ne 20.11.2022 | Jan Vavřina, Tomáš Kalas | Foto: Marian Ježowicz / HC Oceláři Třinec

Nepovedený start rozhodl. Hradec po dvou výhrách v řadě padnul

Zatímco 1. listopadu proti Kladnu měli hradečtí hokejisté start do utkání parádní, tentokrát to v Třinci okusili z druhé strany. V čase 1:34 totiž domácí Chmielewski navyšoval už na 2:0 a Východočeši museli dotahovat. To se jim ale nepovedlo. Sice snížili v půlce 12. minuty, trefa Christopha Lalancetta ale nebyla uznána kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti. Oceláři mířili za třemi body, a přestože ještě dal Hradci naději v 54. minutě Radek Smoleňák, konečnou podobu výsledku ustanovil Daňo technickým gólem.

Trenérské trio udělalo v duelu proti Třinci dvě změny v sestavě, obě se týkaly defenzivy. Místo zraněného Rosandiče se mezi šestici beků dostal René Piegl, v bráně naskočil od začátku Jan Růžička.

Hororový začátek, Hradec po 94 vteřinách prohrával 0:2

Hned po úvodním buly se domácí nastěhovali do hradeckého pásma a začalo obléhání branky. Martin Růžička se svou střelou do odkryté klece ještě neuspěl, ale Oceláři se mohli radovat zanedlouho, už v čase 0:45. Marcinkův zblokovaný pokus usměrnil mezi tři tyče Daniel Voženílek. Než se stihli Lvi vzpamatovat, museli lovit další puk ze své sítě. Rozhozené obrany využil Aron Chmielewski po krásném pasu Hrehorčáka – 2:0.

Mountfield mohl hned z dalších akcí korigovat, ale ukázala se nervozita na hokejkách jeho hráčů. Ze slibných pozic nepřišla ani jedna nebezpečná rána. To na druhé straně mohlo být znovu veselo, v další šanci se ocitl Martin Růžička. V souboji se svým jmenovcem však selhal. Hru poté rozkouskovala série vyloučení, týmy si vyzkoušely přesilovky i hru ve čtyřech. Při vyloučení Hrehorčáka přišla i hradecká radost, jenže byla nakonec předčasná…

Z pravého kruhu se neomylně do bližšího vinglu trefil Christophe Lalancette při cloně Radka Smoleňáka. Oceláři si vzali trenérskou výzvu, rozhodčí dlouhé minuty zkoumali hraniční situaci. Nakonec našli postavení hradeckého kapitána v brankovišti a skóre se vrátilo na 2:0. Turbulentní úvod se poté poněkud uklidnil, z čehož musela mít radost zejména hostující lavička. Emoce ve Werk Areně vzplanuly zase až v závěrečných vteřinách. Nejprve po Jeřábkově ataku na Cingela, poté při rozmíšce Slováků Okuliara a Hudáčka.

Video nehrálo Hradeckým do not

Sudí rozdali tresty na obou stranách, druhé dějství tak začalo ve čtyřech. A tahle herní situace vyzněla jednoznačně lépe pro domácí. Ti využili špatného střídání Lvů a Marko Daňo se hnal sám na Růžičku. Zkusil střelu na vyrážečku, hradecký gólman měl ale navrch. V podobné situaci se na druhé straně zjevil Radovan Pavlík, dopadl hodně podobně. Střelu ani následnou dorážku za Mazance nedopravil.

Po vyrovnané hře přišla polovina utkání a další třinecký gól. Daniel Voženílek se po vhazování dostal za hradeckou obranu a dokázal procedit puk za Růžičku. Ten při svém přesunu posunul klec, po konzultaci u videa byl ale gól uznán a svěřenci Zdeňka Motáka vedli 3:0. Východočeši mohli korigovat v přesilové hře, ránu Kevina Klímy si Mazanec pohlídal. Domácí se navíc dostali do brejku, v přečíslení pálil Nestrašil.

Závěr druhé periody patřil oběma gólmanům. Podobná situace se totiž opakovala také o pár minut později. V přesilovce to zkoušel opět starší z dvojčat Klímových, ex-hradecký gólman zasáhl pravým ramenem. Slezané pak ujeli zase do přečíslení, které ani tentokrát nedokázali zužitkovat. Skvělým zákrokem se blýskl Jan Růžička i při přesilovkové ráně Jeřábka, kterou dokázal vytěsnit hřbetem lapačky. Tečku za druhou třetinou udělal opět Mazanec, jenž si poradil s brejkovým pokusem Zachara.

Různé herní varianty, snížení do posunuté brány i technický gól

Přestože Lvi vedli po 40 minutách na střely 26:17, ztráceli na svého soupeře tři branky. Úvod závěrečné části navíc nenasvědčoval tomu, že by se měl duel 21. kola zdramatizovat. K vidění byl vyrovnaný hokej a sem tam třinecká šance. Například při chybě hradecké obrany, kdy se Daňo valil opět sám na Růžičku. I tentokrát volil střelu na vyrážečku, východočeský maskovaný muž jeho záměr skvěle vystihl.

Oslabená defenziva Mountfieldu nebyla rozhodně tak pevná jako v posledním duelu s Litvínovem, kdy neinkasovala ani jednou. Tentokrát v hradecké obraně vznikaly mezírky, často se také hráči soupeře ocitali sami za bránícími Lvy. Třeba jako Chmielewski nebo Růžička, kteří zakončovali zblízka. V čase 49:49 obdržel střelec dvou branek Daniel Voženílek trest ve hře za podkopnutí a na svěřence Tomáše Martince čekala v posledních 10 minutách dlouhá početní výhoda.

A podobně jak byl divoký úvod duelu, tak byl bláznivý jeho závěr. Hradec hrál nejprve 5 na 4, poté 6 na 4. Po faulech Kellyho Klímy a Čuksteho tu zkusili Lvi bez gólmana při hře 5 na 3. A v 54. minutě přišlo kýžené snížení, Radek Smoleňák dorazil puk do posunuté klece, podobně jako v případě druhého gólu Voženílka ale sudí gól po konzultaci s videem uznali – 1:3. Hosté se nadechovali k dalšímu dramatu, měli šance i střely. Jenže při hře 6 na 5 pláchl Marko Daňo, a protože byl při úniku faulován, dočkali se domácí technického gólu na 4:1, a tím pádem zisku tří bodů.

Jérémie Blain 0 0 0 -2 0
Lukáš Cingel 0 0 0 -1 0
Zdeněk Doležal 0 0 0 -2 0
Bohumil Jank 0 0 0 -1 0
Aleš Jergl 0 0 0 -1 0