pá 9.10.2015 | Lukáš Foff, Redakce

Nepovedený večer. Hradec padl na ledě rozjeté Boleslavi 1:4

Na zápas devátého kola v Mladé Boleslavi budou chtít hradečtí hokejisté co nejrychleji zapomenout. Domácí tým byl od začátku jasně aktivnějším týmem, jen fantastický brankář Adam Svoboda držel naděje Mountfieldu. Bruslaři však díky řadě přesilovek proměnili svou převahu v konečné vítězství 4:1, když jedinou hradeckou trefu zaznamenal Tomáš Knotek.

Hradeckému Mountfieldu se z marodky vrátilo několik hráčů, a tak mohli být ihned zařazeni do sestavy. Záda Adamu Svobodovi kryl Ondřej Kacetl a mladíci Hronek s Pavlíkem byli taktéž připraveni naskočit do hry. Oproti minulému zápasu se v první formaci objevil Rudolf Červený, jehož místo zaplnil ve třetí lajně Dej. Po zranění se vrátil také zkušený Roman Kukumberg, a posunul tak Tvrdíka do čtvrté útočné trojice.

Svobodova one man show

Do zápasu devátého kola vstoupili lépe Boleslavští, kteří na ledě hýřili aktivitou a ke každému puku měli blíže. Východočechům dělalo potíže si v první pětiminutovce přihrát přesně puk, což vyústilo v první šanci zelenočerných. Adam Svoboda však byl připraven. Tento zdvižený prst přece jenom probral hradecké hokejisty, kteří poprvé zahrozili po ose Bednář – Dej. Druhý jmenovaný z mezikruží trefil pouze Ritticha.

Hokejisté Mladé Boleslavi byli nadále lepším mužstvem a často zaměstnávali zkušeného hradeckého strážce svatyně. Navíc se Rudolf Červený provinil ostrým faulem, jenž rozlítil domácí hráče, a Královéhradečtí tak museli čelit přesilové hře. V té se Tomáš Hyka dokázal prosadit hned přes tři hradecké hráče, ale trefil pouze rameno Svobody. V tu chvíli začalo čarování hradeckého fantoma v masce.

Při dalším oslabení týmu zpod Bílé věže zachránil dvě naprosto tutové šance. Nejprve zlikvidoval štiplavou střelu boleslavských Bruslařů a nataženým betonem si poradil i s následnou dorážkou, která již mířila do opuštěné klece. V poslední minutě první třetiny se opět vyznamenal, tentokrát proti Klimentovi. Ramenem vyrazil jeho pokus z bezprostřední blízkosti. V závěru ještě zahrozili Hradečtí ve vlastním oslabení, ale Červený branku netrefil. Adam Svoboda si připsal neuvěřitelných 20 zásahů v první periodě a jen díky němu se do kabin šlo za bezbrankového stavu.

Boleslav tlak zúročila, avšak pouze jednou

Středočeši předvedli raketový nástup do druhé třetiny. Již po dvanácti vteřinách dokázal zužitkovat přesilovou hru, kterou si Boleslavští přenesli z prvního dějství, Tomáš Urban. Pabiškova rána byla ještě zblokována, ale odrazila se příhodně do jízdy Urbanovi, který černou pryž zametl do prázdné brány – 1:0. O pět minut později dostal možnost trestného střílení agilní Pabiška, ale jeho bekhendový blafák skončil v lapačce připraveného hradeckého brankáře.

V polovině zápasu se poprvé dostali do souvislejšího tlaku Východočeši, a vyrovnali tak alespoň na chvilku obraz hry. Výrazně tomu pomohla i první přesilová hra, kterou dostali k dispozici černočervení borci. Žádnou výraznější příležitost ke vstřelení branky si však nevypracovali. Zato ihned po skončení přesilovky se na druhé straně po nádherné kombinaci řítil tváří v tvář Svobodovi Lukáš Žejdl, který zkusil dlouhou kličku do forhendu, ale hradecký mág byl u své tyče včas.

Bruslaři se i nadále tlačili za navýšením svého náskoku, a navíc kvalitně bránili. Malého okénka v jinak kompaktní obraně zkusil využít střelou z kruhu nejdříve Vydarený a poté z podobného prostoru pálil i Pilař, ale Rittich vždy dokázal ztlumit puk na své hrudi. Největší šanci druhé třetiny tak měli opět domácí hokejisté, když Pavel Musil přestřelil z hranice brankoviště svatyni, která na něj doslova zívala.

Bruslaři definitivně rozhodli

Třetí třetina začala stejně jako ta druhá – gólem Mladé Boleslavi. Branka to však byla velice kuriózní. Radan Lenc plácl do kotouče rukavicí a trefil brusli Jaroslava Bednáře, od které se puk odrazil do sítě – 2:0. Hradec však zareagoval nejlépe, jak mohl, a vynutil si na soupeři přesilovou hru, kterou bleskově zužitkoval. Karel Pilař skvěle vypálil od modré čáry a Tomáš Knotek usměrnil puk šikovnou tečí přesně pod víko – 1:2.

Netrvalo však dlouho a Boleslav znovu odskočila do dvoubrankového vedení. Pavel Musil vystřelil a Adam Svoboda při zákroku nahrnul kotouč na hůl Jaroslava Kudrny. Jeho pokus o vyhození skončil ale jen na hokejce Richarda Jarůška, od níž se puk šťastně odrazil za záda hradeckého brankáře. Na ledě to začalo vřít a nervozita se začala vkrádat do myslí hostujících hráčů. Osobní trest dostali Pilař i Svoboda, který mrštil nalomenou holí o bránu a zlomil ji.

V pohodě hrající Mladoboleslavští nadále vyvíjeli obrovský tlak na hradeckou branku a odměnou jim byla čtvrtá pojišťovací branka. Tomáš Klimenta po přihrávce od Radana Lence neměl problém zavěsit do odkryté klece. Zbytek zápasu se již dohrával v pásmu hostů, kteří byli vyloučeni do třech, ale Bruslaři další branku nepřidali. Tři body tak zůstaly ve ŠKOENERGO Aréně a Mladá Boleslav dál brázdí čelo extraligy.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav):
Do utkání jsme vstoupili velmi dobře. První třetinu jsme byli opravdu lepší, paradoxně jsme dali gól až po přestávce. Ve druhé třetině se hra vyrovnala a soupeř už na nás našel recept, zvedl pohyb a začal nám dělat problémy. Jakmile jsme ale dostali kontaktní branku, podařilo se nám v brzké době dát třetí gól, což bylo velmi důležitým momentem. Tutových šancí jsme měli opravdu hodně. Myslím, že z naší strany to byl jeden z nejlepších výkonů letošní sezóny.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Myslím, že Boleslav vyhrála zaslouženě. Byla rychlejší na bruslích a měla větší tlak do brány, víc šancí než my. Sice jsme taky měli nějaké momenty, ale vždycky, když to vypadalo, že se zápasem něco uděláme, dostali jsme další gól nebo jsme udělali zbytečné vyloučení. Dneska tady pro nás bylo velmi složité vyhrát.