čt 2.2.2023 | Tomáš Kalas, Tomáš Prodělal | Foto: HC Motor České Budějovice

Po dvou letech tři body z jihu! Motor srazily kuriózní trefy

781 dnů. Tak dlouho nevyhráli hradečtí hokejisté na ledě českobudějovického Motoru, leč tuto nepříjemnou bilanci ve čtvrteční večer utnuli! Klíčem k úspěchu byly šťastné trefy, které de facto i celý duel 44. kola rozhodly. Vítěznou branku zapsal v čase 44:27 Martin Štohanzl, jehož nahození si Hrachovina nešťastně srazil do vlastní branky. Premiérový gól jaroměřského odchovance v extralize navíc vyšvihnul Lvy v nekompletní tabulce na průběžné páté místo!

Díra v ledu a přerušená třetina, Hradec využil přesilovku

V úvodu utkání si oba celky vyzkoušely, jaké to je zamknout toho druhého v obranném pásmu. Nebezpečnější byl Mountfield, když Werekovo nahození šikovně tečoval Christophe Lalancette a Hrachovinovi přidal vrásky na čele, puk však za čáru neprošel. Mnohem blíže byl posunu skóre Kevin Klíma, jenž se po Jerglově nahrávce ocitl sám před brankářem, ale touš mu otloukl jen o betony. Hluchou chvilku rozseklo přečíslení hostí tří na jednoho, jenže McCormackova střela mířila pouze do plastronů gólmana Motoru.

Budějovičtí v páté minutě přebrali otěže duelu, k čemuž jim pomohla přesilovka. Největší šance paradoxně přišla až po jejím skončení. Christophe Lalancette namazal Zdeňku Doležalovi, ten ale bekhendem svého bývalého spoluhráče Kiviaha neprostřelil. Druhá početní výhoda už byla sehrána lépe a vzešla z toho obrovská šance Jakuba Valského, na kterého zívala odkrytá branka, avšak touš ji minul kolem bližší tyče. Štenclovu ránu švihem z kruhu zase zastavilo rameno finského gólmana.

Poté však do utkání vstoupila nezpůsobilá hrací plocha. Díra v ledu u mantinelu vyžadovala větší opravu, proto bylo rozhodnuto v čase 13:40 o tradiční 18minutové přestávce. Po restartu první třetiny si hosté hned vybojovali přesilovou hru po zbytečném vyloučení Štencela za krosček. A tu přeměnili ve vedoucí trefu. Graeme McCormack si našel prostor na modré a spíše nahazoval na brankoviště, kde stál clonící Eberle. Hradecký útočník ale šikovně uhnul a Hrachovina nemohl na střelu reagovat. Krátce poté navíc mohl dát dvoubrankový polštář Mountfieldu Werek, gólman Motoru jeho zakončení ale přečetl.

Motor srovnal z přesilovky, Hradec kontroval akcí Chalupy

Druhá třetina tak pokračovala po krátké pauze a taktéž se brzy vylučovalo. Potyčku Blaina s Tomanem na začátku 24. minuty chtěli rozhodčí řešit dvěma minutami pro oba zmíněné, do situace se ale přimotal Patrik Marcel, za což dostal taktéž menší trest. Lvi tak museli čelit přesilovkovému komandu Motoru. Jihočeši nesehráli početní výhodu vůbec špatně a v polovině 25. minuty srovnali. Roman Vráblík dostal na modrou parádní přihrávku od Štencela a střelou z první se trefil nad rameno přesunujícího se Kiviaha.

Jinak se hrál vyrovnaný hokej na obě strany. O něco střelecky aktivnější byli Hradečtí, veškeré pokusy měl ale pod kontrolou Hrachovina. To platilo i na druhé straně, Motor ale často srážely nepřesnosti v přechodu do útočné fáze. Domácí byli nebezpeční zejména díky souhře první útočné formace, přičemž několik tvrdých pokusů měl Milan Gulaš. Kiviaho na začátku 33. minuty však proti jeho pumelici po vhazování zasáhl betonem.

To nejlepší si Lvi nechali až do samotného závěru třetiny. V polovině 38. minuty Kalina vyslal po levém křídle Matěje Chalupu, který v první fázi gólmana nepřekonal, domácího brankáře ale rozhodili vlastní spoluhráči na hranici brankoviště a budějovickému gólmanovi propadl puk za čáru. Po následné potyčce Langa se Šenkeříkem se dvě minuty hrálo 4 na 4 a nebezpečnější byli domácí. Gól však nevstřelili, a to ani během posledních třiceti sekund, kdy se proti Percyho bombě z kruhů vyznamenal Kiviaho.

Zaváhání Hrachoviny a premiérový gól Štohanzla

Do třetí třetiny si však Motor přenášel přesilovou hru, kterou vyřešil gólově velmi rychle. Ex-hradecký Zdeněk Doležal posunul od mantinelu kotouč do volného prostoru pro Milana Gulaše, který si rychle sjel na levý kruh a přesně trefeným protějším vinglem ustanovil v čase 40:34 stav 2:2. Východočeši poté dostali přesilovou hru po krosčeku Valského, jenže vyjma pár pokusů od modré nedokázali domácího brankáře nijak ohrozit.

Přestože se hrála zcela vyrovnaná partie, Budějovice se srážely vlastními chybami. V polovině 45. minuty zahrál směrem na branku puk v souboji u mantinelu Martin Štohanzl a v první chvíli to nevypadalo nijak nebezpečně. Jenže budějovická jednička na bližší tyči zaspala a puk jí překvapivě přes beton propadl do sítě. Pro Štohanzla se tak jednalo o premiérový gól v letošní extraligové sezoně.

Domácí však byli střelecky aktivnější a v nervózní koncovce utkání měli šance na opětovné srovnání, Hradec však držel velmi jistý Kiviaho. Jihočechům nepomohla ani přesilová hra po vyloučení Jergla a začínalo být jasné, že v závěru zkusí Motor hru bez brankáře. Těsně předtím však mohl kapitulovat počtvrté, Jergl ale sám před brankářem neuspěl. A když půl minuty před sirénou Gulaš ve vyložené šanci mezi kruhy selhal, tak se mohli hosté radovat. Výhrou 3:2 ukončili dvouleté čekání na výhru v jihočeské metropoli a v průběžné tabulce poskočili na páté místo!