pá 20.2.2015 | Jan Vavřina

Na Třinec Mountfield letos neumí. Prohrál s ním i počtvrté

Se třemi porážkami ze vzájemných zápasů tohoto ročníku vstupovali Hradečtí do utkání proti lídrovi soutěže. Ten přijel pod Bílou věž oslaben a v nepříliš dobrém psychickém rozpoložení po třech porážkách, jenže to na sobě nedával vůbec znát. Od začátku domácí přebrusloval, měl více ze hry a taky byl nakonec jediným, kdo dokázal střílet branky – o dvě se postaral Erik Hrňa. Přestože Hradec body nezískal, díky zaváhání pronásledovatelů je k umístění v nejlepší šestce po základní části zase o něco blíž.

Podruhé v sezóně se musel Hradec obejít bez svého kapitána. Céčko po něm převzal Roman Kukumberg, jeho post zaujal Tomáš Pospíšil. Ten se vrátil, spolu s Jaroslavem Kudrnou a Tomášem Mertlem, po zranění. Třinec naopak přijel bez několika opor.

Jednoznačná převaha hostí vyjádřena jedním gólem

Jako by se Hradečtí nedokázali oprostit od předchozích třech vzájemných duelů – tak vypadal úvod posledního letošního souboje v základní části mezi Hradcem a Třincem. Oceláři se od začátku prezentovali hrou hodnou lídra, domácí jim bruslařsky nestačili.

Třinec sice měl herní i územní převahu, ale Ondřej Kacetl v brance příliš práce neměl, neboť se hosté neprobojovali do žádné větší šance. Ani první gólová akce z 10. minuty se zprvu nezdála nebezpečná. Erik Hrňa dobruslil s kotoučem na pravý kruh, kde se zastavil. Následovala perfektní trefa na zadní tyč, na kterou Kacetl nedosáhl – 0:1.

Slezané pokračovali v náporu, hradecký gólman musel další pokus zastavit až na brankové čáře. To Mountfield se do útoku moc nedostával, Petera Hamerlíka zaměstnal za prvních dvacet minut jen třikrát.

Největší šance Hradce při power-play hostů

Na první přesilovou hru se čekalo do 21. minuty. Vyzkoušel si jí Hradec, ale obraz hry se ani v ní nezměnil. Až po jejím konci pálil Valcourt z levé strany, Hamerlík se prezentoval výstavním zákrokem lapačkou.

Oproti první periodě se Hradec zvedl, byl nebezpečnější, ale vyložené šanci si připisoval spíš tým Jiřího Kalouse. Michael Foltýn se v přečíslení dvou na jednoho dostal před Kacetla, ale jeho střela zápěstím neměla gólové parametry, stejně jako bomba Josefa Hrabala – ta zamířila do břevna.

Nezvyklá situace nastala těsně před druhou sirénou. Hradec šel na 116 vteřin do tří, Třinečtí zkusili svou sílu doslova zdvojnásobit šestým mužem v poli. Prosadit se ale mohl Mountfield, jenže Tomáš Knotek prázdnou klec přes celé hřiště o kousek minul.

Erik Hrňa přidal druhou trefu, Hradec se neprosadil

Hosté velkou výhodu nakonec využili. Na začátku třetí třetiny se po střele Davida Noska odrazil kotouč na hůl Erika Hrni, který se v čace 41:07 prosadil podruhé v zápase – 0:2. Protože domácí prohrávali o dvě branky, poněkud se osmělili a začali svého soupeře místy přehrávat.

Jejich zvýšená aktivita se ale začala po polovině třetí třetiny pomalu vytrácet, hra se vracela pozvolna do zajetých kolejí – tedy třinecké převahy ze začátku zápasu. Výsledkem byl průnik Vladimíra Draveckého, který z pravé strany nastřelil vzdálenější tyč.

Necelé dvě minuty před koncem vrhl Hradec všechny síly do útoku a zkusil to se šesti bruslaři, jenže se prosadili zase hosté. Klička Daniela Rákose doklouzala v 59. minutě až za brankovou čáru – 0:3. Přestože Mountfield body nezískal, nemusel smutnit – prohráli i jeho pronásledovatelé, a tak si na šestém místě drží stále celkem bezpečný náskok.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Nemusíme to komplikovat. Co měl na ledě Třinec, to nám chybělo. Nasazení, bojovnost. Chtěli jsme zápas odehrát lehkou cestou, ale takhle ho nikdy nemůžeme vyhrát. Jediná lajna, která trochu něco zkusila, byla ta čtvrtá. První tři neudělaly šedesát minut ale vůbec nic.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec):
Jsme nadmíru spokojení. Hráli jsme znovu v sestavě slátané mladými kluky, kteří zaskočili za zkušenější hráče, a od prvopočátku byla vidět bojovnost a nasazení. Myslím, že jsme od prvního střídání šli za třemi body. Domácí nás sice ve druhé a třetí třetině chvílemi zatlačili a možná si nějaký bod zasloužili, ale to my také. Za tři jsme hrozně rádi a snad je to po třech porážkách návrat na vítěznou vlnu.