pá 20.9.2019 | Klára Petrásková

Ofenzívní podívaná se třemi body. Lvi konečně vyzráli na Plzeň

Že je Plzeň pro Hradec nepopulárním soupeřem? To už nyní neplatí. Po pěti vzájemných porážkách totiž Mountfield konečně našel vítězný recept a pod Bílou věží se slavilo. První domácí výhru nového ročníku řídil čtyřbodový kapitán Radek Smoleňák, na gólový účet zapsali Lvi rovnou šest čárek. Indiáni předvedli velkou stíhací jízdu, na srovnání ale nestačili a museli skousnout porážku 5:6.

Do mače s Plzní poslali trenéři útočníky Michala Dragouna a Adama Kubíka, který naskočil do klasického extraligového duelu vůbec poprvé. Naopak mimo soupisku zůstali Patrik Miškář a Radek Pilař, místo mezi třemi tyčemi zaujal Marek Mazanec.

Ohromná porce střel a pět gólů k tomu

Že se diváci nebudou nudit, bylo jasné už od úvodního buly. Jen něco málo přes dvě minuty totiž stačilo oběma týmům k tomu, aby posunuly číslice na světelné tabuli na skóre 1:1! Už v 52. vteřině využil přesilovku příklepem z úrovně brankové lajny Aleš Jergl, vedení ale Hradci vydrželo kratší dobu, než by chtěl. Exhradecký Tomáš Mertl totiž chvíli nato zamířil přesně z pravého kruhu a poslal touš mezi bližší tyč a tělo gólmana.

Vysoké tempo pokračovalo i nadále. Jordann Perret rychle zpracoval střílenou nahrávku Filipa Pavlíka a z otočky propasíroval puk pod betonem, východočeské vedení 2:1 mohlo v přečíslení ještě navýšit duo Chalupa – Jergl. Tentokrát ale Frodl vykryl střelecký úhel na výbornou. A dal tak svým spoluhráčům prostor k dalšímu srovnání gólového účtu. Na hranu brankoviště si dobře najel Tomáš Mertl a ve 14. minutě platil stav 2:2.

Jenže platil jen 44 vteřin, protože iniciativu vzali do svých rukou domácí kapitán a jeho asistent. Smoleňák vypálil z levého kruhu, přičemž kotouč se vznesl do vzduchu a dopadl přímo k holi Rudolfa Červeného, který neměl problém jej uklidit do odkryté branky – 3:2. V závěru dvacetiminutovky ještě okořenila hru bitka Cibulskise s Pourem, další gól už ale z celkových 28 střel nepadl.

Spousta trestných minut a dvě branky v plzeňské síti

Prostřední část se fanouškům rovněž musela líbit, především tedy těm hradeckým. Mazanec totiž postavil na brankové lajně zeď a činili se také jeho spoluhráči v útoku. Ale pěkně popořádku. Na začátku mohl Východočechům zmrznout úsměv ve vlastní přesilovce, protože Plzeň si to štrádovala do přečíslení tři na jednoho a samostatný únik pak nevyužil Kodýtek.

Jenže Lvi se ponaučili a v další početní výhodě si už vedli podstatně lépe. Zámorský vyslal střílenou nahrávku na hůl Radka Smoleňáka, jenž puk jemně usměrnil mezi betony – 4:2. Indiáni se však se soupeřovým náskokem nechtěli smířit, a tak také roztočili přesilovkové kombinace. Nejblíže vstřelené brance byl Mertl útočící na hattrick, bombou z první ale z mezikruží minul.

Gólmani na obou stranách byli v neustálé permanenci, střely ze všech možných i nemožných stran neúnavně odráželi pryč. Až přišla na řadu 35. minuta, kdy už plzeňský strážce svatyně na projektil nedosáhl. Adam Kubík jej totiž uklidil přesně pod bližší horní tyč a první extraligový start si rovnou osladil gólem – 5:2. V samém závěru šel ještě Nedomlel pěstmi vyčinit Strakovi za zákrok na Radovana Pavlíka, oba aktéři si nakonec ze šarvátky odnesli po šestnácti trestných minutách.

Indiáni zaveleli ke stíhací jízdě, Hradec však vedení ubránil

Poslední část začali domácí tak, jak předchozí – brankou z přesilovky. Červený našel u druhé tyčky najíždějícího Radka Smoleňáka, který zvedl puk nad marně se natahujícího brankáře a čtvrtým bodem v utkání zvýšil už na 6:2. Plzeňští trenéři se o pár minut později rozhodli mužstvo nabudit a místo Frodla poslali mezi tři tyče juniora Kristiána Koláře, pro něhož se jednalo o první start v české nejvyšší soutěži.

Západočeský mladík si hned připsal dobrý zákrok, když zneškodnil Perretův nebezpečný příklep. A poté se přes celé kluziště mohl dívat, jak jeho kolegové v útoku slavili kuriózní gól. Milan Gulaš v početní výhodě střílel z vrcholu levého kruhu a Mazanec jeho ránu zbrzdil, jenže ve snaze uklidit kotouč do bezpečí ho ukázkově došťouchl do vlastní klece Rosandič – 6:3.

Vrátit čtyřgólové vedení mohl hattrickem vzápětí Smoleňák, jenže Kolář přečetl přečíslení a skvěle se proti hradeckému útočníkovi přesunul. A Mountfield mohl této neproměněné šance litovat, protože Plzeňští dotírali ve velkém stylu. V 58. minutě zasunul puk za beton Petr Straka, 18 vteřin před sirénou snížil na rozdíl jediné branky střelou pod víko Petr Kodýtek. Hradečtí ale horké chvilky přečkali, těsný náskok uhájili a oslavili vítězství 6:5.