ne 23.10.2022 | Klára Petrásková | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Po třech letech výhra v Liberci! Lvi zdolali Tygry 6:3

Téměř tři roky nepřivezl Hradec z libereckého zimáku vítězství, tahle série už je ale minulostí. Tentokrát totiž Lvi odvezli ze severu Čech všechny tři body! V zápase vedli 2:0 a posléze i 4:1, neodpustili si ale závěrečné drama. Povolili Tygrům dotažení na rozdíl jediného gólu a rozhodla až poslední minuta. V té Hradečtí trefili rovnou dvakrát prázdnou klec a výhrou 6:3 zlomili prokletí liberecké haly!

Po prohraném východočeském derby trenéři značně zamíchali se sestavou, přestože nikdo na soupisce neubyl ani nepřibyl. Na svém původním místě zůstala pouze první obraná dvojice a mezi tři tyče se postavil Henri Kiviaho.

Lvi se i s přispěním štěstí dostali do vedení

Obě mužstva vstoupila do mače se svižným bruslením, v první půlce třetiny však bylo velkých příležitostí jen poskrovnu. Nejprve více úřadoval v útočném pásmu Liberec, Henri Kiviaho se ale vyvést z míry nenechal. Thomas Melancon našel z osy hřiště jeho lapačku, po Vlachově nabídce zase Jan Šír nezamířil přesně k tyči. Východočechům moc nepomohla ani přesilovka, největší závar v ní totiž paradoxně byl u jejich brány.

Petr Kváča si však musel dávat pozor krátce poté, když Kevin Klíma udělal už ve hře pět na pět na pravé straně několik rychlých kroků a zakončení k delší tyči stihla srazit hokejka bránícího hráče. Lvi následně ubránili libereckou početní převahu a ve 14. minutě se prakticky z ničeho nic dostali do vedení. Lukáš Cingel posílal puk před bránu najíždějícímu si Aleši Jerglovi, jenž sice kotouč nezpracoval, od něj a stínujícího beka se však odrazil tak příhodně, že kolem Kváčovy levé brusle proklouzl až do brány – 0:1.

Nedlouho nato mohl vrátit do Home Credit Areny vyrovnaný stav Martin Faško-Rudáš, jeho přizvednutí do levého vinglu vychytal Henri Kiviaho ramenem. V samém závěru třetiny ještě vyvinul velký útočný tlak Hradec, jenže Bílí Tygři všechny okamžiky ustáli. A to včetně parádičky Olivera Okuliara, který si za bránou nabral touš na hokejku a chtěl jej florbalově umístit do horního růžku, Petr Kváča však situaci perfektně přečetl a zmiňovaný prostor stihl utěsnit výstrojí.

Premiérové trefy sezony pro Janka i Zachara

Mountfield ale své vedení brzy přeci jen zdvojnásobil. Pouhých 72 vteřin po nástupu zpět na led dojel přečíslení čtyři na dva symbolicky hráč s číslem 72 na dresu Bohumil Jank a sváteční střelec umístil svou dělovku krásně k pravé tyči – 0:2. V přesilovce pak dvakrát pálil z pravého kruhu Christophe Lalancette a Aleš Jergl se snažil vrátit vyražený puk do sítě, tentokrát však Kváča odolal.

A tak pro změnu dostal šanci Liberec. Michal Birner si šel pro gól tak vehementně, že i když se mu nepovedla střela ani dorážka zprava, ještě objel branku, nastavil hůl a přesně usměrnil střílenou nahrávku Mislava Rosandiče – 1:2. Jednobrankový rozdíl ovšem vydržel na tabuli jen 47 vteřin, jelikož Bohumil Jank vyslal bombu od levého mantinelu a před domácí svatyní se výborně zorientoval Marek Zachar, který přiklepl vyražený touš mezi Kváčovy betony – 1:3.

Hradečtí měli víc elánu a byli střelecky při chuti, Kevin Klíma se proto dostal svým rychlým bruslením ke střele z levého kruhu, jenže Petr Kváča jeho ránu vytáhl. Stejně tak dokázal vytěsnit Lvův pokus od modré, při hře čtyři na čtyři byl vidět zase Henri Kiviaho. Melanconova pumelice do odkryté klece jej nakonec trefila do výstroje a Adam Najman zase v rychlé akci našel jen ještě rychleji se přesouvajícího gólmana.

Liberec dotáhl na kontaktní branku, Hradec ale z dramatu vybruslil

Do posledního dějství mohl vstoupit Hradec stejně stylově jako do toho předchozího, Jakub Lev však ve zbytku přesilovky nastřelil jen tyčku. Na startu 46. minuty už se však síť za Kváčou vlnila, když v přečíslení našel Kevin Klíma vpravo Aleše Jergla, a ten napasoval puk milimetrově přesně k pravé tyči – 1:4. Přestože domácí celek ztrácel v tuto chvíli na soupeře už tři branky, flinty ani hokejky nikam neházel a zadělal na drama.

V rozmezí tří minut se totiž rovnou dvakrát prosadil Michael Frolík! Nejprve z úrovně brankové lajny téměř silou vůle protlačil puk mezi brankářskou výstroj a kovovou konstrukci, poté skóroval z přesilovky. Před brankovištěm sklepl ze vzduchu střelu Adama Najmana a Henri Kiviaho neměl proti puku náhle letícímu jinou trajektorií nejmenší šanci – 3:4. Na Libereckých bylo vidět značné odhodlání skóre dotáhnout, naopak na Hradeckých zase vůle hubený náskok udržet.

Minuty ubíhaly a gólmani na obou stranách si svůj prostor pečlivě střežili, až nakonec ten liberecký po oddechovém čase odjel na střídačku a Tygři to zkusili v power-play. Ta se jim ale podle představ nepovedla, naopak Lvům se hra na prázdnou klec vydařila velmi. V poslední minutě ji trefili postupně Jakub Lev a Oliver Okuliar, čímž zpečetili naoko jasný východočeský triumf 6:3.