út 11.8.2015 | Lenka Jonešová

Máme hodně co zlepšovat, uvědomuje si Rastislav Dej po prvním zápase

První třetina v nové sezóně nevyšla Mountfieldu HK tak, jak by si představoval. Prohrával po ní 0:2 s prvoligovými Litoměřicemi, ale zbytek zápasu byl, alespoň co se útočné síly týče, úplně o něčem jiném. Své o tom ví Rastislav Dej, který už má za sebou i první gól v novém ročníku. Srovnal jím ve 29. minutě skóre na 2:2, a to po krásně vyhraném buly Romana Kukumberga.

Rastislave, odehráli jste první přípravné utkání sezóny. Jak jste se po náročné letní přípravě cítil?
Je to samozřejmě úplně jiné tempo, v přípravě se maká, trénuje se především kondička. Nenatrénujete v ní osobní souboje, ke kterým pak dochází na ledě. Byl to první zápas a je vidět, že máme hodně co zlepšovat. Každý si to chtěl osahat a myslím si, že to dopadlo celkem dobře.

Po první dvacetiminutovce jste, i přes slibný začátek, prohrávali 0:2. Co poté proběhlo v kabině?
Začali jsme velmi dobře, vyvíjeli jsme na soupeře tlak a víceméně jsme je zamkli v jejich pásmu. Možná jsme málo chodili do brány, na tom ještě musíme zapracovat. V kabině jsme si pak něco řekli, ale určitě nezazněla žádná silná slova. Přece jen je to první zápas. Řekli jsme si ale, že musíme více střílet, tlačit se do brány, takže jsme se to snažili plnit a potom se to projevilo i na skóre.

Ve druhé třetině jste nastříleli čtyři góly během sedmi minut. Bylo to vyústění právě té změny herního systému?
Stále jsme si věřili, že hrajeme dobře a plnili jsme pokyny. Po nějakých chybách se nám podařilo konečně vstřelit góly, dokázali jsme se dostat před bránu, clonit a vytvořit si tlak. Takže evidentní zlepšení tam bylo a jsme rádi, že nám to tam nakonec takhle napadalo. Každému to samozřejmě psychicky pomůže, navíc se prosadily všechny formace. Rozhodně ale ještě musíme zapracovat na defenzivní stránce.

Nově nastupujete ve třetí formaci s Kukumbergem a novicem týmu Köhlerem. Jak vám prozatím spolupráce šlape?
To se mi samozřejmě po prvním zápase těžko hodnotí, ale osobně doufám, že nám to bude fungovat. Ještě si spolu sedneme, něco si k tomu povíme a věřím, že týmu dokážeme přispět i my kvalitní hrou, dobrou defenzívou a nějakými góly. Být prostě platnou lajnou týmu. Máme kvalitní tým a je potřeba, aby všechny formace hrály vyrovnaně, protože konkurence je tu velká, což si všichni moc dobře uvědomujeme.

Po signálu s Romanem Kukumbergem jste krásným gólem srovnával na 2:2. Máte nacvičené nějaké signály?
Nacvičený signál… možná bych to prostě nazval, že buly hrajeme trošku jinak. Kuko to chtěl stále zkoušet, tak jsem si řekl, že to ještě jednou vyzkoušíme a zrovna se nám to povedlo. Roman čistě vyhrál buly, Béďa (Bedřich Köhler) stál krásně před bránou a mně ta střela sedla. Minulou sezónu nám to nevyšlo asi ani jednou, takže jsme rádi, že se to tentokrát zadařilo. Doufáme, že to během sezóny ještě někdy zopakujeme.

Slabší stránkou utkání byla vaše disciplína, na které budete muset do dalších střetnutí ještě zapracovat…
Přesně tak, ale trošku bych to přičetl tomu prvnímu zápasu. Každý se do toho chtěl dostat, možná to bylo trochu vyhrocené, obzvlášť když jsme hráli proti známým klukům. Ale tohle si nemůžeme dovolit, hlavně pak v lize, protože to stojí hodně sil. Na druhou stranu můžeme být rádi, že jsme si to trošku potrénovali, ale faulů hokejkou, háčkům a podrážením se musíme vyvarovat. Zejména pak v oslabeních tři na pět už je to velmi nebezpečné. V dnešní době přesilovky rozhodují zápasy, takže by se nám to příště mohlo vymstít.

S Litoměřicemi hradecký klub letos navázal úzkou spolupráci, vy osobně jste byl vloni s několika hráči soupeře v jednom týmu. Byl zápas o to pestřejší, proběhlo nějaké hecování?
Nějaké hecování a zprávy před zápasem určitě proběhly, to je jasné. Je to příprava, člověk se hlavně nechce zranit, ale do zápasu samozřejmě musí jít maximálně připravený. Když se pak navíc s těmi kluky dobře a dlouho znáte, tak tam úsměvy a hecování proběhnout musí.