pá 4.1.2019 | Anna Marie Kokrhounová, Jan Vavřina

Nový rok, stejná domácí síla. Hradec porazil Vary 3:2

Skvělá domácí bilance Mountfieldu HK pokračuje také na začátku roku 2019. Východočeši přivítali v rámci 32. kola karlovarskou Energii, se kterou v této sezóně platí pravidlo můj dům – můj hrad. A to se potvrdilo i tentokrát. Na první hradecký gól Vary zareagovaly, ve druhé třetině Lvi odskočili do vedení 3:1 a to se ukázalo jako klíčové. Západočeši totiž stihli už jen snížit a tým Tomáše Martince si tak připsal páté domácí vítězství za sebou.

Do sestavy se po delší absenci vrátil Mislav Rosandič, naopak v útoku se Východočeši museli obejít bez Juraje Bezúcha. Oproti minulému utkání došlo také k několika přesunům hráčů napříč formacemi. I do nového roku však vstoupili Hradečtí s Jaroslavem Pavelkou mezi třemi tyčemi.

Oba týmy skórovaly jednou

V prvních minutách utkání měl v brankovišti více práce Filip Novotný. Střelu Radovana Pavlíka od modré čáry se v jeho blízkosti snažil dorážet Cingel, bekhendem se Novotného naopak snažil zaskočit Smoleňák. Jediným úspěšným z této trojice byl však gólman Energie. Po faulu jednoho z Karlovarských dostali domácí možnost přesilové hry. Tu po 27 sekundách využil Tomáš Vincour, když se po střele Zámorského nejlépe zorientoval před brankovištěm – 1:0.

Domácí se však z jednobrankového vedení dlouho neradovali a v 7. minutě byl stav utkání opět nerozhodný, když střelu Plutnara ztečoval za Pavelkova záda Dávid Gríger. Po vyrovnání se hráči Energie tlačili před hradeckou branku, Lvi hru po chvíli ale opět přesunuli před Novotného. Ideální střeleckou pozici však prováhal Daniel Rákos po přihrávce na pravý kruh.

Hradečtí dělali hostujícímu celku velké problémy. Dvě minuty před koncem periody mohli domácí znovu odskočit do vedení. Milimetrová přihrávka Dragouna našla svého adresáta, střelu Radka Smoleňáka z mezikruží však Novotný srazil do ochranné sítě. Krátce před koncem třetiny byli domácí faulovaní, přesilovou hru si ale přenesli až do druhé části.

Dvě trefy přinesly Hradci důležité vedení

Ačkoliv měli Karlovarští úvodní dvě minuty druhé dvacetiminutovky strávit ve čtyřech, Václav Skuhravý se na ledovou plochu vrátil o 39 vteřin dříve. Lukáš Cingel totiž střelou ke vzdálenější tyči propálil Novotného – 2:1. Na druhou stranu ujížděl Tomáš Mikúš, jeho střelu ale Pavelka vyrazil ramenem.

V polovině základní hrací doby se Roman Vlach dostal do úniku a před Pavelkou zkoušel bekhendovou kličku. Tu však kvůli pohotovosti hradeckého gólmana nedokončil. Po další šanci Varů se puk chvíli zmítal kolem Jaroslava Pavelky, následně však posloužil k založení gólové protiakce. Smoleňákovo zakončení Novotný ještě zachytil, dorážka Petra Koukala však už prošla za jeho záda – 3:1.

Matěj Chalupa se mohl blýsknout individuální akcí, po vykroužení až do mezikruží byla jeho střela však sražena mimo tři tyče. Skvělý zákrok poté vytáhl Jaroslav Pavelka na dva hráče Energie a střelu mířenou do prázdné brány vystihl svou lapačkou. Po zaznění druhé sirény tak Hradečtí odcházeli do kabin s dvoubrankovým náskokem.

Vary snížily, vyrovnat se jim ale nepodařilo

Hráči z lázeňského města vstoupili do poslední třetiny lépe než domácí a svou aktivitou si vybojovali přesilovou hru. Tu ve 44. minutě proměnil střelou do odkryté brány Jakub Flek – 3:2. Maris Bičevskis mohl reagovat z prostoru pravého kruhu, branku Energie však přestřelil. Šance Dragouna z podobného místa byla stejně nepřesná a do prostoru mezi třemi tyčemi se nevešla. Smoleňák následně dlouho držel kotouč v útočném pásmu a chtěl přihrávat Chalupovi, který se objevil sám před Novotným. Byl však zablokován hostujícím obráncem dříve, než k tomu došlo.

Pokus Vlacha z levého kruhu skončil pouze u Jaroslava Pavelky. Do samostatného úniku se na druhé straně dostal Radek Smoleňák, zakončení však nezvolil ideální a jeho střela skončila v náručí karlovarského gólmana. Karlovarští se také hnali do útoku, přesto se několika dalšími zákroky musel vytáhnout také Filip Novotný. Matej Paulovič se prokličkoval až před něj, za jeho záda touš však posunout nedokázal.

Čtyři minuty před koncem měli Hradečtí namále. Kotouč přeskočil Jaroslava Pavelku a hostující hráč ho tak mohl doťuknout až za brankovou čáru. To se mu však nepovedlo a puk projel těsně vedle Pavelkovy pravé tyčky. V poslední minutě třetiny odvolaly Vary při své přesilové hře gólmana a hrály v šesti. Vyrovnat se jim však nepodařilo, následná střela Smoleňáka na odkrytou branku lízla pouze tyčku. Mountfield tak z prvního utkání v novém roce získal všechny tři body.