čt 10.11.2016 | Karel Svoboda, Lukáš Štěrovský

Nedisciplinovanost v poslední části rozhodla o prohře mladšího dorostu v Budějovicích

S těžkým srdcem odjížděli z Českých Budějovic mladší dorostenci Hradce Králové. Ti totiž s domácími v souboji prvních dvou mužstev skupiny Střed drželi ještě na začátku třetí třetiny krok. Jenže následující série faulů ze strany Východočechů nabídla čtyři přesilovkové branky z holí domácích hokejistů, kteří se tak po výhře 7:3 posunuli do čela tabulky. Hradec spadl na třetí místo, na nového lídra však ztrácí jen dva body.

První část nabídla gól na každé straně

Skóre utkání mohli otevřít domácí ihned v první minutě, ale Jakub Čížek nedokázal uklidit poskakující kotouč do Vackovy klece. Branky se Jihočeši dočkali až ve 4. minutě v signalizované výhodě, kdy se ke kotouči dostal Filip Houdek a střelou z bezprostřední blízkosti mezi Vackovy betony otevřel brankový účet zápasu.

V 11. minutě mohli Budějovičtí zvýšit svůj náskok, ale nařízené trestné střílení Jakub Čížek neproměnil. Naopak, minutu poté stačilo hostím pouhých osm sekund z poskytnuté přesilové hry k vyrovnání. Trestuhodně neobsazený Vojtěch Síla se blafákem nemýlil – 1:1. V dalším průběhu první třetiny si oba týmy ještě vytvořily několik slibných šancí, ale brankáři byli pozorní a nedovolili změnu stavu.

Motor odskočil do jednobrankového vedení

Ve 25. minutě se šikovnou individuální akcí prosadil domácí Matěj Toman a strhl vedení na budějovickou stranu. Poté měl Motor sérii tři po sobě rychle jdoucích přesilovek, ale nedokázal je využít. Ba naopak v jedné z nich po chybné rozehrávce domácího brankáře dokázali hosté Matějem Morongem vyrovnat.

Pak dostali velikou šanci Hradečtí, a to poskytnutou dvouminutovou dvojnásobnou přesilovou hrou. Branky se ale nedočkali. V závěru třetiny strhnul vedení na stranu domácích povedenou střelou Jakub Čížek, který vybojoval kotouč, vybruslil před Vacka a nekompromisně zavěsil pod horní tyčku.

Hradci srazila vaz řádka trestů v závěru zápasu

Na začátku třetí třetiny dokázali Hradečtí potřetí srovnat stav utkání, když Szymon Bieniek povedenou střelou překonal domácího brankáře. V dalším průběhu třetiny se hra přelévala z jedné strany na druhou a bylo jasné, že kdo vsítí čtvrtou branku, bude blízko celkovému vítězství. Rozuzlení přinesla 52. minuta, kdy byli krátce po sobě vyloučeni dva hostující hráči. Během přesilovky sehráli domácí povedenou kombinaci, na jejímž konci stál Pavel Novák.

V pokračující přesilovce domácích to byl opět Pavel Novák, který precizní Beránkovu přihrávku zvedl pod horní tyčku Vackovy branky. Jakoukoliv naději hostí na zvrat pak přinesla 57. minuta, kdy nejprve rozhodčí posoudili zákrok na Matěje Tomana jako dovolený a domácímu hráči udělili dvouminutový trest za nesportovní chování. V nastalé diskusi byl Matěji Morongovi dodatečně udělen trest za sekání, což velmi nelibě nesla hostující lavička, které byl udělen trest za nesportovní chování. Zároveň si rozčilený Morong přidal za své chování na trestné lavici do sbírky celou paletu vyšších trestů – 10 minutový, trest do konce utkání a trest ve hře. V přesilové hře dokončil čistý hattrick Pavel Novák, který po sérii střel svých spoluhráčů zametl kotouč do Vackovy svatyně. V poslední minutě, opět v přesilové hře domácích, stanovil konečnou podobu skóre skvěle hrající Martin Beránek, když usměrnil prudkou Novákovu přihrávku mezi Vackovy betony.

Ladislav Kolda (HC Motor České Budějovice):
Dnešní zápas byl okořeněný několika faktory. Jednalo se o souboj druhého s prvním, souboj Motoru s Mountfieldem. Navíc náš bývalý hráč Vacek chytal za soupeře, takže celková motivace našeho týmu byla veliká. Zápas byl dlouho vyrovnaný, nám se na až konci během přesilovky pět na tři povedlo odskočit na dvoubrankový rozdíl, což rozhodlo. Obecně přesilovky byly dnes rozhodujícím činitelem. Celkově byl celý zápas hodně nervózní z obou stran, ale zvládli jsme to a jsme za to rádi.