pá 2.12.2022 | Tomáš Kalas | Foto: Jan Beneš / HC Sparta Praha

Okuliar prolomil střelecké mlčení, Lvi ale body ze Sparty nedovezli

Přestože se utkaly dva týmy s naprosto odlišnou aktuální formou, na ledě to znát příliš nebylo. Urputný duel se Spartou nabídl to nejpodstatnější ve druhé třetině. Domácí šli nejprve využitou přesilovkou do vedení, Hradec však zásluhou Olivera Okuliara zlomil v čase 23:52 gólový půst, který do té doby trval 158 minut a 30 sekund! Branka slovenského útočníka ale nakonec Východočechy k bodům nedovedla. Ještě v téže třetině si Sparta vzala náskok zpět a urvala nejtěsnější vítězství poměrem 2:1.

Do souboje v hlavním městě vstoupila lví družina v defenzivě bez jakýchkoliv změn. Důvěru tak dostal ve 12. extraligovém zápase z pozice jedničky Henri Kiviaho, k různým přesunům ale došlo v rámci útoku. Na marodku navíc přibyl Kelly Klíma.

Defenzivně laděná třetina branku nenabídla

Přestože byla opticky aktivnější Sparta, Hradec se dokázal jejímu tempu vyrovnat. Dokonce měl i první příležitost, když na začátku páté minuty byl první na odraženém puku Kevin Klíma a měl před sebou prakticky odkrytou branku, jenže zakončením ani neohrozil Kovářovu svatyni. První zátěžový test pro hostující obranu pak přišel po komerční přestávce, kdy byl vyloučen Radovan Pavlík na 2+2 minuty za vysokou hůl.

Sparta ale byla v početní výhodě malátná a prakticky nijak nehrozila, nejnebezpečnější akci předvedl během čtyřminutové přesilovky svým odvážným průnikem Tomášek, Kiviaho si však s jeho nepříliš razantním pokusem poradil, stejně tak jako s dorážkou. Svižný, ale zároveň urputný duel pokračoval, zajímavou akci předvedl Dvořáček, který bleskovým výpadem objel branku a vracel zpět mezi kruhy, Formanovi střela do odkryté klece nesedla.

Bitva s nepříliš velkým množstvím šancí, to platilo i v posledních minutách první třetiny. Ani jeden brankář nemusel nějak výrazněji zasahovat, zároveň bylo patrné, že oba týmy nechtějí udělat chybu, kterou by mohly pustit soupeře do vedení. Přesto si ale domácí přenášeli do druhé periody přesilovku po vyloučení Okuliara.

Téměř 160 minut dlouhou sérii ukončil Okuliar, Hradec ale ztrácel

A její 109 sekund trvající zbytek využili sparťané gólově. Poměrně rychle se dostali do útočného pásma a rozjeli kombinaci, na jejímž konci byla přihrávka napříč pásmem od nejproduktivnějšího hráče Pražanů Romana Horáka. Jakub Krejčík stál na správném místě a z pravého kruhu propálil Kiviaha nad lapačkou, čímž poslal Spartu na začátku 22. minuty do vedení. Lvi se však rychle dostali zpět do hry a ukončili dlouhotrvající gólové trápení.

Oliver Okuliar si podržel puk nad levým kruhem, využil toho, že přes dvojí clonu, včetně velmi dobře stojícího Radovana Pavlíka, Kovář nic neviděl a přesnou střelou do vinglu ukončil 158 minut a 30 sekund trvající střelecké mlčení Hradce! Vyrovnaný stav ovšem dlouho nevydržel. Na konci 28. minuty vyvážel dopředu puk na konci střídání Michal Řepík a vypadalo to, že se spokojí s podržením hry v rohu, místo toho však zkusil střelu z otočky téměř z nulového úhlu, která překvapivě zapadla Kiviahovi mezi betony.

Hrála se výrazně atraktivnější třetina oproti té první. Šancí však přibývalo spíše na domácí straně zejména v pasáži hry 4 na 4 po vzájemném vyloučení Okuliara a Kempného, Kiviaho ale odolával. Zařídit vyrovnaný stav mohli Východočeši v poslední čtyřminutovce, když dostal Dvořáček taktéž 2+2 minuty za vysokou hůl, nedostali se však do vyložené šance a do kabiny si odnášeli jednobrankovou ztrátu.

Urputná třetí třetina, Lvi Kováře neprostřelili

Hosté chtěli zahájit třetí třetinu tlakem, k čemuž jim měla pomoci přesilová hra po vyloučení Tomáška. Paradoxně největší možnost na gól však měli domácí, neboť Forman jel ve 43. minutě sám na branku. Kiviaha zkoušel překonat střelou na vyrážečku, finský brankář se ale rozhodit nenechal. A když byli sparťané v pěti, mohl navýšit na 3:1 Gustaf Thorell, jenže v severském souboji vyniknul podruhé v krátkém časovém sledu Kiviaho.

Holešovický celek dával svoje vedení všanc a hrál velmi nedisciplinovaně, na tolik vytoužené srovnání ale v další přesilovce Lvi nedosáhli. Ve třetí třetině byli sice střelecky aktivnější, jenže Kovář nemusel vytahovat vyloženě těžký zákrok, který by jej pořádně zaměstnal. Sparta navíc po ubráněných oslabeních začala hrát mnohem více takticky směrem do obrany. Změnu stavu nepřinesly ani dvě minuty situace 4 na 4 po šarvátce u hradeckého brankoviště a tým od soutoku Labe s Orlicí musel hrát logicky už na větší riziko.

V 57. minutě ukázal výborné střídání, kdy si vytvořil několik zajímavých příležitostí, všechny ale mířily buď do Kováře, nebo mimo tři tyče. Východočeši tak již neměli na co čekat a zkusili to bez Kiviaha. Ten se však ještě musel do branky vrátit a naděje týmu zpod Bílé věže držel do poslední chvíle. Ačkoliv vychytal zakončení Řepíka v situaci dva na nikoho, prakticky definitivně bylo rozhodnuto 53 sekund před koncem. Vyloučení Lva poslalo Mountfield do oslabení a rudí duel dovedli do bezpečného konce. Hradec tak prohrál popáté v řadě a možnost odskočit týmům pod sebou nevyužil.