu.

Najednou byl tým z Východních Čech mnohem lepší, vyhrával osobní souboje a dostával Pražany pod tlak. Hodně aktivně hrál mladý Lukáš Pajer, který si vysloužil přesunutí do třetího útoku a dostával příležitosti i na přesilovce. Přesto málem těsně před koncem přišla další pohroma pro Lvy. Buchtele jel v situaci dva na jednoho s Formanem, ale místo střely se pokusil o přihrávku, kterou skvěle zblokoval Richard Nedomlel.

Forman svým druhým gólem utnul odpor Východočechů

Kdo čekal aktivní nástup Lvů do třetí třetiny, ten musel být zklamán. Pražané skvěle otupili veškerou hradeckou snahu a hráli velice jednoduše a účelně. Přesto však z nenadání přišla gólovka, která mohla vrátit Mountfield do hry. Kapitán Radek Smoleňák zůstal zapomenutý před brankovištěm a zkusil blafák ze stoje, ale Matěj Machovský se skvěle roztáhl a levým betonem znemožnil sedmdesátce zakončení.

V brance se nakonec nenudil ani Henri Kiviaho, kterého chtěl překvapit Prymula rychlým objetím brány. S tímto pokusem na hradeckého gólmana nevyzrál, ale ve 49. minutě to přesto bylo o tři branky. Svůj skvělý večer podtrhl pohotovou střelou z úhlu po ledě Miroslav Forman, který si tak připsal třetí bod v utkání a definitivně utnul snažení Lvů.

Sparta od té doby situaci v poklidu kontrolovala a držela puk na holích. Hodně vidět byl Filip Chlapík, který si s pukem často hrál, dělal věci na efekt a tím dopálil Petra Koukala, který mu to v předbrankovém souboji dal jasně pocítit. Nic to však nezměnilo na tom, že ani v posledním vzájemném zápase základní části Hradec svého soupeře z hlavního města neporazil za tři body, naopak s ním potřetí v ročníku prohrál.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0
Michael Gaspar 0 0 0 -1 2
Aleš Jergl 0 0 0 -2 0
Kevin Klíma 0 0 0 -2 0