út 11.8.2015 | Redakce

Partnerský obrat: Hradec odstartoval přípravu výhrou 6:3 v Litoměřicích

Konečně! Jako poslední z extraligových účastníků zahájil hradecký Mountfield zápasovou přípravu. Ale na ledě partnerských Litoměřic ho nečekal vůbec snadný úkol. Po první třetině dokonce prohrával o dva góly, jenže potom vměstnal do sedmi minut čtyři trefy a vítězství si pojistil v poslední části. Dvěma brankami se na výhře 6:3 podílel Rudolf Červený.

Dobrý start, o to horší pokračování

Do prvního přípravného zápasu dali hradečtí trenéři důvěru nejzkušenějšímu brankáři Adamu Svobodovi, jeho protějškem byl Jaroslav Pavelka. Právě před brankou mladíka, jenž se do velkého hokeje vyšvihl pod Bílou věží, se odehrála značná část úvodních deseti minut. Mountfield byl od začátku všude dřív, první dvojici šancí měli Kanaďané Ihnačák s Courchainem, ale jednoznačný start do skóre nepřetavili.

Potom už začali vystrkovat růžky i domácí. A pořádně. Prvním zákrokem musel Svoboda zastavit litoměřické přečíslení, jakmile ale o chvíli později Hradečtí ztratili puk ve středním pásmu, soupeř už trestal. Zakončením mezi betony vyzrál v sólu na Svobodu Jiří Brandejský – 1:0.

Outsider svého soupeře viditelně zaskočil, Hradec musel vzápětí odbránit první oslabení. Potom mohl srovnat ze samostatného úniku Jaroslav Bednář, toho ale Pavelka vychytal lahůdkovým zákrokem lapačkou. Naopak Zdeněk Doležal z protiútoku nádherně pověsil kotouč pod hradecké břevno. Domácí fanoušci byli na nohou, jejich tým vedl nad extraligovým účastníkem 2:0!

Krátká pasáž stačila favoritovi na obrat

Bylo znát, že Draisaitlovi svěřenci hrají první zápas. Kotouče jim přeskakovaly hokejky až příliš často, Kališníci měli výhodu dvou přípravných utkání v prvním týdnu. Jakmile šel Hradec na první přesilovku, dvakrát pustil soupeře do přečíslení. Ale od té chvíle se všechno změnilo. Početní výhodu totiž dokázal využít Jaroslav Kudrna, který sklepl puk ze vzduchu a postaral se o první hradecký gól v novém ročníku – 2:1!

Ještě před polovinou utkání bylo vyrovnáno, když nacvičený signál přímo z buly vystřihla dvojice Kukumberg – Rastislav Dej. V obraně Stadionu přicházela čím dál větší okénka a hradečtí borci toho dokázali využít k dokonalému obratu. Rovněž druhá přesilovka skončila gólem díky dorážce Jiřího Šimánka, v čase 32:24 pak důrazný Rudolf Červený dorazil svou teč za Pavelkova záda. A Mountfield vedl 4:2!

Domácí bojovníci se ale nevzdali, závěr druhé třetiny patřil zase jim. David Švagrovský v přečíslení naservíroval Zdeňku Doležalovi, který se bekhendovou kličkou nemýlil a snížil na rozdíl jediné branky – 3:4. Před přestávkou navíc Hradečtí putovali do tří na celou minutu a jedenáct sekund. Důležitou pasáž ale přestáli.

Stadion bojoval, ale Hradec výhru nepustil

Jenže to nebylo všechno. Po přestávce trefil Karel Plášil tyč a domácí si brousili zuby na vyrovnání v další dvojnásobné přesilovce. A ta měla tentokrát kompletní délku dvou minut! Hokejisté Mountfieldu zvládli i tuhle zkoušku, největší šanci měl hradeckým fanouškům dobře známý Milan Valášek.

Na přátelský zápas dvou partnerských celků bylo ve hře snad až příliš emocí. Proti hradeckým střelcům stál ve třetí třetině druhý brankář Martin Michajlov, který ve 47. minutě vychytal nájezd Tomáše Knotka. Ale nakonec taky dvakrát kapituloval a nervózní bitva skončila výhrou favorita.

Klid na východočeské hokejky vnesl zejména úžasný průnik Rudolfa Červeného. Hradecká pětašedesátka se prohnala celým stadionem, jako by se nechumelilo, a pak nádherně zakončila ke druhé tyčce. V 54. minutě navíc Brian Ihnačák jemně tečoval nahození Zdeňka Čápa a mohl se radovat ze své první trefy v hradeckém dresu. Ta uzavřela skóre partnerské bitvy na stavu 3:6.

Jiří Kučera (HC Stadion Litoměřice):
Byl to pro nás výborný zápas. Takový bychom potřebovali odehrát každý týden, aby odhalil, kde máme problémy. A myslím, že jich máme dost. První třetinu jsme vyhráli 2:0, ale hráli jsme hodně špatně, během prvních sedmi minut jsme mohli dostat tři nebo čtyři góly. Pak si na sebe kluci zvykli a hráli jednoduše. Paradoxně i když jsme druhou třetinu prohráli 1:4, tak jsme hráli o hodně líp. Ale jak říkám, je to pro nás parádní a víme, že máme na čem pracovat.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Byl to typický první zápas sezóny, ve kterém byly vidět dobré věci, ale také některé famózní nedostatky. Nic, co by mě překvapilo, nic, co bych neočekával. Probereme si to a vyhodíme to, co nepotřebujeme. Proto každý rok přípravu potřebuješ, abys takovým zápasem nenastoupil hned do ligy. Máme na čem pracovat, stejně jako všichni.