ne 3.1.2021 | Tomáš Kalas

Parádní start do nového roku! Hradec v derby přehrál Dynamo

Šedesát minut kvalitní hokejové podívané nabídlo první derby v roce 2021. Hradec v něm podal velmi dobrý výkon a od konce první třetiny byl vždy o jeden zásah napřed. Jako klíčovou brankou se ukázala být ta ze 46. minuty, kdy se prosadil v přesilové hře Jakub Orsava. V mohutném finiši již to Pardubice do srovnání nedotáhly a Hradec tak může slavit výhru v derby, tentokrát poměrem 3:2!

Do druhého extraligového derby v letošním ročníku naskočili Hradečtí v plné sestavě. Návrat Kellyho Klímy z marodky vyřadil ze sestavy útočníka Vojtěcha Sílu, nedostalo se ani na obránce Zdeňka Čápa a Jakuba Váchala.

Hradec vstřelil první gól utkání v oslabení

Oba týmy se do úvodu pořádně opřely a měly v první minutě šance na vedoucí branku. Zatímco Paulovič zblízka nezamířil přesně, Sklenář z protiútoku napálil tyčku pardubické branky. Následný průběh třetiny ale nabídl aktivnější hru hostí a Marek Mazanec si na začátku 7. minuty musel oddechnout, když zakončení přečíslení 2 na 1 nasměroval Kusý jenom do nastavené vyrážečky hradeckého brankáře.

Herní jistota u hradeckých hokejistů však postupně nabírala na síle a druhou desetiminutovku třetiny na tom byli lépe. Převahu mohli korunovat už brankou při přesilovce po vyloučení Koláře za podražení Koukala v brejku, nadějná početní výhoda ale zásah do pardubické sítě nepřinesla.

Závěr třetiny chtěli Lvi dotáhnout do gólové radosti. Smoleňák sice po Perretově přihrávce napálil jenom tyčku, skóre se tak měnilo paradoxně až v hradeckém oslabení 35 sekund před sirénou. Vyhrané buly v útočném pásmu pro Pardubice vyústilo v brejk Jordanna Perreta, který přebruslil rovnou dva beky a Kloučka propálil mezi betony.

Na vedení Hradce Pardubice vždy nalezly odpověď

Ačkoliv se na začátku druhé části dařilo Hradci zastavovat pardubický útok často ve středním pásmu, stav zápasu se i tak měnil. Mandát měl čas s kotoučem u levého mantinelu a dobře si všiml zcela volného Roberta Kousala v předbrankovém prostoru. Kousal v této situaci nezaváhal a přesnou střelou pod tyč v 26. minutě srovnal.

Mountfield ale z nastaveného tempa nepolevoval a po Kousalově vyloučení bral vedení opět na svou stranu. Dlouhou rozehrávku od Mazance až na modrou sebral Cingel a vyzval dvojici Lev – Kevin Klíma do situace dva na nikoho. Situaci vyřešili kombinací až do zcela prázdné branky a opět bylo na střídačce domácích veseleji.

A o chvíli později to mohlo být 3:1, když z přečíslení chtěl zakončovat do odkryté kasy Jergl, kterému však byla v poslední chvíli zablokována hůl. Jergla to mohlo mrzet o to více, že hned následné střídání se Dynamu povedlo, Marek Ďaloga vyzval přihrávkou zpoza branky na kruzích volného Denise Kusého, jehož střela z první skončila v síti.

Branka Jakuba Orsavy rozhodla zápas

Hradci ve třetí třetině stačilo na branku jenom pět a půl minuty. Opět k tomu došlo v přesilové hře, kdy seděl na trestné Blümel. Radek Smoleňák stál na hraně brankoviště, zpracoval si kotouč a z těžkého úhlu se snažil překonat Kloučka, což se ale povedlo až z dorážky Jakubu Lvovi. Ani následné využití trenérské výzvy Pardubic na platnosti třetí domácí branky nic neměnilo. Všechny tři branky domácích tak padly v nerovném počtu hráčů na ledě.

Pardubice rázem ztrácely a musely zvýšit útočnou aktivitu, což se povedlo. Ani jedna ze tří šancí, z nichž ve dvou figuroval Matěj Blümel, ale kýžené srovnání nepřinesla. To stejné platilo i o v pořadí čtvrté přesilové hře Dynama a čas se hostům začal krátit.

V mohutném finiši nejprve tlak Dynama otupil Ondřej Vála svým vyloučením pět minut před koncem, poté se však hosté dostali do tlaku a šli do maximálního rizika. 94 sekund před koncem odjel Klouček na střídačku a pár sekund nato mohl dát zpět remízový stav Camara, z dorážky ale trefil jenom boční síť. Zbytek náročného závěru už Hradec ubránil a mohl tak slavit třetí vyhrané derby v řadě, tentokrát nejtěsnějším poměrem, a to 3:2!