Ohlasy k zápasu
so 21.9.2019 | Jan Brůna

Radek Smoleňák o derby: Nechci v pondělí do sámošky pro sekanou

Mountfield HK po neúspěšné domácí premiéře s Libercem tentokrát své fanoušky potěšil, když po divokém závěru pokořil Plzeň 6:5. Konečné skóre pomohl stanovit dvěma brankami a stejným počtem asistencí také kapitán Radek Smoleňák. On ani jeho spoluhráči si o víkendu ale moc neodpočinou - hned v neděli je čeká třaskavé derby na ledě Pardubic.

Mountfield zvládl třetí zápas nové extraligové sezóny. Jaké jsou vaše dojmy z utkání?
Bereme tři body, takže jsme spokojeni. Myslím, že jsme hráli dobře nějakých 55 minut. Zase jsme si ale potvrdili, že když k tomu přistoupíme profesorsky, může se nám to vymstít. Pro nás další poučení do budoucna – i když to vypadá, že jsme v klidu, tak určitě nejsme. Proti takovému týmu, jako je Plzeň s Gulim (Milanem Gulašem), musíme hrát až do konce.

Z tribuny to byl úžasný zápas. Jak jste to vnímali vy ze střídačky?
Určitě to mělo grády, Plzeň nikdy nehraje žádného zaďoura. Mají ohromnou sílu dopředu a rychle to otáčí. Dokážou dát klidně osm deset gólů na zápas, ale také je dostávají. Hrají nahoru dolů, o to více si ceníme výhry, i přes ten závěrečný nápor soupeře. Je to pro nás povzbuzení do dalších dnů.

Za stavu 2:2 jste herně úplně odskočili a dominovali. Byl tohle ten váš hokej?
Myslím si, že se to hodně zlomilo tím hitem na Ráďu (Pavlíka). Ríša (Nedomlel) tam vletěl a zastal se spoluhráče, což nás opravdu nastartovalo. Takový moment kolikrát dokáže celý tým semknout – nakoplo nás to a pak jsme o to více makali, za to jsem rád. Lidé si myslí, že když je Ríša velký, tak se bude jenom rvát. On má pro nás ale obrovskou váhu v oslabení nebo při střídáních, dokáže toho spoustu odehrát.

Vy jste tým také hodně nakopl, co říkáte?
Určitě ano (směje se). Já se ale pořád motám kolem kasy… Občas to jde na mě, občas na někoho jiného. Každý zápas potřebujeme všechny kluky a rozhodně to není jen o tom, že jsem se tam dostal k nějakým gólům.

„Derby má vždy nádech! Já chci v pondělí normálně na oběd, ne nikam do sámošky pro sekanou, kde by mě nikdo neviděl.“

70 Radek Smoleňák (o nedělním derby)

Nepomýšlel jste na hattrick, když jste jeli s Rudolfem Červeným dva na jednoho?
Ruda to na mě cpal, já jsem to jen špatně trefil. Nemůžu být úplně nenažraný, tři góly by byly fajn, ale všechny body mi dělají mnohem větší radost. Jsem rád, že jsem mohl přispět brankami.

Vypadá to, že Aleš Jergl do týmu výborně zapadl…
Aleš dělá přesně ty malé věci, od kterých se potřebujeme odpíchnout. Snaží se každý den a teď je za to odměněn góly.

Jak je to těžké proti takovým hráčům jako Tomáš Mertl nebo Milan Gulaš?
Oni dva jsou hlavními postavami Plzně, to ví celá republika. Jsou fantastičtí a je opravdu těžké je zastavit. Naši útočníci ale odvedli také skvělou práci, ať už to byl Jordy (Perret), Bič (Maris Bičevskis) nebo Dragy (Michal Dragoun), který to tam i v šestatřiceti pořád dohrává. Fanoušci nebo statistici tohle nemusí tolik vidět, ale takoví hráči jsou pro nás nesmírně důležití. Klobouk dolů před nimi, na téhle výhře mají obrovskou zásluhu.

Jordann Perret a Adam Kubík vstřelili premiérové góly. To jim určitě také hodně pomůže.
Mám za ně opravdu radost. Nemají to kolikrát jednoduché – různě se to točí, někdy hrají více, jindy zase méně. Pracují tvrdě už přes dva měsíce a je to pro ně zase nové povzbuzení. Jak už jsem říkal, my potřebujeme, aby každý přiložil ruku k dílu.

V neděli vás čeká derby, těšíte se už hodně?
Na zápas s Pardubicemi začnu myslet až v sobotu, teď si chci užít tuhle výhru. Tyhle zápasy mě baví, žije jimi celý region. Bude to ale fajn pro diváky i pro nás a doufám, že do toho zase vletíme.

Budete tam chtít potvrdit získané body s Plzní?
Určitě. Derby má vždy nádech a hraje se za celé město, ne tolik o ty body, které jsou ale samozřejmě také důležité. Já chci ale v pondělí normálně na oběd, ne nikam do sámošky pro sekanou, kde by mě nikdo neviděl (směje se). Snad potěšíme nás i fanoušky.