pá 4.1.2019 | Klára Petrásková, Petr Šatalík

Tomáš Vincour o hradecké síle: Hrajeme a vyhráváme jako tým

Šestnáctou trefou sezóny otevřel skóre a napsal tak první řádek další hradecké výhry. Tomáš Vincour ale i přes svou střeleckou formu vyzdvihl především sílu týmu, která stojí za velkými vítězstvími. Jedno takové Lvi vydřeli nad Karlovými Vary a kromě tří střelců se pod triumf významně podepsal i Jaroslav Pavelka. „Jarda předvedl neskutečný výkon a podržel nás, nebýt jeho, prohráli jsme,“ má jasno hradecká jednaosmdesátka.

V prvních šesti minutách jste Vary prakticky k ničemu nepustili. Bylo vaší taktikou je držet co nejdál od obranné modré čáry?
Chceme takhle hrát každý zápas. Proti Varům byl vstup lepší než předchozí zápasy, ale z takového tlaku a šancí prostě musíme dávat góly. Soupeři musíme odskočit už na začátku, když si vytvoříme takový tlak a máme šance.

Nakonec jste skóre otevíral právě vy, a to v 6. minutě. Jak vypadala úvodní trefa z vaší perspektivy?
Měli jsme přesilovku a dostali jsme se do pásma, Kouky (Petr Koukal) se mně snažil hodit puk už předtím, jenže soupeř ho vypíchl a puk se dostal na Zámka (Petra Zámorského). Ten z jedničky vystřelil a já měl štěstí, že gólman střelu neudržel. Dorážel jsem mezi nohy a zaplaťpánbůh že to prošlo do brány.

Ve druhé třetině jste odskočili na rozdíl dvou branek, v té třetí ale Energie klání značně zdramatizovala. Co za tím vším stálo?
Podle mě nebyla druhá třetina rozhodující tím, že jsme dali góly, ale tím, že Jarda Pavelka předvedl neskutečný výkon a podržel nás. Chyby, o kterých jsme věděli, že je nemůžeme udělat, jsme prostě udělali a nebýt Jardy, mohli jsme třetinu prohrát klidně 3:6 a nikdo by se nedivil. Musíme se podívat na video, poučit se a příště se chyb vyvarovat.

Nebýt Jardy Pavelky, zápas jsme prohráli

Byl právě brankář Jaroslav Pavelka rozhodujícím faktorem, díky kterému jste si do tabulky mohli připsat tři body?
Věděli jsme, co Vary hrají, a stejně jsme dělali chyby. Nebýt Jardy, zápas jsme prohráli, takže mu musíme poděkovat. A příště se držet systému, který si řekneme. Každé utkání je ponaučení, vždycky se v něm najdou chyby, kterých se musíme příště vyvarovat. Teď se musíme podívat, jak hraje Brno a připravit se na ně.

Z čeho pramenily zmiňované chyby? Mohlo to být tím, že jste přestali hrát jednoduchý hokej?
To si nemyslím. Vary mají výborný tým s rychlými hráči, mají hokej hodně o rychlosti. A my jsme to věděli, takže si spíš myslím, že to byla z naší strany nějaká ležérnost. Věděli jsme, že takhle hrají, ale v hokeji během vteřiny člověk udělá chybu a je z toho propad. Nebýt Jardy, nebavili jsme se po zápase o třech bodech ale úplně o něčem jiném.

V letošní sezóně se vám od hokejky odlepuje jeden gól za druhým. Jaký je recept na takový brankostroj?
Je za tím týmový spolupráce, všichni makají. Hrajeme jako tým a je jedno, kdo góly dává. Zatím to tam padá mně, za což jsem rád, ale ke každému zápasu přistupuji s pokorou a hlavně hrajeme a vyhráváme jako tým. Vždycky je důležité, aby tři body zůstaly doma.

Chemie v lajně je, rozumíme si

S Peterem Muellerem se nyní s 16 góly dělíte o pozici střeleckého krále extraligy. I to člověku přidá na sebevědomí, že?
Samozřejmě je to dobré pro psychiku, ale jak už jsem říkal, je jedno, kdo dá gól, hlavně když padne. Z osobní stránky zatím prožívám gólově podařenou sezónu a jsem za to rád, ale nesmím usnout na vavřínech. Vím, že je dost chyb, a musím na nich pracovat.

Spolu s Lukášem Cingelem a Radovanem Pavlíkem tvoříte pro soupeře nebezpečnou útočnou trojici. Sedli jste si spolu skutečně tak, jak se odráží vaše statistiky?
Sestava se trochu točí, byl u nás chvíli Dragy (Michal Dragoun) a góly jsme dávali taky. Teď je zpátky Cingi, se kterým jsem byl zvyklý hrát od začátku a pak odešel. S Ráďou Pavlíkem hrajeme celou sezónu spolu a chemie mezi námi je, rozumíme si a víme, co od druhého čekat.

Nějaké duely proti Kometě už jste v hradeckém dresu odehrál, ale i přes to. Bude pro vás nadcházející duel s Brnem stále speciální?
Samozřejmě, vždycky asi bude. Ale už jsme s nimi hráli dvakrát a do Brna se těším. Hlavně když odtamtud odvezeme tři body.