ne 31.8.2014 | Jan Vavřina

Odveta se vydařila! Východočeši vrátili Linzu páteční porážku a porazili ho 2:1

Páteční nepříliš povedené utkání z Linzu chtěli hradečtí hokejisté odčinit hned v následujícím zápase, kdy se jim postavil v odvetě stejný soupeř. Východočeši měli v utkání spoustu přesilových her, hned tu první, dvojnásobnou, dokázali přetavit v gól zásluhou Mertla. Stejný hráč se nakonec postaral, krátce po srovnání skóre Linzem, také o rozdílovou branku, a zajistil Hradci pomyslné tři body.

Trenéři Východočechů udělali oproti pátečnímu utkání v sestavě pár změn. Do třetí formace se vrátila dvojice Červený-Knotek, s nimiž nastoupil, poprvé v hradeckém dresu, Beránek. Čtvrtá formace hrála ve složení Nedvídek-Troliga-Kopta.

Čtyři přesilovky, dvojnásobná využitá

Na první písknutí se čekalo v odvetném utkání nezvykle až do páté minuty, kdy musel zasáhnout hostující gólman proti střele Deje. V témže čase došlo k prvnímu vyloučení na straně hostů, vzápětí se provinili podruhé, a Hradec měl k dispozici minutu a osmatřicet vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. Ta se podařila domácím využít, když tečoval letící kotouč Tomáš Mertl nad rameno Dechela.

Hradečtí pokračovali ve vysokém tempu a díky tomu nepouštěli svého soupeře do žádných šancí. Naopak si sami brankové příležitosti vytvářeli. Důkazem budiž šance Nedvídka, který nepropasíroval puk za brankáře hostů. Podobně neúspěšně si počínal následně Frühauf. Zato Linz se v první periodě dostal do náznaků šancí pouze v přesilové hře.

Hradec si vzal ztracené vedení rychle zpět

Začátek druhé části se nesl ve stejném duchu jako předchozí dějství – domácí dobře bruslili, Rakušané faulovali. Východočeši si dokonce zahráli neobvykle dlouhou přesilovou hru, která trvala šest minut. Iberer byl vyloučen na 2 minuty za sekání a na 2+2 za vysokou hůl. Mountfield si v této početní výhodě nevedl vůbec dobře, a tak si žádnou výhodnou skórovací pozici nevytvořil.

Chvíli po skončení přesilové hry putoval mezi trestoměřiče Troliga a hosté s nabídnutou šancí nepohrdali. Ve stejném okamžiku, když naskakoval hradecký útočník na led, dotlačil puk za Kantorova záda Brian Lebner, čímž srovnal stav zápasu na 1:1.

Minutu a dvě vteřiny na to Hradec zase vedl. Dietzova střela od modré se odrazila od mantinelu na hůl Tomáše Mertla, který vstřelil svou druhou branku v zápase – 2:1. Do konce třetiny už mnoho času nezbývalo, a tak druhá část skončila nerozhodně.

Dobývání Kantorovy branky se konalo až v závěru

Třetí část začali hráči Mountfieldu opatrně a Linec ucítil šanci na vyrovnání. Oberkoflerova střela zblízka si cestu mezi tři tyče nenašla, stejně tak Ulmerova šance zůstala nevyužita. Forvard Linzu mířil nad horní tyč branky Pavla Kantora.

Stejně jako v předchozích dvou částech, i v té třetí byla k vidění řada vyloučení. Hráči rakouského celku proseděli na trestné lavici dohromady dvacet minut, Východočeši přesně polovinu. I tak si ale hráči zpod Bílé věže nedokázali žádnou vážnější šanci v závěrečné třetině vytvořit.

Linz se hnal za vyrovnáním, v cestě mu ale stála dobře organizovaná defenzíva Mountfieldu. Hosté v závěru zápasu logicky odvolali brankáře, nic platné jim to ale nebylo. Svěřenci Petera Draisaitla přečkali poslední vteřiny zápasu bez újmy, a vrátili tak účastníkovi EBEL ligy páteční porážku.