út 13.8.2019 | Lukáš Foff

Odveta Dynamu vyšla náramně. Hradec prohrál vysoko 2:7

Dvě úplně rozdílná utkání sehrál Hradec na Memoriálu Zbyňka Kusého. Po kanonádě do sítě ruského Chabarovsku přišel tvrdý direkt od hostitelských Pardubic. Těm vyšla zejména první třetina, ve které nastřílely čtyři branky a po zbytek zápasu v klidu kontrolovaly výsledek. Hradec na konci zkusil hru bez brankáře, ve které se sice prosadil, ale také inkasoval. Bonusový bod v nájezdech uzmulo také Dynamo.

Hradečtí trenéři, vědomi si toho, že jejich kádr je opravdu široký, nechali odpočívat spoustu hráčů a dali přednost těm méně vytíženým. Do hradeckého brankoviště se podruhé v přípravě postavil Marek Mazanec.

Šílená třetina poslala Pardubice do obřího trháku

Před samotným začátkem se konal slavnostní ceremoniál, kde se uctila památka Zbyňka Kusého, někdejšího generálního manažera Pardubic. Tomu by se určitě moc zamlouvalo, jak Dynamo vstoupilo do zápasu. Ve 3. minutě totiž najel do střelecké pozice na pravé straně hřiště Patrik Poulíček a záhadně prostřelil Mazance z poměrně velké vzdálenosti – 1:0.

V polovině třetiny navíc nejdřív přišla šance Pardubic v oslabení, a pak rovnou dvojitý zásah. Nejprve přebruslil oba obránce kanadský útočník Corey Locke a bekhendem šikovně zakončil. O 16 sekund později nechala obrana Mountfieldu HK nepochopitelně volného kapitána Dynama Martina Látala na hraně brankoviště, ten si hradeckého gólmana položil a bez problémů jej přehodil – 3:0.

Lvy mohl do utkání vrátit Jaroslav Dvořák, na kterého čekala zdánlivě prázdná brána. Jakub Štěpánek se ale senzačně přesunul a střelu hradeckého benjamínka chytil. Hradec byl bezzubý, a to i v přesilových hrách. V poslední minutě navíc přišel čtvrtý přesný zásah hostitelského týmu. Radoslav Tybor nabral velkou rychlost, ujel celé obraně a poradil si i s Mazancem. Do kabin se tak šlo za hrozivého skóre 4:0.

Zlepšený výkon přinesl Hradci drobné snížení

Na začátku druhé dvacetiminutovky opět hradečtí obránci hodně riskovali a nabízeli možnosti pro pardubické kontry. Přesto to ale byl Hradec, kdo udeřil, a to náramnou brankou. Daniel Rákos ujel do brejku s Matějem Chalupou, oba borci si dvakrát vyměnili puk a druhý jmenovaný zasouval do prázdné brány – 4:1.

Marek Mazanec i přes nepovedenou první třetinu v bráně zůstal a počínal si mnohem jistěji. Na pozoru se musel mít například proti střele aktivního Radoslava Tybora. V polovině druhé části měl dvě velké šance v řadě Robert Kousal, ale i proti nim se gólman Lvů vytáhl s parádními zákroky.

Své velké šance měl i Mountfield. Hradečtí hokejisté hráli o něco lépe než v první části a při lepším zakončení mohlo být skóre o poznání lepší. O střelu se pokoušel například Lukáš Vopelka, ale proti němu i proti dalším střelcům byl Štěpánek pozorný. Nepovedený zápas Hradce deklarovala situace z 38. minuty, kdy jeli tři hráči v bílém na jediného obránce, ale nepropracovali se ani ke střele. Po čtyřiceti minutách byl stav 4:1 pro domácí.

Pardubice si dokráčely pro jasné vítězství

Nástup do třetí části nebyl v podání Hradeckých špatný. Velkou šanci měl při ráně z mezikruží Radim Šalda, ale Štěpánek si skvěle povyjel. Ve 46. minutě se dvakrát provinil při buly Štěpán Matějček, za což šel na trestnou lavici. Hráči z města perníku tento technický prohřešek potrestali, když se před bránou zorientoval Radoslav Tybor a vstřelil druhý gól v zápase.

O tři minuty později bylo v Pardubicích ještě veseleji, neboť Lvi špatně rozehráli a Kousal si všiml volného Jana Mandáta u pravé tyče, pro kterého už byl úkol snadný – 6:1. Dynamo hrálo velmi dobře a těžilo ze svého sebevědomí, které nabylo půltuctem branek. Mazanec se musel mít stále na pozoru, protože hradecká defenzíva příliš nefungovala.

Na konci dostal Mountfield možnost přesilovky, na kterou odvolal gólmana. Nakonec ji využil Patrik Miškář, který potvrdil výbornou střeleckou formu v přípravě. Stejný scénář se opakoval ještě jednou, jenomže měl kapku jiné vyústění. Do prázdné brány totiž skórovali domácí, konkrétně Marek Hovorka, který v rychlostním souboji jednoznačně vyhrál.

Nájezdy vyzněly také lépe pro Pardubice

Na Memoriálu Zbyňka Kusého se nájezdy o bonusový bod jezdí pokaždé, takže ani derby nebylo výjimkou. Hradci se v přípravě tato disciplína vůbec nedaří a prohrál v ní i potřetí v řadě. Domácí byli úspěšní dvakrát, a to Robert Kousal a Corey Locke, za hosty prostřelil výborného Štěpánka pouze Jan Berger.